Licensed to Lewis & Clark College     Hy-Tek's Meet Manager 11/22/2009 07:54 PM
                  Northwest Invite - 11/21/2009 to 11/22/2009                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:39.01    1:40.86   40  
     1) Barton, Katie                   2) Roberts, Hally                 
     3) Williams, Ava                   4) MacAfee, Mac                   
       25.32    24.92    25.24    25.38                                    
  2 Whitworth  'A'                                    1:41.90    1:43.13   33  
     1) Benson, Jennifer                2) Jennings, Renae                
     3) Case, Anna                      4) Turner, Natalie                
       25.71    26.21    26.20    25.01                                    
  2 Whitman College-IE  'A'                           1:42.56    1:43.13   33  
     1) Arnosti, Libby                  2) Ryle, Rebecca                  
     3) Chapman, Katie                  4) Jenne, Helen                   
       26.02    25.69    25.68    25.74                                    
  4 Cal State University East Bay-CA  'A'             1:43.58    1:44.88   30  
     1) Hoopman, Bethany                2) Hurtubise, Sarah               
     3) McBride, Ashley                 4) Lothian, Jill                  
       26.14    26.59    26.88    25.27                                    
  5 Pacific University  'A'                           1:49.33    1:46.08   28  
     1) Hattersley, Becca               2) Clark, Allison                 
     3) Koch, Nicole                    4) Cochrane, Cherice              
       27.06    26.60    26.34    26.08                                    
  6 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:48.68    1:46.58   26  
     1) Smith, Kallie                   2) Wilcoxen, Gail                 
     3) Frank, Hannah                   4) Cazden, Rachael                
       27.64    26.48    27.80    24.66                                    
  7 Pacific Lutheran University  'A'                  1:45.00    1:47.13   24  
     1) Jackson, Casey                  2) Troutt, Rachel                 
     3) Klauder, Jessie                 4) Simpson, Elisabeth             
       27.45    26.94    26.62    26.12                                    
  8 Linfield College  'A'                             1:46.15    1:47.19   22  
     1) Nakamura, Cat G 18              2) Schwarz, Maria E 17            
     3) Peterson, McKenna L 18          4) Baumgartner, Chrissy K 19      
       26.80    27.28    27.19    25.92                                    
  9 Willamette University  'A'                        1:50.40    1:49.55  
     1) Kosaki, Kayla 18                2) Higashida, Janelle 19          
     3) Connett, Hanna 21               4) Koetje, Kara 20                
       27.78    27.05    27.15    27.57                                    
 10 College of Idaho  'A'                             1:49.01    1:50.40  
     1) Clapp, Auri 20                  2) Pitzele, Kayley 20             
     3) Younggren, Annie 20             4) Cabrera, Ali 19                
       28.20    28.09    27.31    26.80                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    1:28.11    1:28.56   40  
     1) Woodward, Michael               2) Ranno, Nathan                  
     3) Asleson, Kris                   4) Buck, Rory                     
       22.12    22.90    22.03    21.51                                    
  2 University Of Puget Sound  'A'                    1:27.97    1:29.77   34  
     1) Jeremic, Aleksander             2) Shields, Garrett               
     3) Root, Jeremiah                  4) Ganz, Adam                     
       22.84    22.17    22.71    22.05                                    
  3 Whitman College-IE  'A'                           1:30.76    1:30.59   32  
     1) Chang, Paul                     2) Hurlburt, Nick                 
     3) Liedtke, Matt                   4) Lee, Mitchell                  
       22.83    23.44    22.69    21.63                                    
  4 Pacific Lutheran University  'A'                  1:31.00    1:32.69   30  
     1) Limoges, Alex                   2) Carter, Rayan                  
     3) Rempe, Gary                     4) Nord, Jacob                    
       22.57    22.91    23.94    23.27                                    
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:33.84    1:33.13   28  
     1) Boring, Noah                    2) Hixson, Zac 21                 
     3) Matsumoto, Shuichi              4) Ekblad, Isaac                  
       23.33    23.97    23.13    22.70                                    
  6 Pacific University  'A'                                NT    1:35.34   26  
     1) Fuller, Luke                    2) Seixas, Kai                    
     3) Owen, James                     4) Griffin, Ben                   
       24.05    25.17    23.31    22.81                                    
  7 College of Idaho  'A'                             1:30.99    1:36.01   24  
     1) Walker, Casey 24                2) Vidin, Nikolai 19              
     3) Young, Nick 19                  4) Turner, Robert 19              
       24.02    23.65    24.85    23.49                                    
  8 Linfield College  'A'                             1:32.19    1:37.79   22  
     1) Werner, Daniel 19               2) Hill, Steve T 18               
     3) Iwamasa, Sean K 18              4) Colahan, Conor 19              
       24.15    24.97    24.94    23.73                                    
 
Event 3  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baumgartner, Chrissy K    19 LIN                  2:18.73    2:15.57   20  
      29.26   33.29   40.63   32.39                                
  2 Elizondo, Kelsey             Ups                  2:19.86    2:19.17   17  
      29.66   35.46   41.53   32.52                                
  3 Farry, Cait                  Ups                  2:19.72    2:20.51   16  
      31.35   35.44   41.37   32.35                                
  4 Case, Anna                   WHTW                 2:20.17    2:20.70   15  
      31.19   35.40   41.58   32.53                                
  5 Smith, Maggie                Ups                  2:21.49    2:21.30   14  
      31.37   35.68   40.83   33.42                                
  6 Wormwood, Tracy              Ups                  2:21.14    2:21.52   13  
      31.01   39.44   37.95   33.12                                
  7 Hoopman, Bethany             CSUEB-CA             2:21.80    2:21.62   12  
      31.92   35.10   41.80   32.80                                
  8 Jackson, Casey               Lutes                2:25.37   J2:23.50   11  
      30.06   35.57   44.55   33.32                                
  9 Schulze, Gwen             21 WU                   2:22.95   J2:23.12    9  
      30.47   35.81   43.56   33.28                                
 10 Younggren, Chrissie       18 C of I               2:24.44    2:23.78    7  
      32.71   36.92   41.46   32.69                                
 11 Main, Katie M             18 LIN                  2:24.96    2:23.83    6  
      30.89   37.54   42.54   32.86                                
 12 Phillips, Sierra             Ups                  2:22.29    2:23.99    5  
      31.63   38.68   38.76   34.92                                
 13 Reilly, Natalie              Whitman-IE           2:25.76    2:25.12    4  
      32.29   35.84   42.82   34.17                                
 14 Giusti, MacKenzie            Ups                  2:24.96    2:25.80    3  
      29.75   39.03   44.34   32.68                                
 15 Dorcas, Kasey                Lutes                2:26.24    2:26.28    2  
      31.75   39.25   42.09   33.19                                
 16 Hurtubise, Sarah             CSUEB-CA             2:26.18    2:26.33    1  
      31.58   37.74   43.45   33.56                                
 
Event 3  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baumgartner, Chrissy K    19 LIN                  2:15.87    2:18.73  
      29.74   33.86   42.08   33.05                                
  2 Farry, Cait                  Ups                  2:22.74    2:19.72  
      31.25   35.13   41.28   32.06                                
  3 Elizondo, Kelsey             Ups                  2:21.32    2:19.86  
      29.51   34.77   42.07   33.51                                
  4 Case, Anna                   WHTW                 2:19.89    2:20.17  
      31.01   34.70   41.30   33.16                                
  5 Wormwood, Tracy              Ups                  2:22.88    2:21.14  
      30.49   39.14   38.12   33.39                                
  6 Smith, Maggie                Ups                  2:24.70    2:21.49  
      31.42   35.76   40.01   34.30                                
  7 Hoopman, Bethany             CSUEB-CA             2:21.99    2:21.80  
      32.81   35.03   41.05   32.91                                
  8 Phillips, Sierra             Ups                  2:22.48    2:22.29  
      31.63   37.75   38.70   34.21                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schulze, Gwen             21 WU                   2:24.50    2:22.95  
      30.26   36.20   42.81   33.68                                
 10 Younggren, Chrissie       18 C of I               2:25.18    2:24.44  
      32.62   36.79   41.45   33.58                                
 11 Giusti, MacKenzie            Ups                  2:23.90    2:24.96  
      29.30   37.53   44.38   33.75                                
 11 Main, Katie M             18 LIN                  2:23.45    2:24.96  
      30.88   37.32   42.67   34.09                                
 13 Jackson, Casey               Lutes                2:25.00    2:25.37  
      30.01   34.95   44.93   35.48                                
 14 Reilly, Natalie              Whitman-IE           2:23.57    2:25.76  
      32.52   35.35   43.47   34.42                                
 15 Hurtubise, Sarah             CSUEB-CA             2:25.82    2:26.18  
      32.10   37.42   43.03   33.63                                
 16 Dorcas, Kasey                Lutes                2:27.00    2:26.24  
      31.47   38.18   42.14   34.45                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jaynes, Jessica              Ups                  2:24.55    2:26.34  
      32.59   38.47   40.25   35.03                                
 18 McFarland, Stephanie         WHTW                 2:27.65    2:27.39  
      31.01   37.05   44.96   34.37                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Koch, Nicole                 Pacific              2:25.95    2:27.58  
      31.12   38.76   43.53   34.17                                
 20 Ladwig, Rhiannon S        18 LIN                  2:24.07    2:27.66  
      33.37   36.59   42.61   35.09                                
 21 Allman, Shelby               Lutes                2:25.00    2:28.22  
      32.10   37.87   43.54   34.71                                
 22 Higashida, Janelle        19 WU                   2:30.20    2:28.59  
      31.71   38.99   43.53   34.36                                
 23 Koetje, Kara              20 WU                   2:28.31    2:28.79  
      30.60   38.45   43.94   35.80                                
 24 Hernandez, Sami              CSUEB-CA             2:26.88    2:28.91  
      31.75   38.26   45.49   33.41                                
 25 Ryle, Rebecca                Whitman-IE           2:25.11    2:29.13  
      35.41   37.84   41.27   34.61                                
 26 Wilson, Sarah                Ups                  2:26.20    2:30.05  
      32.83   38.91   43.20   35.11                                
 27 Peterson, McKenna L       18 LIN                       NT    2:31.60  
      31.63   37.21   47.38   35.38                                
 28 Smith, Kaitlin               L&C-OR               2:33.83    2:32.18  
      34.54   36.63   45.99   35.02                                
 29 Troutt, Rachel               Lutes                2:40.00    2:33.63  
      33.68   40.29   42.64   37.02                                
 30 Ashe, Jessica                Ups                  2:36.62    2:35.56  
      33.60   40.28   44.60   37.08                                
 31 Boshart, Monica              Whitman-IE           2:33.22    2:36.29  
      35.94   42.01   42.67   35.67                                
 32 Vermillion, Megan            Whitman-IE                NT    2:36.64  
      35.83   38.50   45.62   36.69                                
 33 Grottkau, Melissa            CSUEB-CA             2:37.06    2:37.23  
      35.88   40.63   43.65   37.07                                
 34 Frank, Hannah                L&C-OR               2:35.87    2:37.64  
      32.02   40.02   49.85   35.75                                
 35 Rutter, Sara              20 C of I               2:40.82    2:37.75  
      33.73   39.58   49.12   35.32                                
 36 Ray, Alexa                   CSUEB-CA             2:48.17    2:38.11  
      37.36   40.50   43.59   36.66                                
 37 Seto, Kailee              19 LIN                       NT    2:47.80  
      33.89   43.96   47.27   42.68                                
 
Event 4  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Darling, Quinton             WHTW                 2:01.19    2:00.12   20  
      26.14   32.86   33.37   27.75                                
  2 Kowalski, Jackson            Ups                  2:03.03    2:02.54   17  
      25.36   30.21   37.37   29.60                                
  3 Mantei, Brandon              Pacific              2:05.04    2:03.71   16  
      27.20   30.76   37.00   28.75                                
  4 Bergman, Daniel              WHTW                 2:05.05    2:04.52   15  
      26.80   32.86   35.19   29.67                                
  5 Rifkin, Jake                 Ups                  2:06.66    2:04.63   14  
      26.12   31.67   37.28   29.56                                
  6 Cohen, Maxwell               Ups                  2:04.35    2:04.85   13  
      25.99   33.27   36.22   29.37                                
  7 Pacheco, Kellen              WHTW                 2:07.54   J2:08.42   12  
      26.80   33.85   38.08   29.69                                
  8 Walker, Zachary              Ups                  2:07.39   J2:08.79   11  
      26.24   32.56   38.52   31.47                                
  9 Ruwitch, Seth             18 LIN                  2:08.47   J2:06.70    9  
      28.47   34.00   34.44   29.79                                
 10 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:07.86   J2:08.37    7  
      27.59   32.60   38.33   29.85                                
 11 Rowett, Matt                 Whitman-IE           2:10.54   J2:08.57    6  
      27.98   32.89   38.02   29.68                                
 12 Hixson, Zac               21 L&C-OR               2:15.13    2:11.45    5  
      28.34   35.68   36.71   30.72                                
 13 Gottlieb, Joey               Whitman-IE           2:13.91    2:11.57    4  
      28.90   32.81   40.78   29.08                                
 14 Fuller, Luke                 Pacific              2:14.20    2:13.95    3  
      28.09   34.34   38.81   32.71                                
 15 Curlett, Kevin               Ups                  2:16.38    2:16.14    2  
      28.96   34.23   41.00   31.95                                
 16 Huynh, Tyler              20 LIN                  2:16.47    2:19.68    1  
      30.38   37.21   39.51   32.58                                
 
