Nearly 80 Pios on Academic All-NWC list

Nearly 80 Pios on Academic All-NWC list

FOREST GROVE, Ore. -- Lewis & Clark graduated seniors Drew Groshong and Frances Swanson were selected as Northwest Conference First-Team Scholar Athletes as nearly 80 student-athletes earned Academic All-NWC recognition, the conference office announced on Tuesday.

Groshong and Swanson earned the recognition after receiving the Pioneers top student-athlete academic awards, the Dell Smith Male Scholar-Athlete and Judy McMullen Female Scholar-Athlete of the Year awards, respectively, earlier this year.

Men's swimming and baseball had the highest number of Academic All-NWC selections among Lewis & Clark's men's sports, while women's track and field and women's rowing were tops from the women's teams. To be eligible, a student-athlete must achieve a cumulative grade-point average of 3.50 or higher at the end of the academic year and must have participated throughout the entire varsity season.

At least one member from every Pioneers team had a representative on the Academic All-NWC list.

Swanson was nominated for the NCAA Woman of the Year award and also received the Mary Hunter Female Multi-Sport Athlete of the Year following her senior years in cross country and track and field. She was selected All-West Region and set a new school record in the 3,000-meter steeplechase as a senior. Groshong finished his final NWC Championship golf event in third place and was selected All-NWC. Additionally, he was a nominee for Lewis & Clark's Rena J. Ratte Award, earned Biology department honors last year and was routinely on the Dean's List.

Lewis & Clark's 2016-17 Academic All-Northwest Conference Selections

Baseball (6)
Austin Conniff (Jr.) Norco, Calif.
Connor Eggleston (Jr.) Clarkston, Wash.
Nathan Klein (So.) Juneau, Alaska
Shota Narukawa (Fr.) Saitama, Japan
Kellen Ochi (Jr.) Newport Beach, Calif.
Robert Reaser (So.) Phoenix, Ariz.

 

Men's Basketball (4) 
Nico Bricker (Fr.) Vancouver, Wash.
Evan Davison (Jr.) San Francisco, Calif.
Alex Jones (Sr.) Missoula, Mont.
Andrew Vickers (Fr.) Vancouver, Wash.

Women's Basketball (1)
Deja Nicholas (Sr.) Vancouver, Wash.

Men's Rowing (2)
Kaleb Anderson (Sr.) Seal Rock, Ore.
Samuel Makikalli (Jr.) Highlands Ranch, Colo.

Men's Cross Country (4)
Will Hoard (Fr.) Great Falls, Mont.
Ryan Nguyen (Jr.) Santa Rosa, Calif.
Sean Richardson (So.) Portland, Ore.
Laurence Seabrook (So.) Walnut Creek, Calif.

Women's Cross Country (3)
Katie Hull (Jr.) Highland Park, Ill.
Frances Swanson (Sr.) Portland, Ore.
Ina Waring-Enriquez (Sr.) Bainbridge Island, Wash.

Football (2) 
CJ Appleton (Sr.) Portland, Ore.
Peter Lahti (Jr.) Lincoln City, Ore.

Men's Golf (2)
Jacob Bell (So.) Leawood, Kan.
Drew Groshong (Sr.) Roseburg, Ore.

Women's Golf (2)
Tori Eichten (Jr.) Newberg, Ore.
Annika Clunk (Fr.) Scottsdale, Ariz.

Women's Rowing (8)
Emma Celebrezze (Fr.) St. Paul, Minn.
Mia Eichel (Fr.) Alameda, Calif.
Ashley Garber (Jr.) Alameda, Calif.
Megan Glavin (So.) Glen Ellyn, Ill.
Kendall Graham (Jr.) Austin, Texas
Louise Jenson (Fr.) Des Moines, Iowa
Anna Merkt (So.) Wauwatosa, Wisc.
Natalie Stroud (So.) Oakland, Calif.

Women's Soccer (5)
Jayana Alvarez (So.) Fremont, Calif.
Mackenzie Cornell-Maier (Sr.) Shoreline, Wash.
Ashley Cox (Jr.) Jerome, Idaho
Julia Fontana (Fr.) Denver, Colo.
Emily McCarty (Fr.) Milwaukie, Ore.

Softball (4)
Savannah Dickson (Fr.) Portland, Ore.
Holly Hale (So.) Stevensville, Mont.
Lisa Kumasaka (Fr.) Seattle, Wash.
Ateisha Norton (Jr.) Kaneohe, Hawaii

Men's Swimming (8)
Nathan Beirne (So.) Port Angeles, Wash.
Jack Bergamini (Jr.) Ft. Worth, Texas
August Bergh (So.) Los Gatos, Calif.
Samuel Bundenthal (So.) Fairfield, Calif.
Rowan Gannon (So.) Austin, Texas
Sam Raphael (Fr.) Colorado Springs, Colo.
Zach Simon (Sr.) Redmond, Wash.
Ben Virgin (Fr.) Anchorage, Alaska

Women's Swimming (6)
Megan Houlihan (Fr.) Boulder, Colo.
Natsuha Kajii (Fr.) Saitama, Japan
Kassie Kometani (So.) Hawi, Hawaii
Baergen Schultz (So.) Centennial, Colo.
Emily Skaggs (Fr.) Austin, Texas
Hannah Smay (Sr.) Boise, Idaho

Men's Tennis (3)
David Furman (So.) Portland, Ore.
Ryan Hayes (Fr.) Pebble Beach, Calif.
Will McDermott (Fr.) Santa Fe, N.M.

Women's Tennis (1)
Glenna Gee-Taylor (Sr.) Louisville, Colo.

Men's Track and Field (5)
Will Hoard (Fr.) Great Falls, Mont.
David Lovitz (Jr.) Portland, Ore.
Ryan Nguyen (So.) Santa Rosa, Calif.
Sean Richardson (Fr.) Portland, Ore.
Laurence Seabrook (Fr.) Walnut Creek, Calif.

Women's Track and Field (9)
Sarah Bucknovitz (Sr.) Oak Park, Calif.
Nicole Godbout (So.) Seattle, Wash.
Katie Hull (Jr.) Highland Park, Ill.
Alaina King (So.) Davis, Calif.
Kara Marler (So.) Bothell, Wash.
Rachel Seagren (So.) Philomath, Ore.
Syrah Starnes (Fr.) Corvallis, Ore.
Rachel Stone (Jr.) Brier, Wash.
Frances Swanson (Sr.) Portland, Ore.

Volleyball (5)
Shae Diaz (Fr.) Hacienda Heights, Calif.
Bridgette Henningsen (Sr.) Beaverton, Ore.
Victoria Hernandez (Fr.) Graham, Wash.
Riley Kulfan (Fr.) Bainbridge Island, Wash.
Annika San Nicolas (So.) Kapolei, Hawaii