Event 4  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Darling, Quinton             WHTW                 2:02.87    2:01.19  
      26.32   32.92   34.36   27.59                                
  2 Kowalski, Jackson            Ups                  2:01.23    2:03.03  
      25.84   31.11   37.08   29.00                                
  3 Cohen, Maxwell               Ups                  2:05.79    2:04.35  
      25.93   34.14   35.70   28.58                                
  4 Mantei, Brandon              Pacific              2:03.15    2:05.04  
      27.49   31.37   36.68   29.50                                
  5 Bergman, Daniel              WHTW                 2:07.00    2:05.05  
      27.46   31.85   35.87   29.87                                
  6 Rifkin, Jake                 Ups                  2:03.95    2:06.66  
      26.60   32.19   36.57   31.30                                
  7 Walker, Zachary              Ups                  2:04.71    2:07.39  
      26.37   31.50   37.85   31.67                                
  8 Pacheco, Kellen              WHTW                 2:11.00    2:07.54  
      27.35   33.45   37.44   29.30                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:08.47    2:07.86  
      27.29   32.70   37.84   30.03                                
 10 Ruwitch, Seth             18 LIN                  2:06.86    2:08.47  
      28.61   34.48   35.16   30.22                                
 11 Rowett, Matt                 Whitman-IE           2:12.13    2:10.54  
      27.05   32.95   39.19   31.35                                
 12 Gottlieb, Joey               Whitman-IE           2:18.65    2:13.91  
      28.78   33.13   42.10   29.90                                
 13 Fuller, Luke                 Pacific              2:39.46    2:14.20  
      28.02   35.08   39.16   31.94                                
 14 Hixson, Zac               21 L&C-OR               2:12.03    2:15.13  
      28.40   33.41   40.46   32.86                                
 15 Curlett, Kevin               Ups                  2:12.89    2:16.38  
      28.77   33.96   41.00   32.65                                
 16 Huynh, Tyler              20 LIN                       NT    2:16.47  
      29.09   36.52   38.47   32.39                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Ian                Whitman-IE                NT    2:17.52  
      28.37   34.51   42.53   32.11                                
 18 Liedtke, Matt                Whitman-IE           2:19.56    2:19.84  
      27.57   36.03   42.09   34.15                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carreno, Steven              L&C-OR               2:14.78    2:20.27  
      28.26   34.43   44.58   33.00                                
 20 Seixas, Kai                  Pacific              2:14.59    2:20.40  
      30.42   35.55   39.66   34.77                                
 21 Wakefield, Brian             Whitman-IE           2:23.43    2:24.66  
      30.70   38.25   40.65   35.06                                
 22 McGahan, Ian              19 WU                   2:32.82    2:30.78  
      30.29   37.93   47.60   34.96                                
 23 O'Dwyer, Colin               L&C-OR               2:31.29    2:31.64  
      30.44   39.71   43.97   37.52                                
 24 Malek, Matt               19 C of I               2:35.80    2:37.04  
      33.34   40.24   46.32   37.14                                
 25 Owen, James                  Pacific              2:16.34    2:37.05  
      30.80   39.41   49.07   37.77                                
 26 Khazoyan, Erik               L&C-OR               2:56.53    2:59.01  
      39.06   49.03   48.42   42.50                                
 
Event 5  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Turner, Natalie              WHTW                 5:06.32    5:06.19   20  
      28.74   30.50   30.95   31.25   31.30   31.17   30.84   30.83
      30.85   29.76                                                
  2 MacAfee, Mac                 Ups                  5:22.80    5:16.40   17  
      29.50   30.87   31.29   32.24   32.77   32.35   32.68   32.69
      32.07   29.94                                                
  3 Pavelko, Abby                WHTW                 5:23.28    5:16.80   16  
      30.21   31.87   32.38   32.37   32.47   32.31   32.03   31.49
      31.39   30.28                                                
  4 Douvikas, Danielle           WHTW                 5:25.42    5:23.03   15  
      30.00   32.70   33.05   33.20   32.67   32.56   32.32   32.81
      32.40   31.32                                                
  5 Fisher, Kara                 WHTW                 5:27.78    5:27.80   14  
      30.28   32.81   33.40   33.17   32.79   33.68   32.64   32.84
      33.34   32.85                                                
  6 Palmer, Makayla              WHTW                 5:32.04    5:32.01   13  
      30.54   32.83   33.48   33.10   33.52   34.20   34.03   33.85
      34.08   32.38                                                
  7 Vernon, Hannah               Ups                  5:35.83   J5:37.76   12  
      30.73   33.22   33.84   34.17   34.23   34.15   34.36   34.34
      34.59   34.13                                                
  8 McBride, Ashley              CSUEB-CA             5:32.44   J5:41.95   11  
      30.30   33.99   34.66   34.71   34.33   34.78   34.89   35.11
      34.12   35.06                                                
  9 Richardson, Molly            Ups                  5:37.58   J5:32.30    9  
      31.12   33.77   33.86   33.83   32.66   33.03   33.32   33.69
      33.56   33.46                                                
 10 Longmate, Steph M         18 LIN                  5:38.47   J5:34.18    7  
      31.02   34.11   34.13   33.99   32.86   33.24   33.29   33.86
      33.86   33.82                                                
 11 Barrington, Ann              Ups                  5:36.86   J5:36.64    6  
      30.80   33.50   33.87   34.24   33.91   34.08   34.55   34.34
      34.15   33.20                                                
 12 Althauser, Elizabeth         Lutes                5:36.62   J5:39.97    5  
      30.35   32.61   34.10   33.68   34.61   34.67   34.65   35.31
      35.38   34.61                                                
 13 Karwal, Courtney             Lutes                5:44.02    5:42.70    4  
      31.60   33.80   34.15   34.45   34.42   34.78   35.22   35.73
      34.61   33.94                                                
 14 O'Connor, Brenda             CSUEB-CA             5:45.21    5:44.05    3  
      31.89   34.34   34.69   35.19   34.60   34.98   35.07   35.16
      34.76   33.37                                                
 15 Larrow, Jenna             21 WU                   5:45.63    5:44.14    2  
      31.21   34.24   34.79   34.98   34.95   35.11   35.08   34.97
      34.88   33.93                                                
 16 Leuchars, Alex               WHTW                 5:43.38    5:51.10    1  
      31.28   33.88   33.26   34.38   34.44   34.69   35.84   37.44
      39.07   36.82                                                
 
Event 5  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Natalie              WHTW                 5:11.21    5:06.32  
      28.73   30.78   30.90   31.08   30.94   30.89   30.80   30.85
      31.08   30.27                                                
  2 MacAfee, Mac                 Ups                  5:24.09    5:22.80  
      29.49   31.85   32.28   33.10   33.27   32.78   33.20   33.50
      32.18   31.15                                                
  3 Pavelko, Abby                WHTW                 5:15.35    5:23.28  
      29.44   31.77   32.47   32.43   32.38   32.21   33.09   33.39
      33.15   32.95                                                
  4 Douvikas, Danielle           WHTW                 5:21.01    5:25.42  
      30.16   32.12   32.62   33.21   33.20   33.21   33.06   33.19
      32.95   31.70                                                
  5 Fisher, Kara                 WHTW                 5:34.23    5:27.78  
      29.80   32.34   33.02   32.62   33.15   33.54   33.35   33.38
      33.66   32.92                                                
  6 Palmer, Makayla              WHTW                 5:34.99    5:32.04  
      30.16   32.82   33.17   33.52   34.02   34.12   34.14   34.13
      33.25   32.71                                                
  7 McBride, Ashley              CSUEB-CA             5:37.20    5:32.44  
      29.66   32.62   33.51   34.09   34.24   34.06   34.31   34.19
      33.58   32.18                                                
  8 Vernon, Hannah               Ups                  5:39.29    5:35.83  
      30.99   33.45   33.60   34.12   34.32   34.04   33.96   34.35
      33.78   33.22                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Althauser, Elizabeth         Lutes                5:40.00    5:36.62  
      30.94   33.43   33.40   34.11   33.81   33.79   34.24   34.67
      34.73   33.50                                                
 10 Barrington, Ann              Ups                  5:31.54    5:36.86  
      30.57   32.94   33.79   33.77   34.27   34.28   34.64   34.68
      34.80   33.12                                                
 11 Richardson, Molly            Ups                  5:33.81    5:37.58  
      31.05   33.61   34.60   34.46   33.71   33.56   33.88   34.38
      34.75   33.58                                                
 12 Longmate, Steph M         18 LIN                  5:30.37    5:38.47  
      29.75   32.69   33.77   34.06   34.61   34.53   34.77   35.22
      34.61   34.46                                                
 13 Leuchars, Alex               WHTW                 5:45.09    5:43.38  
      31.78   33.92   34.31   34.95   35.01   34.18   35.26   34.93
      34.88   34.16                                                
 14 Karwal, Courtney             Lutes                5:45.00    5:44.02  
      31.46   34.27   35.22   35.06   34.85   34.35   34.87   35.29
      34.79   33.86                                                
 15 O'Connor, Brenda             CSUEB-CA             5:51.76    5:45.21  
      31.42   34.02   34.86   34.90   34.89   34.95   35.38   35.23
      35.37   34.19                                                
 16 Larrow, Jenna             21 WU                   5:47.28    5:45.63  
      31.69   34.62   34.82   35.16   35.19   35.14   34.98   34.88
      34.82   34.33                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Perez, Jenni                 CSUEB-CA             5:41.65    5:45.64  
      31.01   34.20   36.06   36.68   35.42   35.44   35.55   34.95
      34.03   32.30                                                
 18 Younggren, Annie          20 C of I               5:45.25    5:48.52  
      30.69   33.96   35.12   35.46   35.78   35.83   35.53   35.89
      35.42   34.84                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hebein, Abbie                L&C-OR               5:50.29    5:52.41  
      31.65   35.20   36.02   36.17   36.25   35.51   36.47   35.71
      35.19   34.24                                                
 20 Longton, Rachel              WHTW                 5:48.00    5:54.06  
      32.44   34.19   35.13   35.32   35.78   35.72   36.18   36.22
      36.79   36.29                                                
 21 Minster, Ashley              WHTW                 6:01.06    5:59.78  
      33.60   35.86   36.32   36.63   36.46   36.81   36.56   36.55
      36.05   34.94                                                
 22 Tackman, Katie               Whitman-IE           5:56.45    5:59.84  
      31.77   35.79   36.22   36.20   36.85   36.75   36.84   37.38
      36.81   35.23                                                
 23 Schulz, Addie                Pacific              6:03.79    6:01.31  
      32.62   36.20   37.23   37.21   36.85   36.86   36.85   36.93
      35.84   34.72                                                
 24 Kohls, Sidney                Whitman-IE           6:08.18    6:02.18  
      32.74   35.12   35.94   36.58   36.99   37.54   37.07   37.78
      37.30   35.12                                                
 25 Behrens, Sara                Whitman-IE                NT    6:04.09  
      33.37   36.22   37.55   37.58   37.68   37.34   36.75   36.65
      36.42   34.53                                                
 26 Garner, Julie                Pacific              6:04.65    6:04.88  
      32.37   34.86   36.29   36.77   36.91   37.26   37.18   37.87
      37.74   37.63                                                
 27 Follett, Carianne R       18 LIN                  6:26.75    6:06.38  
      32.75   36.24   37.33   37.43   37.93   37.45   37.65   37.99
      37.67   33.94                                                
 28 Page, Lena                   Whitman-IE                NT    6:07.14  
      33.10   36.08   36.89   37.31   37.50   37.52   37.69   37.72
      37.04   36.29                                                
 29 Gee, Christine               CSUEB-CA             5:48.93    6:07.83  
      31.72   35.89   37.20   37.34   37.79   37.47   37.66   37.74
      37.81   37.21                                                
 30 Cochrane, Cherice            Pacific              6:05.59    6:14.28  
      33.49   38.92   38.02   38.33   37.06   37.58   39.21   39.91
      38.74   33.02                                                
 31 Pitzele, Kayley           20 C of I               6:03.85    6:14.37  
      33.55   37.14   37.70   37.85   38.35   37.55   38.23   38.45
      38.94   36.61                                                
 32 Levitsky, Rachel             L&C-OR               6:24.65    6:16.60  
      33.70   36.91   38.16   38.19   39.30   38.88   37.91   38.71
      38.11   36.73                                                
 33 Bullock, Kathryn             Pacific              6:13.15    6:19.14  
      32.61   35.94   36.98   38.35   38.94   39.25   39.22   39.61
      39.65   38.59                                                
 34 Kiskaddon, Erin              Whitman-IE           6:26.95    6:25.97  
      34.34   37.84   39.43   39.56   40.54   39.21   39.98   38.99
      38.80   37.28                                                
 35 Coddington, Laura         20 WU                   6:23.93    6:26.82  
      35.14   39.16   39.85   40.23   39.47   39.56   39.33   38.83
      38.67   36.58                                                
 36 Ramirez, Claudia             L&C-OR               7:05.75    6:47.55  
      35.32   40.04   41.36   42.16   40.91   42.86   42.28   42.08
      40.88   39.66                                                
 37 Smith, Amanda             20 C of I               6:46.92    7:01.03  
      36.06   40.60   41.66   43.37   43.46   43.81   44.57   44.26
      43.44   39.80                                                
 38 Talboy, Hayley            21 C of I                    NT    7:19.66  
      38.10   41.81   43.88   44.81   45.42   45.99   45.65   45.88
      45.22   42.90                                                
 
Event 6  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Woodward, Michael            WHTW                 4:47.47    4:47.39   20  
      25.41   28.31   28.44   28.75   29.10   29.72   29.47   29.76
      29.79   28.64                                                
  2 Dyer, Kevin                  Whitman-IE           5:00.82    4:52.35   17  
      27.64   29.49   29.82   29.21   29.28   29.26   29.26   29.69
      29.86   28.84                                                
  3 Jeremic, Aleksander          Ups                  5:01.41    4:53.30   16  
      25.77   28.13   28.84   30.06   30.16   29.99   30.43   30.69
      30.34   28.89                                                
  4 Locatel, Michael             WHTW                 5:03.84    5:03.36   15  
      27.74   30.58   30.62   30.90   30.45   30.95   31.13   31.28
      30.79   28.92                                                
  5 Ross, Matt                   WHTW                 5:04.06    5:03.66   14  
      27.34   30.29   30.38   30.57   30.94   31.16   30.92   30.96
      31.18   29.92                                                
  6 Phillips, Miles R         18 LIN                  5:11.57    5:09.54   13  
      28.33   31.75   31.80   32.04   30.76   31.18   31.52   30.93
      31.17   30.06                                                
  7 Hill, Lucas               18 C of I               5:05.20    5:12.86   12  
      27.56   30.92   31.15   31.27   31.59   32.12   32.21   32.24
      32.17   31.63                                                
  8 Bendix, Chris                Whitman-IE           5:13.56   J5:18.36   11  
      27.85   30.06   31.95   32.42   32.92   32.52   33.13   32.75
      32.91   31.85                                                
  9 Burns, Nick                  Ups                  5:21.21   J5:13.35    9  
      27.30   31.08   31.31   31.90   32.92   32.53   32.65   32.44
      31.74   29.48                                                
 10 Neal, Dan                    WHTW                 5:22.17   J5:14.30    7  
      28.50   31.70   32.17   32.50   32.64   31.36   31.72   31.88
      31.47   30.36                                                
 11 Spegman, Josh                L&C-OR               5:18.04    5:19.05    6  
      27.22   30.29   31.37   32.45   32.45   32.77   33.28   33.64
      33.67   31.91                                                
 12 Burdekin, Braden             Lutes                5:40.01    5:29.84    5  
      30.35   33.35   33.88   33.99   34.23   33.99   33.76   33.65
      32.30   30.34                                                
 13 Pedack, John                 Lutes                5:30.69    5:30.28    4  
      29.81   32.19   33.78   34.04   34.27   33.97   33.93   33.89
      33.75   30.65                                                
 14 Stone, Eliot                 Whitman-IE           5:37.13    5:34.48    3  
      29.17   31.93   33.84   34.19   34.72   35.02   34.47   33.95
      34.09   33.10                                                
 15 Wells, Nate                  Whitman-IE           5:44.13    5:36.40    2  
      30.31   33.12   34.01   34.42   34.10   34.55   34.03   34.12
      34.51   33.23                                                
 16 Smith, Sam                   L&C-OR               5:42.53    5:47.79    1  
      29.94   33.69   34.62   34.76   34.99   35.25   36.05   36.35
      36.75   35.39                                                
 
Event 6  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Woodward, Michael            WHTW                 4:49.00    4:47.47  
      25.48   28.51   28.76   29.15   28.59   29.36   29.58   29.78
      29.63   28.63                                                
  2 Dyer, Kevin                  Whitman-IE           4:59.42    5:00.82  
      29.03   30.59   30.48   30.29   30.01   30.04   30.20   30.35
      30.29   29.54                                                
  3 Jeremic, Aleksander          Ups                  5:05.71    5:01.41  
      26.65   29.03   30.27   31.09   30.95   31.41   31.47   31.54
      30.48   28.52                                                
  4 Locatel, Michael             WHTW                 5:09.28    5:03.84  
      27.67   30.23   30.88   31.20   31.25   31.10   31.31   30.61
      29.91   29.68                                                
  5 Ross, Matt                   WHTW                 5:06.11    5:04.06  
      27.32   30.36   31.51   30.91   30.80   30.70   30.84   30.71
      31.02   29.89                                                
  6 Hill, Lucas               18 C of I               5:07.76    5:05.20  
      27.38   30.60   30.77   30.81   30.41   30.63   31.11   31.69
      31.52   30.28                                                
  7 Phillips, Miles R         18 LIN                  5:18.76    5:11.57  
      27.37   30.38   31.30   31.87   31.30   31.48   32.35   32.50
      31.96   31.06                                                
  8 Bendix, Chris                Whitman-IE           5:15.00    5:13.56  
      27.31   30.12   31.43   32.20   32.29   32.33   32.66   32.21
      31.84   31.17                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spegman, Josh                L&C-OR               5:24.44    5:18.04  
      27.03   30.34   31.43   32.01   32.14   32.90   33.00   33.51
      33.51   32.17                                                
 10 Burns, Nick                  Ups                  5:26.25    5:21.21  
      28.36   32.02   32.62   33.19   33.15   32.75   33.15   32.71
      32.32   30.94                                                
 11 Neal, Dan                    WHTW                 5:21.90    5:22.17  
      27.48   31.58   31.61   32.56   33.01   32.61   33.36   34.05
      33.54   32.37                                                
 12 Pedack, John                 Lutes                5:30.00    5:30.69  
      28.50   32.22   33.24   33.31   33.56   33.78   34.10   34.17
      34.17   33.64                                                
 13 Stone, Eliot                 Whitman-IE           5:39.23    5:37.13  
      29.93   32.46   33.36   34.10   34.32   34.61   34.55   34.99
      34.86   33.95                                                
 14 Burdekin, Braden             Lutes                5:35.00    5:40.01  
      30.75   34.03   34.31   34.76   34.56   34.89   34.36   34.45
      34.76   33.14                                                
 15 Smith, Sam                   L&C-OR               5:27.98    5:42.53  
      30.05   33.04   34.23   34.02   33.99   34.57   35.33   36.55
      36.12   34.63                                                
 16 Wells, Nate                  Whitman-IE           5:45.25    5:44.13  
      30.16   34.05   34.75   35.40   35.37   35.44   35.58   35.02
      35.04   33.32                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hauser, Chris                Ups                  5:42.64    5:44.87  
      29.57   33.61   34.41   35.25   34.63   35.43   35.35   36.24
      36.04   34.34                                                
 18 Sordahl, Cameron             WHTW                 5:49.32    5:45.78  
      31.88   34.13   34.02   34.90   35.34   35.20   34.82   35.05
      35.60   34.84                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hill, Steve T             18 LIN                       NT    5:52.02  
      15.19   49.95   34.88   34.85   35.86   35.99   37.34   37.23
      36.59   34.14                                                
 20 Hurlburt, Tyler              Whitman-IE           6:15.84    6:25.17  
      32.82   38.06   39.15   39.68   39.40   39.93   39.02   39.95
      39.55   37.61                                                
 
Event 7  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Sierra             Ups                  1:10.00    1:09.98   20  
      33.25   36.73                                                
  2 Wormwood, Tracy              Ups                  1:09.90    1:10.43   17  
      33.40   37.03                                                
  3 Jaynes, Jessica              Ups                  1:12.11    1:11.91   16  
      34.47   37.44                                                
  4 Klauder, Jessie              Lutes                1:12.13    1:13.43   15  
      34.21   39.22                                                
  5 Barringer, Melissa           WHTW                 1:13.15    1:14.23   14  
      34.07   40.16                                                
  6 Troutt, Rachel               Lutes                1:14.63   J1:14.79   13  
      35.33   39.46                                                
  7 Ryle, Rebecca                Whitman-IE           1:14.77   J1:14.99   12  
      34.67   40.32                                                
  8 Grottkau, Melissa            CSUEB-CA             1:15.31   J1:15.69   11  
      35.36   40.33                                                
  9 Sands, Taylor                Ups                  1:15.40   J1:14.65    9  
      35.81   38.84                                                
 10 Cortez, Cari                 Whitman-IE           1:16.02    1:15.80    7  
      35.50   40.30                                                
 11 Boshart, Monica              Whitman-IE           1:15.49    1:16.54    6  
      36.50   40.04                                                
 12 Clapp, Auri               20 C of I               1:16.51    1:16.60    5  
      36.50   40.10                                                
 13 Main, Katie M             18 LIN                  1:15.38    1:16.63    4  
      36.54   40.09                                                
 14 Garner, Julie                Pacific              1:16.25    1:16.83    3  
      36.44   40.39                                                
 15 Hurtubise, Sarah             CSUEB-CA             1:15.75    1:17.06    2  
      36.04   41.02                                                
 16 Seto, Kailee              19 LIN                  1:15.81    1:17.26    1  
      35.72   41.54                                                
 
Event 7  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wormwood, Tracy              Ups                  1:11.52    1:09.90  
      33.64   36.26                                                
  2 Phillips, Sierra             Ups                  1:10.02    1:10.00  
      33.37   36.63                                                
  3 Jaynes, Jessica              Ups                  1:13.10    1:12.11  
      34.80   37.31                                                
  4 Klauder, Jessie              Lutes                1:12.00    1:12.13  
      33.42   38.71                                                
  5 Barringer, Melissa           WHTW                 1:13.22    1:13.15  
      33.59   39.56                                                
  6 Troutt, Rachel               Lutes                1:15.00    1:14.63  
      35.35   39.28                                                
  7 Ryle, Rebecca                Whitman-IE           1:13.15    1:14.77  
      35.37   39.40                                                
  8 Grottkau, Melissa            CSUEB-CA             1:14.55    1:15.31  
      35.35   39.96                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Main, Katie M             18 LIN                  1:16.75    1:15.38  
      35.62   39.76                                                
 10 Sands, Taylor                Ups                  1:18.12    1:15.40  
      36.35   39.05                                                
 11 Boshart, Monica              Whitman-IE           1:15.42    1:15.49  
      35.47   40.02                                                
 12 Hurtubise, Sarah             CSUEB-CA             1:15.59    1:15.75  
      36.01   39.74                                                
 13 Seto, Kailee              19 LIN                       NT    1:15.81  
      35.19   40.62                                                
 14 Cortez, Cari                 Whitman-IE           1:13.73    1:16.02  
      35.50   40.52                                                
 15 Garner, Julie                Pacific              1:15.59    1:16.25  
      36.20   40.05                                                
 16 Clapp, Auri               20 C of I               1:14.13    1:16.51  
      36.09   40.42                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Benge, Olivia                Lutes                1:16.00    1:16.87  
      36.47   40.40                                                
 18 Wibroe-Benson, Olina         CSUEB-CA             1:17.77    1:17.22  
      36.07   41.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wittman, Gina                Lutes                1:14.00    1:17.83  
      36.33   41.50                                                
 20 Higashida, Janelle        19 WU                   1:14.75    1:17.93  
      36.84   41.09                                                
 21 Wilson, Sarah                Ups                  1:18.59    1:18.44  
      36.91   41.53                                                
 22 Codd, Rachel E            18 LIN                  1:18.65    1:18.86  
      37.70   41.16                                                
 23 Connett, Hanna            21 WU                   1:17.74    1:18.95  
      37.07   41.88                                                
 24 Bullock, Kathryn             Pacific              1:18.95    1:19.11  
      37.14   41.97                                                
 25 Ashe, Jessica                Ups                  1:18.67    1:19.13  
      37.53   41.60                                                
 26 Hinkel, Christina            WHTW                 1:18.06    1:19.24  
      36.88   42.36                                                
 27 Ray, Alexa                   CSUEB-CA             1:18.89    1:19.87  
      38.73   41.14                                                
 28 Bader, Alyssa                Whitman-IE           1:18.73    1:19.93  
      37.33   42.60                                                
 29 Gard, Lauren              21 WU                   1:20.57    1:20.67  
      37.69   42.98                                                
 30 Wolf, Rachel                 L&C-OR               1:20.44    1:20.72  
      37.74   42.98                                                
 31 Levitsky, Rachel             L&C-OR               1:21.31    1:22.78  
      39.18   43.60                                                
 32 Murphy, Laura                Lutes                1:22.00    1:23.85  
      39.75   44.10                                                
 33 Daoust, Adriana M         20 LIN                       NT    1:29.65  
      42.27   47.38                                                
 34 Aalberts, Megan              CSUEB-CA             1:24.83    1:35.52  
      43.86   51.66                                                
 35 Nicola, Piilani O         18 LIN                  1:48.45    1:40.97  
      47.37   53.60                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Buck, Rory                   WHTW                   59.57      59.74   20  
      28.32   31.42                                                
  2 Asleson, Kris                WHTW                 1:02.43    1:01.09   17  
      28.49   32.60                                                
  3 Bergman, Daniel              WHTW                 1:00.73    1:01.71   16  
      28.65   33.06                                                
  4 Ruwitch, Seth             18 LIN                  1:03.23    1:02.62   15  
      29.41   33.21                                                
  5 Zaharchuk, Jack              Ups                  1:03.64    1:03.50   14  
      29.89   33.61                                                
  6 Shields, Garrett             Ups                  1:04.23    1:03.61   13  
      29.70   33.91                                                
  7 Carter, Rayan                Lutes                1:04.12   J1:04.57   11.5
      30.08   34.49                                                
  7 Radtke, James                WHTW                 1:04.14   J1:04.57   11.5
      30.44   34.13                                                
  9 Matsumoto, Shuichi           L&C-OR               1:05.54   J1:03.68    9  
      29.05   34.63                                                
 10 Lee, Mitchell                Whitman-IE           1:04.23    1:04.98    7  
      31.19   33.79                                                
 11 Wood, Nick                   Whitman-IE           1:05.46    1:05.06    6  
      30.76   34.30                                                
 12 Root, Jeremiah               Ups                  1:05.31    1:05.74    5  
      30.64   35.10                                                
 13 Fuller, Luke                 Pacific              1:05.85    1:06.32    4  
      31.01   35.31                                                
 14 Hurlburt, Nick               Whitman-IE           1:05.87    1:06.76    3  
      30.79   35.97                                                
 15 Seixas, Kai                  Pacific              1:05.36    1:07.15    2  
      31.17   35.98                                                
 16 Walker, Casey             24 C of I               1:04.68    1:07.29    1  
      31.54   35.75                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buck, Rory                   WHTW                   57.81      59.57  
      28.23   31.34                                                
  2 Bergman, Daniel              WHTW                 1:02.33    1:00.73  
      28.52   32.21                                                
  3 Asleson, Kris                WHTW                 1:01.50    1:02.43  
      28.73   33.70                                                
  4 Ruwitch, Seth             18 LIN                  1:04.92    1:03.23  
      29.60   33.63                                                
  5 Zaharchuk, Jack              Ups                  1:04.85    1:03.64  
      29.73   33.91                                                
  6 Carter, Rayan                Lutes                1:05.00    1:04.12  
      29.34   34.78                                                
  7 Radtke, James                WHTW                 1:05.21    1:04.14  
      30.36   33.78                                                
  8 Shields, Garrett             Ups                  1:02.07    1:04.23  
      30.34   33.89                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Mitchell                Whitman-IE           1:03.28   J1:04.23  
      29.85   34.38                                                
 10 Walker, Casey             24 C of I               1:04.83    1:04.68  
      30.05   34.63                                                
 11 Root, Jeremiah               Ups                  1:05.05    1:05.31  
      30.58   34.73                                                
 12 Seixas, Kai                  Pacific                   NT    1:05.36  
      30.63   34.73                                                
 13 Wood, Nick                   Whitman-IE           1:05.45    1:05.46  
      30.70   34.76                                                
 14 Matsumoto, Shuichi           L&C-OR               1:04.44    1:05.54  
      30.73   34.81                                                
 15 Fuller, Luke                 Pacific              1:05.10    1:05.85  
      30.79   35.06                                                
 16 Hurlburt, Nick               Whitman-IE           1:05.14    1:05.87  
      30.56   35.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kalb, Joseph                 Ups                  1:08.23    1:06.29  
      31.04   35.25                                                
 18 Klutho, Steven               L&C-OR               1:09.64    1:06.70  
      31.32   35.38                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Manso, Bryce                 Lutes                1:09.00    1:09.25  
      32.63   36.62                                                
 20 Wakefield, Brian             Whitman-IE           1:09.34    1:09.67  
      33.23   36.44                                                
 21 Yelin, Matt                  L&C-OR               1:14.28    1:09.91  
      31.94   37.97                                                
 22 Totten, Scott             23 L&C-OR               1:10.75    1:10.42  
      32.88   37.54                                                
 23 O'Dwyer, Colin               L&C-OR               1:14.29    1:12.11  
      33.92   38.19                                                
 24 Brasgalla, Michael           Lutes                1:10.00    1:13.12  
      34.10   39.02                                                
 25 Brayton, Adam                Whitman-IE           1:13.40    1:14.36  
      34.79   39.57                                                
 26 Colahan, Conor            19 LIN                       NT    1:14.70  
      34.76   39.94                                                
 27 Hill, Lucas               18 C of I               1:07.26    1:15.02  
      35.23   39.79                                                
 28 Damon, Evan                  L&C-OR               1:13.87    1:15.27  
      34.69   40.58                                                
 29 Jenkins, Justus           20 C of I               1:23.75    1:19.78  
      37.12   42.66                                                
 30 Malek, Matt               19 C of I               1:16.00    1:21.62  
      37.74   43.88                                                
 31 Khazoyan, Erik               L&C-OR               1:26.79    1:25.16  
      39.03   46.13                                                
 
Event 8S  Men 100 Yard Breaststroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries - Swim-off
  1 Shields, Garrett             Ups                       NT    1:03.30  
  2 Lee, Mitchell                Whitman-IE                NT    1:03.56  
 
Event 9  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kitson, Kenzie               Ups                  2:12.67    2:12.65   20  
      30.70   33.71   34.74   33.50                                
  2 Menkel-Lawrence, Cat         L&C-OR               2:17.62    2:13.36   17  
      31.15   33.47   34.39   34.35                                
  3 Benson, Jennifer             WHTW                 2:13.43    2:14.61   16  
      31.71   33.97   34.95   33.98                                
  4 Jackson, Casey               Lutes                2:15.56    2:15.01   15  
      32.08   34.60   34.61   33.72                                
  5 Farry, Cait                  Ups                  2:15.27    2:18.11   14  
      33.04   34.47   35.42   35.18                                
  6 Hoopman, Bethany             CSUEB-CA             2:18.30   J2:19.40   13  
      32.72   35.52   36.04   35.12                                
  7 Palmer, Makayla              WHTW                 2:18.66   J2:20.90   12  
      33.26   35.33   36.32   35.99                                
  8 Schulze, Gwen             21 WU                   2:19.53   J2:21.10   11  
      32.67   35.18   36.69   36.56                                
  9 Smith, Maggie                Ups                  2:20.22   J2:19.14    9  
      33.30   36.07   35.87   33.90                                
 10 Case, Anna                   WHTW                 2:21.14    2:22.03    7  
      35.07   36.11   36.27   34.58                                
 11 Kuwada, Jessie               Ups                  2:20.52    2:22.35    6  
      32.45   34.98   37.45   37.47                                
 12 Ladwig, Rhiannon S        18 LIN                  2:22.65    2:22.84    5  
      34.05   35.55   36.69   36.55                                
 13 Younggren, Chrissie       18 C of I               2:23.64    2:25.01    4  
      34.15   36.78   37.83   36.25                                
 14 Arnosti, Libby               Whitman-IE           2:24.32    2:25.33    3  
      33.46   36.63   37.86   37.38                                
 15 Smith, Kaitlin               L&C-OR               2:25.36    2:26.07    2  
      34.64   36.99   37.86   36.58                                
 16 Bringman, Eileen             Pacific              2:25.41    2:31.46    1  
      34.99   37.74   38.79   39.94                                
 
Event 9  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kitson, Kenzie               Ups                  2:18.06    2:12.67  
      30.36   33.55   34.43   34.33                                
  2 Benson, Jennifer             WHTW                 2:14.56    2:13.43  
      31.38   33.23   33.83   34.99                                
  3 Farry, Cait                  Ups                  2:18.87    2:15.27  
      33.37   34.30   34.02   33.58                                
  4 Jackson, Casey               Lutes                2:20.00    2:15.56  
      32.18   34.10   34.55   34.73                                
  5 Menkel-Lawrence, Cat         L&C-OR               2:15.13    2:17.62  
      31.65   34.07   35.68   36.22                                
  6 Hoopman, Bethany             CSUEB-CA             2:17.94    2:18.30  
      32.30   34.23   36.20   35.57                                
  7 Palmer, Makayla              WHTW                 2:17.44    2:18.66  
      32.39   34.54   35.96   35.77                                
  8 Schulze, Gwen             21 WU                   2:21.55    2:19.53  
      32.50   35.10   36.17   35.76                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Maggie                Ups                  2:23.33    2:20.22  
      33.61   35.79   35.89   34.93                                
 10 Kuwada, Jessie               Ups                  2:19.50    2:20.52  
      33.41   35.10   36.05   35.96                                
 11 Case, Anna                   WHTW                 2:22.21    2:21.14  
      33.46   35.19   36.19   36.30                                
 12 Ladwig, Rhiannon S        18 LIN                       NT    2:22.65  
      34.47   36.13   36.41   35.64                                
 13 Younggren, Chrissie       18 C of I               2:22.30    2:23.64  
      34.59   36.78   36.67   35.60                                
 14 Arnosti, Libby               Whitman-IE           2:24.50    2:24.32  
      33.33   36.21   37.53   37.25                                
 15 Smith, Kaitlin               L&C-OR               2:27.90    2:25.36  
      34.75   36.85   37.61   36.15                                
 16 Bringman, Eileen             Pacific              2:25.37    2:25.41  
      34.33   37.06   37.19   36.83                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Kimberlee A        20 LIN                  2:27.95    2:26.35  
      33.96   36.90   38.04   37.45                                
 18 Reilly, Natalie              Whitman-IE           2:26.21    2:26.69  
      35.40   36.99   37.82   36.48                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Heck, Tessa                  Lutes                2:40.00    2:26.71  
      33.51   36.60   37.89   38.71                                
 20 McFarland, Stephanie         WHTW                 2:26.06    2:27.56  
      34.07   36.94   38.76   37.79                                
 21 O'Kane, Phoebe               WHTW                 2:33.64    2:31.39  
      33.57   38.22   40.21   39.39                                
 22 Mitchell, Robina             Ups                  2:29.49    2:31.84  
      37.56   37.13   39.10   38.05                                
 23 Shigley, Allison             WHTW                 2:33.00    2:32.19  
      36.47   38.20   38.93   38.59                                
 24 Fradkin, Hensley             Whitman-IE           2:33.24    2:32.60  
      35.16   38.22   39.82   39.40                                
 25 Gee, Christine               CSUEB-CA             2:22.54    2:33.16  
      34.40   38.51   40.35   39.90                                
 26 Vermillion, Megan            Whitman-IE           2:31.93    2:33.76  
      34.34   39.17   41.31   38.94                                
 27 Coddington, Laura         20 WU                   2:36.86    2:34.56  
      36.30   39.35   39.66   39.25                                
 28 Rutter, Sara              20 C of I               2:29.14    2:37.24  
      36.14   39.68   41.29   40.13                                
 29 Scholten, Ariel              Ups                  2:35.03    2:37.41  
      36.82   39.70   40.84   40.05                                
 30 Smith, Vanessa               CSUEB-CA             2:38.55    2:38.35  
      38.42   40.94   40.34   38.65                                
 31 Selene-Hait, Dakota          Lutes                2:50.00    2:55.58  
      39.03   43.48   45.72   47.35                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kowalski, Jackson            Ups                  1:59.42    1:58.80   20  
      27.62   29.37   30.32   31.49                                
  2 Limoges, Alex                Lutes                2:05.09    2:02.50   17  
      28.30   30.69   31.56   31.95                                
  3 Cramer, Dylan                Pacific              2:03.56    2:03.65   16  
      29.24   31.11   32.03   31.27                                
  4 Rifkin, Jake                 Ups                  2:06.77    2:05.63   15  
      29.70   31.86   32.17   31.90                                
  5 Gottlieb, Joey               Whitman-IE           2:08.67    2:07.95   14  
      30.62   32.38   33.02   31.93                                
  6 Mill, Tom                    WHTW                 2:12.65    2:10.69   13  
      30.68   33.51   33.66   32.84                                
  7 Young, Nick               19 C of I               2:12.46    2:13.40   12  
      31.11   33.59   34.12   34.58                                
  8 Smith, Kemp               19 C of I               2:17.29   J2:15.95   11  
      31.34   34.18   35.85   34.58                                
  9 Weller-Gordon, Brian         Ups                  2:19.39   J2:15.74    9  
      31.73   34.56   34.58   34.87                                
 10 Munson-McGee, Jacob       19 WU                   2:26.48    2:22.58    7  
      34.21   36.63   36.27   35.47                                
 11 Roehrig, Andrew              Whitman-IE           2:23.06    2:24.45    6  
      33.94   36.18   37.36   36.97                                
 12 Lochner, Riley               Ups                  2:27.45    2:25.66    5  
      34.10   37.19   38.35   36.02                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kowalski, Jackson            Ups                  1:59.06    1:59.42  
      28.14   29.65   30.65   30.98                                
  2 Cramer, Dylan                Pacific              2:05.48    2:03.56  
      29.03   30.98   31.92   31.63                                
  3 Limoges, Alex                Lutes                2:05.00    2:05.09  
      28.25   30.90   32.77   33.17                                
  4 Rifkin, Jake                 Ups                  2:07.29    2:06.77  
      29.37   31.32   32.95   33.13                                
  5 Gottlieb, Joey               Whitman-IE           2:09.64    2:08.67  
      30.64   32.54   33.16   32.33                                
  6 Young, Nick               19 C of I               2:08.00    2:12.46  
      30.49   33.18   34.23   34.56                                
  7 Mill, Tom                    WHTW                 2:11.89    2:12.65  
      30.96   33.26   34.86   33.57                                
  8 Smith, Kemp               19 C of I               2:15.84    2:17.29  
                      35.19   34.79                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weller-Gordon, Brian         Ups                  2:22.27    2:19.39  
      32.30   34.67   35.79   36.63                                
 10 Roehrig, Andrew              Whitman-IE           2:27.63    2:23.06  
      33.64   35.75   36.28   37.39                                
 11 Munson-McGee, Jacob       19 WU                   2:26.01    2:26.48  
      35.23   36.93   38.07   36.25                                
 12 Lochner, Riley               Ups                  2:32.39    2:27.45  
      34.29   37.36   38.61   37.19                                
 
Event 11  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cazden, Rachael              L&C-OR                 54.49      54.31   20  
      26.24   28.07                                                
  2 Roberts, Hally               Ups                    55.03      54.97   17  
      26.13   28.84                                                
  3 Barton, Katie                Ups                    55.32      55.50   16  
      26.80   28.70                                                
  4 MacAfee, Mac                 Ups                    55.59      55.80   15  
      27.35   28.45                                                
  5 Graham, Charlotte            Whitman-IE             55.79      55.93   14  
      27.27   28.66                                                
  6 Flynn, Lauren                Whitman-IE             55.45      56.02   13  
      26.85   29.17                                                
  7 Williams, Ava                Ups                    56.37      56.69   12  
      27.00   29.69                                                
  8 Jenne, Helen                 Whitman-IE             56.05   J1:00.24   11  
  9 Wibroe-Benson, Olina         CSUEB-CA               57.88     J57.61    9  
      26.98   30.63                                                
 10 Nakamura, Cat G           18 LIN                    58.14     J57.76    7  
      27.66   30.10                                                
 11 Sandall, Megan L          18 LIN                    58.14     J57.86    6  
      28.29   29.57                                                
 12 Jennings, Renae              WHTW                   57.66     J57.98    5  
      27.71   30.27                                                
 13 Ballinger, Lauren         18 WU                     58.55     J58.14    4  
      27.99   30.15                                                
 14 Hernandez, Sami              CSUEB-CA               57.52     J58.29    3  
      28.24   30.05                                                
 15 Favillo, Kristen             Pacific                58.74     J58.50    2  
      28.05   30.45                                                
 16 Giusti, MacKenzie            Ups                    58.10     J58.82    1  
      28.67   30.15                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cazden, Rachael              L&C-OR                 55.13      54.49  
      26.29   28.20                                                
  2 Roberts, Hally               Ups                    56.62      55.03  
      26.29   28.74                                                
  3 Barton, Katie                Ups                    56.56      55.32  
      26.02   29.30                                                
  4 Flynn, Lauren                Whitman-IE             55.54      55.45  
      26.79   28.66                                                
  5 MacAfee, Mac                 Ups                    57.39      55.59  
      26.95   28.64                                                
  6 Graham, Charlotte            Whitman-IE             55.25      55.79  
      27.13   28.66                                                
  7 Jenne, Helen                 Whitman-IE             56.03      56.05  
      26.74   29.31                                                
  8 Williams, Ava                Ups                    56.16      56.37  
      26.95   29.42                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hernandez, Sami              CSUEB-CA               58.82      57.52  
      27.89   29.63                                                
 10 Jennings, Renae              WHTW                   57.64      57.66  
      27.61   30.05                                                
 11 Wibroe-Benson, Olina         CSUEB-CA               56.86      57.88  
      27.47   30.41                                                
 12 Giusti, MacKenzie            Ups                    59.53      58.10  
      27.67   30.43                                                
 13 Sandall, Megan L          18 LIN                    56.81      58.14  
      27.96   30.18                                                
 13 Nakamura, Cat G           18 LIN                    57.94      58.14  
      27.85   30.29                                                
 15 Ballinger, Lauren         18 WU                     56.99      58.55  
      27.46   31.09                                                
 16 Favillo, Kristen             Pacific                58.61      58.74  
      28.21   30.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lothian, Jill                CSUEB-CA               57.75      58.84  
      26.53   32.31                                                
 18 Smith, Kallie                L&C-OR                 59.88      58.92  
      28.32   30.60                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 DeLeon, Kelly                CSUEB-CA               59.63      58.98  
      28.58   30.40                                                
 20 Longmate, Steph M         18 LIN                  1:00.11      59.03  
      27.98   31.05                                                
 21 Cochrane, Cherice            Pacific              1:02.12      59.47  
      28.25   31.22                                                
 22 Ignatowski, Crystal          Ups                    59.68      59.76  
      28.42   31.34                                                
 23 Hattersley, Becca            Pacific              1:00.08      59.88  
      28.40   31.48                                                
 24 Simpson, Elisabeth           Lutes                  59.00    1:00.09  
      28.09   32.00                                                
 25 O'Connor, Brenda             CSUEB-CA               59.70    1:00.45  
      29.25   31.20                                                
 26 Schwarz, Maria E          17 LIN                  1:00.47    1:00.95  
      29.02   31.93                                                
 27 Behrens, Sara                Whitman-IE           1:01.47    1:01.13  
      29.15   31.98                                                
 28 Bencic, Jacquelynn           WHTW                 1:02.20    1:01.18  
      30.31   30.87                                                
 29 McGieson, Kira               L&C-OR               1:02.78    1:01.26  
      29.67   31.59                                                
 30 Page, Lena                   Whitman-IE           1:01.38    1:01.38  
      29.53   31.85                                                
 31 Frank, Hannah                L&C-OR               1:01.59    1:01.47  
      28.82   32.65                                                
 32 Tackman, Katie               Whitman-IE           1:02.07    1:01.49  
      29.72   31.77                                                
 33 Cabrera, Ali              19 C of I                 59.88    1:01.99  
      29.36   32.63                                                
 34 Steyer, Emily                Lutes                1:01.00    1:02.34  
      28.98   33.36                                                
 35 Kohls, Sidney                Whitman-IE           1:02.04    1:02.52  
      30.33   32.19                                                
 36 Hebein, Abbie                L&C-OR                 59.87    1:03.09  
      29.94   33.15                                                
 37 Clapp, Auri               20 C of I                 59.59    1:03.40  
      29.96   33.44                                                
 38 Luiten, Sylvie               Whitman-IE                NT    1:03.81  
      30.36   33.45                                                
 39 Ibarra, Chelsea           21 WU                   1:03.94    1:04.44  
      30.86   33.58                                                
 40 Minster, Ashley              WHTW                 1:06.11    1:04.63  
    1:04.63                                                        
 41 Louis, Maria                 WHTW                 1:08.07    1:05.05  
      31.82   33.23                                                
 42 Pringle, Kate                Whitman-IE           1:08.15    1:05.33  
      30.91   34.42                                                
 43 Daoust, Adriana M         20 LIN                       NT    1:07.79  
      33.04   34.75                                                
 44 Lee, Emily M              18 LIN                  1:08.07    1:08.45  
      32.96   35.49                                                
 45 Ward, Katherine              Pacific              1:07.41    1:09.78  
      32.28   37.50                                                
 46 Nicola, Piilani O         18 LIN                  1:19.15    1:18.47  
      38.49   39.98                                                
 47 Tornel, Edith                Pacific              1:21.39    1:21.92  
      39.42   42.50                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Woodward, Michael            WHTW                   47.57      47.84   20  
      22.71   25.13                                                
  2 Jeremic, Aleksander          Ups                    48.72      48.47   17  
      23.35   25.12                                                
  3 Nusse, Jamie                 Whitman-IE             49.13      49.19   16  
      23.53   25.66                                                
  4 Chang, Paul                  Whitman-IE             50.21      50.14   15  
      24.09   26.05                                                
  5 Nord, Jacob                  Lutes                  49.54      50.42   14  
      23.83   26.59                                                
  6 Ganz, Adam                   Ups                    50.42      50.43   13  
      23.86   26.57                                                
  7 Lee, Mitchell                Whitman-IE             50.31      50.74   12  
      24.25   26.49                                                
  8 Mantei, Brandon              Pacific                50.57     J50.94   11  
      24.77   26.17                                                
  9 Rempe, Gary                  Lutes                  51.17     J50.88    9  
      24.56   26.32                                                
 10 Ranno, Nathan                WHTW                   50.84      51.05    7  
      24.70   26.35                                                
 11 Walker, Casey             24 C of I                 51.34      51.74    6  
      25.00   26.74                                                
 12 Ekblad, Isaac                L&C-OR                 51.89      51.78    5  
      23.97   27.81                                                
 13 Boring, Noah                 L&C-OR                 52.45      52.54    4  
      24.85   27.69                                                
 14 Burns, Nick                  Ups                    52.82      52.88    3  
      25.29   27.59                                                
 15 Turner, Robert            19 C of I                 52.45      52.99    2  
      24.90   28.09                                                
 16 Vidin, Nikolai            19 C of I                 52.39      53.17    1  
      25.43   27.74                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Woodward, Michael            WHTW                   47.56      47.57  
      22.76   24.81                                                
  2 Jeremic, Aleksander          Ups                    49.00      48.72  
      23.60   25.12                                                
  3 Nusse, Jamie                 Whitman-IE             48.88      49.13  
      23.46   25.67                                                
  4 Nord, Jacob                  Lutes                  49.50      49.54  
      23.48   26.06                                                
  5 Chang, Paul                  Whitman-IE             49.85      50.21  
      24.02   26.19                                                
  6 Lee, Mitchell                Whitman-IE             49.31      50.31  
      24.35   25.96                                                
  7 Ganz, Adam                   Ups                    49.92      50.42  
      23.74   26.68                                                
  8 Mantei, Brandon              Pacific                50.04      50.57  
      24.52   26.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ranno, Nathan                WHTW                   49.83      50.84  
      24.36   26.48                                                
 10 Rempe, Gary                  Lutes                  49.90      51.17  
      24.48   26.69                                                
 11 Walker, Casey             24 C of I                 50.24      51.34  
      24.64   26.70                                                
 12 Ekblad, Isaac                L&C-OR                 51.91      51.89  
      23.74   28.15                                                
 13 Vidin, Nikolai            19 C of I                 51.33      52.39  
      25.36   27.03                                                
 14 Turner, Robert            19 C of I                 52.94      52.45  
      24.51   27.94                                                
 14 Boring, Noah                 L&C-OR                 52.86      52.45  
      24.99   27.46                                                
 16 Burns, Nick                  Ups                    52.19      52.82  
      25.27   27.55                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carter, Rayan                Lutes                  50.10      53.08  
      25.08   28.00                                                
 18 Matsumoto, Shuichi           L&C-OR                 52.42      53.21  
      24.86   28.35                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brayton, Adam                Whitman-IE             52.93      53.58  
      25.47   28.11                                                
 20 Werner, Daniel            19 LIN                    53.42      53.59  
      25.79   27.80                                                
 21 Metzler, Coleman             Whitman-IE             52.49      53.83  
      25.72   28.11                                                
 22 Root, Jeremiah               Ups                    52.92      54.24  
      25.99   28.25                                                
 23 Rutter, James             20 C of I                 53.90      54.38  
      25.97   28.41                                                
 24 Iwamasa, Sean K           18 LIN                       NT      54.46  
      26.55   27.91                                                
 25 Munson-McGee, Jacob       19 WU                     56.47      54.91  
      26.76   28.15                                                
 26 McCoy, Kevin                 Whitman-IE             57.43      55.58  
      26.25   29.33                                                
 27 Klutho, Steven               L&C-OR                 55.74      55.71  
      26.68   29.03                                                
 28 Griffin, Ben                 Pacific                55.79      55.77  
      26.84   28.93                                                
 29 Jenkins, Justus           20 C of I                 56.55      56.41  
      27.14   29.27                                                
 30 Colahan, Conor            19 LIN                    55.14      56.82  
      27.15   29.67                                                
 31 Smith, Sam                   L&C-OR                 54.75      57.65  
      27.05   30.60                                                
 32 Harris-Capuano, Shane        L&C-OR                 58.90      57.81  
      25.71   32.10                                                
 33 Sterritt, Jeff               Whitman-IE             58.07      57.83  
      27.25   30.58                                                
 34 Mitchell, Walker             L&C-OR               1:00.77      58.33  
      27.94   30.39                                                
 35 Totten, Scott             23 L&C-OR                 57.32      59.80  
      28.46   31.34                                                
 36 Gilmore, Tom G            18 LIN                    59.60    1:00.21  
      28.29   31.92                                                
 37 Damon, Evan                  L&C-OR               1:02.09    1:01.68  
      29.24   32.44                                                
 38 Owen, James                  Pacific              1:02.00    1:01.98  
      29.28   32.70                                                
 39 Walker, Ryan              19 C of I               1:11.48    1:09.84  
      32.88   36.96                                                
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Chapman, Katie               Whitman-IE           2:17.27    2:14.07   20  
      30.31   34.06   34.42   35.28                                
  2 Elizondo, Kelsey             Ups                  2:16.37    2:14.72   17  
      30.58   34.29   34.92   34.93                                
  3 DeHaven, Christine           WHTW                 2:16.04    2:15.80   16  
      30.33   34.30   34.90   36.27                                
  4 Douvikas, Danielle           WHTW                 2:19.25    2:18.51   15  
      31.02   34.58   35.34   37.57                                
  5 Koch, Nicole                 Pacific              2:27.18    2:24.94   14  
      31.04   36.25   38.25   39.40                                
  6 Wilcoxen, Gail               L&C-OR               2:23.50    2:25.09   13  
      30.60   35.38   37.42   41.69                                
  7 Weller, Felicia R         18 LIN                  2:26.47    2:25.83   12  
      32.58   37.09   38.11   38.05                                
  8 Fisher, Kara                 WHTW                 2:29.09   J2:31.87   11  
      33.87   38.72   39.35   39.93                                
  9 Longton, Rachel              WHTW                 2:30.06   J2:27.20    9  
      33.45   36.99   38.39   38.37                                
 10 Dorcas, Kasey                Lutes                2:29.74   J2:28.46    7  
      32.87   36.74   38.62   40.23                                
 11 Kosaki, Kayla             18 WU                   2:32.59   J2:29.74    6  
      32.71   37.45   39.24   40.34                                
 12 Mendelsohn, Rachel           Ups                  2:29.92   J2:30.85    5  
      31.33   37.20   40.54   41.78                                
 13 Neill, Jessie                Whitman-IE           2:31.57    2:32.23    4  
      34.19   37.76   40.26   40.02                                
 14 McBride, Ashley              CSUEB-CA             2:29.50    2:34.11    3  
      33.25   40.11   40.59   40.16                                
 15 Byrnes, Ash               20 C of I               2:35.70    2:34.18    2  
      33.36   39.06   40.75   41.01                                
 16 Karwal, Courtney             Lutes                2:35.90    2:37.96    1  
      34.64   40.18   41.47   41.67                                
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DeHaven, Christine           WHTW                 2:19.09    2:16.04  
      31.03   34.76   35.02   35.23                                
  2 Elizondo, Kelsey             Ups                  2:14.38    2:16.37  
      30.50   34.19   35.78   35.90                                
  3 Chapman, Katie               Whitman-IE           2:15.07    2:17.27  
      29.92   34.26   35.54   37.55                                
  4 Douvikas, Danielle           WHTW                 2:20.52    2:19.25  
      31.69   35.25   35.44   36.87                                
  5 Wilcoxen, Gail               L&C-OR               2:24.01    2:23.50  
      30.85   35.52   38.22   38.91                                
  6 Weller, Felicia R         18 LIN                  2:25.56    2:26.47  
      31.85   37.23   38.50   38.89                                
  7 Koch, Nicole                 Pacific              2:24.80    2:27.18  
      31.61   36.16   38.68   40.73                                
  8 Fisher, Kara                 WHTW                 2:27.39    2:29.09  
      32.55   37.94   39.47   39.13                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McBride, Ashley              CSUEB-CA             2:15.44    2:29.50  
      30.61   36.99   40.06   41.84                                
 10 Dorcas, Kasey                Lutes                2:40.00    2:29.74  
      32.73   37.48   38.93   40.60                                
 11 Mendelsohn, Rachel           Ups                  2:32.95    2:29.92  
      30.85   35.33   40.15   43.59                                
 12 Longton, Rachel              WHTW                 2:27.63    2:30.06  
      32.47   37.44   39.49   40.66                                
 13 Neill, Jessie                Whitman-IE           2:31.45    2:31.57  
      34.25   38.62   39.05   39.65                                
 14 Kosaki, Kayla             18 WU                   2:32.71    2:32.59  
      32.69   37.40   40.38   42.12                                
 15 Byrnes, Ash               20 C of I               2:28.41    2:35.70  
      32.43   38.30   40.93   44.04                                
 16 Karwal, Courtney             Lutes                2:35.00    2:35.90  
      33.42   38.76   41.23   42.49                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Borsini, Rachel              Ups                  2:46.21    2:36.98  
      34.56   39.40   41.37   41.65                                
 18 Codd, Rachel E            18 LIN                  2:41.10    2:37.45  
      33.76   39.84   41.44   42.41                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chong, Rachel                Lutes                2:45.00    2:57.94  
      37.37   43.74   46.52   50.31                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Locatel, Michael             WHTW                 2:04.36    2:03.13   20  
      27.65   31.58   31.53   32.37                                
  2 Walker, Zachary              Ups                  2:04.88    2:05.06   17  
      26.65   30.26   32.82   35.33                                
  3 Phillips, Miles R         18 LIN                  2:07.44    2:07.34   16  
      27.97   32.40   33.19   33.78                                
  4 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:07.28    2:09.21   15  
      28.77   32.87   34.08   33.49                                
  5 Pacheco, Kellen              WHTW                 2:09.03    2:09.41   14  
      28.90   33.19   32.96   34.36                                
  6 Liedtke, Matt                Whitman-IE           2:13.95   J2:13.55   13  
      28.43   33.74   35.11   36.27                                
  7 Kim, Matthew                 Lutes                2:14.19   J2:14.32   12  
      29.70   33.69   35.22   35.71                                
  9 Weller-Gordon, Brian         Ups                  2:14.88   J2:13.22    9  
      29.95   34.30   34.59   34.38                                
 10 Neal, Dan                    WHTW                 2:18.30   J2:13.60    6.5
      29.32   33.87   35.27   35.14                                
 10 Kimura, Scott                Pacific              2:21.59    2:19.67    6.5
      29.07   34.18   37.89   38.53                                
 11 Clark, Brett                 Whitman-IE           2:20.89    2:20.42    6  
      31.70   36.12   35.43   37.17                                
 12 Tangeman, Kevin           21 WU                   2:28.88    2:25.35    5  
      30.56   36.26   39.22   39.31                                
 13 McGahan, Ian              19 WU                   2:31.88    2:29.17    4  
      32.56   37.57   39.70   39.34                                
 14 Hurlburt, Tyler              Whitman-IE           2:39.41    2:43.60    3  
      33.51   41.52   43.63   44.94                                
 15 Sy, Jay                      Lutes                2:55.21    2:53.04    2  
      34.72   43.99   47.01   47.32                                
 -- Rowett, Matt                 Whitman-IE           2:10.04         DQ  
      28.63   32.50   34.25   34.61                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kobayashi, Yusuke         21 LIN                  2:01.45    2:02.49  
      27.08   30.70   31.99   32.72                                
  2 Locatel, Michael             WHTW                 2:05.67    2:04.36  
      28.68   31.05   32.34   32.29                                
  3 Walker, Zachary              Ups                  2:07.13    2:04.88  
      26.57   30.43   32.74   35.14                                
  4 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:08.26    2:07.28  
      28.68   32.07   32.73   33.80                                
  5 Phillips, Miles R         18 LIN                  2:07.50    2:07.44  
      27.78   31.66   33.90   34.10                                
  6 Pacheco, Kellen              WHTW                 2:14.55    2:09.03  
      27.96   32.61   34.08   34.38                                
  7 Rowett, Matt                 Whitman-IE           2:08.26    2:10.04  
      27.96   32.06   33.94   36.08                                
  8 Liedtke, Matt                Whitman-IE           2:11.52    2:13.95  
      28.74   33.45   35.12   36.64                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Matthew                 Lutes                2:20.00    2:14.19  
      28.88   33.32   35.47   36.52                                
 10 Weller-Gordon, Brian         Ups                  2:16.88    2:14.88  
      29.61   33.44   35.61   36.22                                
 11 Neal, Dan                    WHTW                 2:20.77    2:18.30  
      29.55   35.05   37.14   36.56                                
 12 Clark, Brett                 Whitman-IE           2:20.66    2:20.89  
      31.08   35.05   36.85   37.91                                
 13 Kimura, Scott                Pacific              2:25.38    2:21.59  
      29.59   34.25   36.72   41.03                                
 14 Tangeman, Kevin           21 WU                   2:10.99    2:28.88  
      29.33   35.50   41.17   42.88                                
 15 McGahan, Ian              19 WU                   2:38.30    2:31.88  
      31.95   38.00   40.61   41.32                                
 16 Hurlburt, Tyler              Whitman-IE                NT    2:39.41  
      33.73   41.49   42.31   41.88                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sy, Jay                      Lutes                2:50.00    2:55.21  
      34.80   44.80   47.73   47.88                                
 
Event 15  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    7:54.01    8:02.21   40  
     1) DeHaven, Christine              2) Fisher, Kara                   
     3) Pavelko, Abby                   4) Turner, Natalie                
       28.45    58.38  1:29.02  1:59.23    28.62  1:00.25  1:32.86  2:05.53
       27.60    58.18  1:30.07  2:01.63    26.91    55.92  1:25.82  1:55.82
  2 University Of Puget Sound  'A'                    8:08.11    8:09.02   34  
     1) MacAfee, Mac                    2) Williams, Ava                  
     3) Elizondo, Kelsey                4) Barton, Katie                  
       28.99    59.28  1:29.30  1:59.03    15.60    59.38  1:31.24  2:03.06
       28.88  1:00.47  1:32.78  2:04.60    15.46    58.00  1:30.06  2:02.33
  3 Whitman College-IE  'A'                           8:20.61    8:15.15   32  
     1) Graham, Charlotte               2) Arnosti, Libby                 
     3) Jenne, Helen                    4) Flynn, Lauren                  
       27.91    58.00  1:29.31  2:00.03    27.99    59.58  1:32.19  2:04.60
       29.13  1:00.51  1:32.70  2:05.24    27.59    58.71  1:31.89  2:05.28
  4 Cal State University East Bay-CA  'A'             8:34.43    8:37.61   30  
     1) Hernandez, Sami                 2) McBride, Ashley                
     3) O'Connor, Brenda                4) Perez, Jenni                   
       29.94  1:01.96  1:34.66  2:07.73    28.37  1:01.14  1:34.90  2:07.34
       29.86  1:02.46  1:35.91  2:09.65    29.61  1:03.33  1:38.23  2:12.89
  5 Pacific University  'A'                                NT    8:38.66   28  
     1) Clark, Allison                  2) Schulz, Addie                  
     3) Bringman, Eileen                4) Favillo, Kristen               
       29.24  1:01.15  1:33.45  2:05.18    31.87  1:07.18  1:43.81  2:18.21
       28.59  1:01.82  1:35.08  2:08.65    28.49  1:00.42  1:33.41  2:06.62
  6 Linfield College  'A'                             8:34.99    8:39.18   26  
     1) Longmate, Steph M 18            2) Peterson, McKenna L 18         
     3) Ladwig, Rhiannon S 18           4) Sandall, Megan L 18            
       29.12  1:01.34  1:34.29  2:07.34    30.47  1:05.07  1:42.29  2:14.85
       14.93    29.88  1:03.44  1:37.82    33.65  1:34.00  2:07.43  2:39.17
  7 Willamette University  'A'                        8:32.55    8:41.32   24  
     1) Schulze, Gwen 21                2) Connett, Hanna 21              
     3) Larrow, Jenna 21                4) Ballinger, Lauren 18           
       30.10  1:03.72  1:38.39  2:12.25    29.40  1:02.68  1:36.64  2:10.58
       30.01  1:03.73  1:38.15  2:12.07    28.63  1:00.59  1:33.99  2:06.42
  8 Pacific Lutheran University  'A'                  8:28.00    8:41.50   22  
     1) Althauser, Elizabeth            2) Karwal, Courtney               
     3) Simpson, Elisabeth              4) Dorcas, Kasey                  
       29.04  1:00.52  1:33.33  2:06.78    30.04  1:03.61  1:38.40  2:12.79
       30.17  1:03.67  1:38.31  2:12.10    30.61  1:04.19  1:37.79  2:09.83
  9 Lewis & Clark College-OR  'A'                     8:31.12    8:50.96  
     1) Smith, Kallie                   2) Menkel-Lawrence, Cat           
     3) Frank, Hannah                   4) Hebein, Abbie                  
       29.33  1:02.27  1:36.98  2:12.08    28.75  1:01.72  1:35.89  2:09.61
       31.24  1:06.13  1:42.09  2:18.06    29.67  1:03.22  1:38.03  2:11.21
 10 College of Idaho  'A'                             8:56.45    9:04.31  
     1) Younggren, Annie 20             2) Cabrera, Ali 19                
     3) Pitzele, Kayley 20              4) Byrnes, Ash 20                 
       29.12  1:01.32  1:34.95  2:08.84    16.12  1:05.69  1:42.30  2:18.37
       31.11  1:07.31  1:44.46  2:21.04    17.34  1:05.43  1:40.84  2:16.06
 
Event 16  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    7:06.90    7:13.31   40  
     1) Buck, Rory                      2) Ranno, Nathan                  
     3) Darling, Quinton                4) Woodward, Michael              
       25.15    52.87  1:20.05  1:46.93    24.68    52.50  1:21.18  1:50.63
       24.10    51.18  1:19.68  1:47.71    24.02    51.07  1:19.72  1:48.04
  2 University Of Puget Sound  'A'                    7:19.91    7:25.15   34  
     1) Jeremic, Aleksander             2) Rifkin, Jake                   
     3) Kowalski, Jackson               4) Zaharchuk, Jack                
       25.20    52.64  1:19.74  1:46.84    24.96    52.75  1:21.66  1:51.68
       24.63    53.39  1:23.09  1:53.27    14.23    54.76  1:24.09  1:53.36
  3 Whitman College-IE  'A'                           7:36.38    7:32.56   32  
     1) Dyer, Kevin                     2) Molnar, Eric                   
     3) Bendix, Chris                   4) Nusse, Jamie                   
       26.22    54.51  1:22.53  1:50.95    25.75    55.10  1:24.89  1:54.22
       25.95    55.00  1:25.61  1:56.58    14.81    52.47  1:21.39  1:50.81
  4 Pacific University  'A'                                NT    7:50.45   30  
     1) Mantei, Brandon                 2) Fuller, Luke                   
     3) Kimura, Scott                   4) Cramer, Dylan                  
       25.66    53.96  1:23.83  1:53.16    15.56    59.50  1:32.70  2:05.86
       26.44    56.53  1:28.62  1:59.14    25.61    53.50  1:22.76  1:52.29
  5 Linfield College  'A'                             7:38.67    7:51.20   28  
     1) Hill, Steve T 18                2) Werner, Daniel 19              
     3) Phillips, Miles R 18            4) Kobayashi, Yusuke 21           
       27.96    59.26  1:31.03  2:02.93    26.69    56.37  1:27.30  1:58.40
       25.74    55.53  1:26.93  1:56.92    25.31    54.34  1:24.54  1:52.95
  6 Pacific Lutheran University  'A'                  7:45.00    7:51.77   26  
     1) Rempe, Gary                     2) Pedack, John                   
     3) Burdekin, Braden                4) Limoges, Alex                  
       26.73    55.72  1:25.78  1:55.99    26.94    57.30  1:29.44  2:02.15
       27.20    58.91  1:31.25  2:02.20    24.73    52.58  1:21.94  1:51.43
  7 College of Idaho  'A'                             8:08.67    7:58.20   24  
     1) Hill, Lucas 18                  2) Vidin, Nikolai 19              
     3) Smith, Kemp 19                  4) Young, Nick 19                 
       26.18    54.98  1:24.64  1:53.89    27.56    58.57  1:29.67  2:00.46
       27.13    58.35  1:31.37  2:03.37    14.83    55.44  1:27.60  2:00.48
  8 Lewis & Clark College-OR  'A'                     7:51.90    8:03.28   22  
     1) Carreno, Steven                 2) Spegman, Josh                  
     3) Smith, Sam                      4) Klutho, Steven                 
       27.27    57.82  1:28.71  1:58.19    25.51    54.34  1:24.77  1:54.93
       27.80    59.07  1:31.70  2:09.71    22.71    54.32  1:27.83  2:00.45
 
Event 17  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    4:03.03    4:06.97   40  
       29.91  1:01.40    31.49  1:08.36    15.28  1:57.21                  
  2 Whitworth  'A'                                    4:09.90    4:15.13   34  
     1) Benson, Jennifer                2) Barringer, Melissa             
     3) DeHaven, Christine              4) Turner, Natalie                
       30.50  1:02.69    15.07    34.59    40.96  1:10.22    33.87  1:27.63
  3 Whitman College-IE  'A'                           4:17.32    4:15.66   32  
     1) Graham, Charlotte               2) Ryle, Rebecca                  
     3) Chapman, Katie                  4) Flynn, Lauren                  
       31.13  1:03.88    33.92  1:13.82    28.37  1:02.24    26.55    55.72
  4 Linfield College  'A'                             4:18.66    4:19.00   30  
     1) Nakamura, Cat G 18              2) Sandall, Megan L 18            
     3) Baumgartner, Chrissy K 19       4) Longmate, Steph M 18           
       31.33  1:04.06    34.63  1:14.30    28.46  1:01.87    27.44    58.77
  5 Pacific Lutheran University  'A'                  4:20.00    4:22.96   28  
     1) Jackson, Casey                  2) Troutt, Rachel                 
     3) Klauder, Jessie                 4) Althauser, Elizabeth           
       31.32  1:04.23    16.33    35.00    40.46  1:09.79    35.86  1:33.94
  6 Lewis & Clark College-OR  'A'                     4:19.36    4:23.00   26  
     1) Menkel-Lawrence, Cat            2) Levitsky, Rachel               
     3) Wilcoxen, Gail                  4) Cazden, Rachael                
       31.54  1:05.06    36.59  1:18.96    29.68  1:04.47    25.73    54.51
  7 Willamette University  'A'                        4:13.40    4:23.72   24  
     1) Schulze, Gwen 21                2) Higashida, Janelle 19          
     3) Koetje, Kara 20                 4) Ballinger, Lauren 18           
       31.60  1:05.70    14.41    35.69    40.61  1:10.16    34.50  1:32.17
  8 Cal State University East Bay-CA  'A'             4:17.08    4:25.78   22  
     1) Hoopman, Bethany                2) Grottkau, Melissa              
     3) McBride, Ashley                 4) Wibroe-Benson, Olina           
       32.15  1:05.56    35.36  1:15.99    29.47  1:06.96    26.32    57.27
  9 Pacific University  'A'                           4:20.05    4:29.17  
     1) Bringman, Eileen                2) Garner, Julie                  
     3) Koch, Nicole                    4) Favillo, Kristen               
       33.25  1:09.87    35.65  1:16.40    29.69  1:04.67    27.50    58.23
 10 College of Idaho  'A'                             4:30.15    4:31.18  
     1) Younggren, Chrissie 18          2) Clapp, Auri 20                 
     3) Byrnes, Ash 20                  4) Younggren, Annie 20            
       33.29  1:08.17    35.92  1:16.20    30.92  1:06.89    28.66    59.92
 
Event 18  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    3:31.99    3:37.88   40  
     1) Asleson, Kris                   2) Bergman, Daniel                
     3) Buck, Rory                      4) Woodward, Michael              
       27.97    57.79    27.63  1:00.62    24.24    52.05    22.23    47.42
  2 University Of Puget Sound  'A'                    3:33.33    3:39.53   34  
       26.04    54.09    28.15  1:01.95    25.61    55.55    22.58    47.94
  3 Pacific Lutheran University  'A'                  3:40.00    3:45.56   32  
     1) Limoges, Alex                   2) Carter, Rayan                  
     3) Kim, Matthew                    4) Nord, Jacob                    
       27.40    56.14    28.66  1:03.23    25.77    56.06    23.53    50.13
  4 Whitman College-IE  'A'                           3:51.93    3:51.28   30  
     1) Gottlieb, Joey                  2) Lee, Mitchell                  
     3) Molnar, Eric                    4) Nusse, Jamie                   
       29.73  1:00.35    29.87  1:03.92    26.86    58.02    23.73    48.99
  5 Pacific University  'A'                           3:54.04    3:52.97   28  
     1) Cramer, Dylan                   2) Seixas, Kai                    
     3) Kimura, Scott                   4) Mantei, Brandon                
       28.36    58.01    30.45  1:06.52    26.90    58.85    23.33    49.59
  6 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:53.57    3:56.73   26  
     1) Hixson, Zac 21                  2) Matsumoto, Shuichi             
     3) Carreno, Steven                 4) Ekblad, Isaac                  
       29.54  1:01.02    29.48  1:04.60    26.92  1:00.46    23.25    50.65
  7 Linfield College  'A'                             3:47.06    3:57.04   24  
     1) Phillips, Miles R 18            2) Ruwitch, Seth 18               
     3) Iwamasa, Sean K 18              4) Werner, Daniel 19              
       31.05  1:04.13    28.98  1:03.13    25.90    56.19    25.25    53.59
  8 College of Idaho  'A'                             3:48.74    4:04.20   22  
     1) Young, Nick 19                  2) Walker, Casey 24               
     3) Smith, Kemp 19                  4) Vidin, Nikolai 19              
       29.18  1:01.02    31.06  1:07.07    27.96  1:03.55    24.87    52.56
 
Event 19  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:50.22    1:53.50   40  
     1) Kitson, Kenzie                  2) Phillips, Sierra               
     3) Mendelsohn, Rachel              4) Roberts, Hally                 
       28.87    31.43    27.71    25.49                                    
  2 Whitworth  'A'                                    1:56.99    1:56.41   34  
       29.25    33.28    27.96    25.92                                    
  3 Whitman College-IE  'A'                           1:59.30    1:57.72   32  
       30.68    33.57    27.86    25.61                                    
  4 Cal State University East Bay-CA  'A'             1:58.32    1:57.86   30  
     1) Hoopman, Bethany                2) Hurtubise, Sarah               
     3) McBride, Ashley                 4) Lothian, Jill                  
       29.99    34.64    27.75    25.48                                    
  5 Linfield College  'A'                             1:59.74    1:58.10   28  
     1) Baumgartner, Chrissy K 19       2) Seto, Kailee 19                
     3) Nakamura, Cat G 18              4) Sandall, Megan L 18            
       30.12    33.63    27.65    26.70                                    
  6 Pacific Lutheran University  'A'                  1:58.00    1:58.47   26  
       29.37    33.74    28.55    26.81                                    
  7 Willamette University  'A'                        1:57.89    2:00.45   24  
     1) Schulze, Gwen 21                2) Higashida, Janelle 19          
     3) Koetje, Kara 20                 4) Ballinger, Lauren 18           
       30.29    35.12    29.19    25.85                                    
  8 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:58.97    2:00.58   22  
     1) Menkel-Lawrence, Cat            2) Levitsky, Rachel               
     3) Wilcoxen, Gail                  4) Cazden, Rachael                
       31.41    36.03    28.17    24.97                                    
  9 Pacific University  'A'                                NT    2:01.19  
       31.46    33.84    29.05    26.84                                    
 10 College of Idaho  'A'                             2:03.12    2:05.47  
     1) Younggren, Chrissie 18          2) Clapp, Auri 20                 
     3) Byrnes, Ash 20                  4) Cabrera, Ali 19                
       32.49    35.13    30.61    27.24                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:37.86    1:38.91   40  
       25.29    27.68    24.03    21.91                                    
  2 Whitworth  'A'                                    1:39.98    1:40.74   34  
       27.14    27.30    24.25    22.05                                    
  3 Pacific Lutheran University  'A'                  1:42.00    1:42.28   32  
       26.85    27.94    25.48    22.01                                    
  4 Linfield College  'A'                             1:42.89    1:42.49   30  
     1) Kobayashi, Yusuke 21            2) Ruwitch, Seth 18               
     3) Werner, Daniel 19               4) Rieniets, Dominic J 21         
       27.38    28.61    23.19    23.31                                    
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:44.52    1:42.57   28  
     1) Hixson, Zac 21                  2) Matsumoto, Shuichi             
     3) Ekblad, Isaac                   4) Boring, Noah                   
       27.59    27.69    24.84    22.45                                    
  6 Whitman College-IE  'A'                           1:45.43    1:44.65   26  
       28.18    28.80    25.65    22.02                                    
  7 College of Idaho  'A'                             1:43.69    1:48.17   24  
     1) Rutter, James 20                2) Walker, Casey 24               
     3) Vidin, Nikolai 19               4) Turner, Robert 19              
       29.16    29.50    25.58    23.93                                    
  8 Pacific University  'A'                           1:49.13    1:54.94   22  
       29.97    29.57    30.29    25.11                                    
 
Event 21  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Clark, Allison               Pacific              4:51.75    4:46.98   20  
      32.56   36.51   37.05   36.49   38.86   38.95   33.85   32.71
  2 Douvikas, Danielle           WHTW                 4:56.57    4:51.73   17  
      31.18   35.14   37.72   37.71   43.70   43.69   31.67   30.92
  3 Fisher, Kara                 WHTW                 4:55.52    4:52.38   16  
      32.01   37.68   38.06   36.72   42.09   41.98   32.63   31.21
  4 Farry, Cait                  Ups                  4:54.24    4:55.24   15  
      31.89   37.93   36.03   36.04   43.63   43.92   33.08   32.72
  5 Menkel-Lawrence, Cat         L&C-OR               4:57.96    4:55.84   14  
      31.56   38.01   35.98   36.49   42.35   43.42   34.48   33.55
  6 Dorcas, Kasey                Lutes                5:06.64    5:04.53   13  
      32.16   36.99   41.04   39.90   42.47   42.29   35.91   33.77
  7 Reilly, Natalie              Whitman-IE           5:13.31   J5:12.97   12  
      34.01   40.34   38.26   37.83   44.60   45.71   36.60   35.62
  8 Allman, Shelby               Lutes                5:17.70   J5:21.63   11  
      33.32   39.65   41.77   41.11   44.30   45.17   38.58   37.73
  9 Hinkel, Christina            WHTW                 5:19.35   J5:10.43    9  
      33.60   37.86   42.20   40.62   42.32   42.85   36.87   34.11
 10 Connett, Hanna            21 WU                   5:21.81   J5:10.83    7  
      33.59   41.88   41.37   40.68   44.33   43.50   33.85   31.63
 11 Weller, Felicia R         18 LIN                  5:19.59   J5:11.14    6  
      32.61   37.00   42.41   41.34   45.35   44.63   34.80   33.00
 12 Koetje, Kara              20 WU                   5:23.18   J5:13.95    5  
      31.45   37.11   40.81   40.93   43.93   46.04   36.63   37.05
 13 Kosaki, Kayla             18 WU                   5:29.28   J5:19.24    4  
      31.75   37.05   41.12   41.02   46.91   47.75   37.42   36.22
 14 Higashida, Janelle        19 WU                   5:17.72   J5:19.32    3  
      31.21   37.75   43.05   43.48   43.30   46.26   37.73   36.54
 15 Cortez, Cari                 Whitman-IE           5:31.95    5:32.58    2  
      34.29   40.51   44.59   44.33   44.40   45.87   39.94   38.65
 
Event 21  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Allison               Pacific              4:49.49    4:51.75  
      33.06   36.87   37.64   37.33   39.88   40.09   34.18   32.70
  2 Farry, Cait                  Ups                  5:00.49    4:54.24  
      33.23   37.85   36.03   35.88   42.40   42.81   33.61   32.43
  3 Fisher, Kara                 WHTW                 4:57.88    4:55.52  
      32.78   37.64   37.74   37.69   42.68   42.56   32.58   31.85
  4 Douvikas, Danielle           WHTW                 4:59.58    4:56.57  
      31.91   36.71   38.28   38.08   44.03   44.26   32.32   30.98
  5 Menkel-Lawrence, Cat         L&C-OR               5:05.10    4:57.96  
      32.70   37.68   35.74   36.24   42.77   44.09   35.16   33.58
  6 Dorcas, Kasey                Lutes                5:10.00    5:06.64  
      32.50   37.27   41.12   39.66   42.42   42.79   36.14   34.74
  7 Reilly, Natalie              Whitman-IE           5:09.86    5:13.31  
      34.31   40.15   38.25   38.11   45.22   45.69   35.71   35.87
  8 Allman, Shelby               Lutes                5:20.00    5:17.70  
      32.98   39.43   41.31   41.54   43.99   45.12   37.61   35.72
-------------------------------------------------------------------------
  9 Higashida, Janelle        19 WU                   5:09.89    5:17.72  
      31.87   38.59   42.34   42.90   43.35   45.43   36.98   36.26
 10 Hinkel, Christina            WHTW                 5:09.08    5:19.35  
      34.48   39.01   42.80   41.86   42.98   44.19   37.31   36.72
 11 Weller, Felicia R         18 LIN                  5:24.16    5:19.59  
      32.91   37.27   43.69   43.37   46.52   46.22   36.24   33.37
 12 Connett, Hanna            21 WU                   5:05.80    5:21.81  
      32.61   41.22   42.69   40.64   45.79   46.57   36.62   35.67
 13 Koetje, Kara              20 WU                   5:05.80    5:23.18  
      31.39   36.95   42.19   42.84   44.91   47.17   39.01   38.72
 14 Kosaki, Kayla             18 WU                   5:09.22    5:29.28  
      32.92   38.98   42.36   42.09   48.67   49.04   37.30   37.92
 15 Cortez, Cari                 Whitman-IE                NT    5:31.95  
      35.24   40.53   44.98   44.58   43.23   45.23   39.66   38.50
 
Event 22  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Darling, Quinton             WHTW                 4:19.39    4:17.66   20  
      26.06   30.95   34.83   34.13   35.55   36.88   30.12   29.14
  2 Rifkin, Jake                 Ups                  4:30.69    4:25.53   17  
      26.64   31.02   34.00   33.80   38.60   39.18   31.92   30.37
  3 Locatel, Michael             WHTW                 4:29.09    4:26.34   16  
      28.04   32.14   35.07   34.81   38.89   39.03   30.24   28.12
  4 Pacheco, Kellen              WHTW                 4:39.03    4:30.78   15  
      28.63   32.70   35.57   35.69   39.63   38.81   30.70   29.05
  5 Cohen, Maxwell               Ups                  4:34.44    4:33.80   14  
      28.32   32.80   37.86   36.98   38.07   37.72   31.76   30.29
  6 Molnar, Eric                 Whitman-IE           4:40.11    4:37.50   13  
      28.93   33.55   35.33   35.11   40.73   40.93   32.05   30.87
  7 Kalb, Joseph                 Ups                  4:43.48   J4:42.72   12  
      28.58   34.13   38.04   37.06   40.06   40.25   33.29   31.31
  8 Wood, Nick                   Whitman-IE           4:45.96   J4:47.63   11  
      30.83   35.57   39.42   38.29   38.43   38.94   34.22   31.93
  9 Bendix, Chris                Whitman-IE           4:50.26   J4:37.52    9  
      30.48   36.94   35.49   34.97   38.98   39.21   31.23   30.22
 10 Curlett, Kevin               Ups                  4:47.68   J4:44.71    7  
      29.00   34.39   35.07   34.99   41.79   42.08   34.31   33.08
 11 Neal, Dan                    WHTW                 4:57.28   J4:47.23    6  
      29.72   35.55   38.70   37.17   39.12   41.12   33.82   32.03
 12 Huynh, Tyler              20 LIN                  5:03.40    5:01.67    5  
      30.60   36.72   39.56   39.13   41.75   42.87   35.94   35.10
 13 Pedack, John                 Lutes                5:06.37    5:03.76    4  
      30.77   37.02   39.81   39.46   44.55   44.20   34.31   33.64
 14 Manso, Bryce                 Lutes                5:08.17    5:18.66    3  
      33.90   41.94   41.99   40.75   43.82   44.36   36.89   35.01
 15 Sordahl, Cameron             WHTW                 5:27.89    5:20.73    2  
      36.33   42.10   38.76   38.28   47.65   49.33   35.00   33.28
 
Event 22  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Darling, Quinton             WHTW                 4:23.09    4:19.39  
      26.12   31.51   35.01   34.60   36.06   37.09   29.91   29.09
  2 Locatel, Michael             WHTW                 4:30.07    4:29.09  
      28.05   32.62   34.98   34.69   38.95   39.47   31.01   29.32
  3 Rifkin, Jake                 Ups                  4:37.42    4:30.69  
      27.20   30.84   35.51   34.34   38.36   38.80   33.79   31.85
  4 Cohen, Maxwell               Ups                  4:31.15    4:34.44  
      28.73   32.98   37.74   37.22   38.47   38.31   31.34   29.65
  5 Pacheco, Kellen              WHTW                 4:36.63    4:39.03  
      29.90   34.10   37.86   37.27   39.99   39.27   30.68   29.96
  6 Molnar, Eric                 Whitman-IE           4:34.42    4:40.11  
      29.12   33.47   35.68   35.61   40.12   40.60   33.35   32.16
  7 Kalb, Joseph                 Ups                  4:37.44    4:43.48  
      27.95   33.78   36.90   35.25   39.44   41.77   34.83   33.56
  8 Wood, Nick                   Whitman-IE           4:50.38    4:45.96  
      29.72   35.50   39.11   37.61   38.91   39.27   33.92   31.92
-------------------------------------------------------------------------
  9 Curlett, Kevin               Ups                  4:42.28    4:47.68  
      29.46   34.74   35.65   35.73   42.05   42.85   33.42   33.78
 10 Bendix, Chris                Whitman-IE           4:30.86    4:50.26  
      31.06   38.43   37.41   37.61   39.56   40.44   33.45   32.30
 11 Young, Nick               19 C of I               4:54.36    4:55.18  
      29.65   34.83   37.57   36.81   43.32   44.43   35.48   33.09
 12 Neal, Dan                    WHTW                 4:55.02    4:57.28  
      30.77   36.61   40.76 1:21.09   40.98   34.20   32.87        
 13 Huynh, Tyler              20 LIN                  4:43.89    5:03.40  
      30.60   36.07   39.93   40.19   42.28   43.02   36.28   35.03
 14 Pedack, John                 Lutes                4:50.00    5:06.37  
      31.93   38.08   41.58   40.07   43.62   43.76   34.13   33.20
 15 Manso, Bryce                 Lutes                5:00.00    5:08.17  
      33.15   40.74   40.95   40.08   41.74   42.39   35.21   33.91
 16 Sordahl, Cameron             WHTW                 5:20.00    5:27.89  
      35.66   42.89   39.70   38.34   49.23   50.01   36.98   35.08
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Turner, Natalie              WHTW                 1:55.99    1:54.59   20  
      27.10   28.97   29.42   29.10                                
  2 Graham, Charlotte            Whitman-IE           2:02.39    2:00.04   17  
      27.93   30.51   30.74   30.86                                
  3 Pavelko, Abby                WHTW                 2:02.33    2:00.69   16  
      28.82   30.52   31.38   29.97                                
  4 Benson, Jennifer             WHTW                 2:01.10    2:01.80   15  
      28.07   30.60   31.60   31.53                                
  5 Barton, Katie                Ups                  2:03.03    2:02.68   14  
      28.05   30.84   31.37   32.42                                
  6 Williams, Ava                Ups                  2:02.50    2:02.90   13  
      28.98   31.15   31.48   31.29                                
  7 Palmer, Makayla              WHTW                 2:03.58    2:02.94   12  
      28.84   30.98   31.96   31.16                                
  9 Flynn, Lauren                Whitman-IE           2:03.73   J2:03.18    9  
      28.49   31.47   31.89   31.33                                
 10 Klauder, Jessie              Lutes                2:07.29   J2:04.27    7  
      29.65   32.26   31.79   30.57                                
 11 Jennings, Renae              WHTW                 2:07.13   J2:04.64    6  
      29.04   32.11   32.19   31.30                                
 12 Arnosti, Libby               Whitman-IE           2:07.47   J2:05.50    5  
      28.72   31.89   32.55   32.34                                
 13 Jenne, Helen                 Whitman-IE           2:06.20   J2:06.14    4  
      30.17   32.08   32.39   31.50                                
 14 Vernon, Hannah               Ups                  2:07.89   J2:06.34    3  
      29.33   31.95   32.63   32.43                                
 15 Sandall, Megan L          18 LIN                  2:05.63   J2:07.23    2  
      29.46   32.42   32.83   32.52                                
 16 Barrington, Ann              Ups                  2:06.69   J2:07.31    1  
      30.05   32.67   32.81   31.78                                
 -- Cazden, Rachael              L&C-OR               2:00.86         DQ  
      27.62   30.45   31.30   31.52                                
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Natalie              WHTW                 1:57.45    1:55.99  
      27.76   29.28   29.50   29.45                                
  2 Cazden, Rachael              L&C-OR               2:04.21    2:00.86  
      27.80   29.92   31.92   31.22                                
  3 Benson, Jennifer             WHTW                 2:00.45    2:01.10  
      28.09   30.38   31.56   31.07                                
  4 Pavelko, Abby                WHTW                 2:00.00    2:02.33  
      28.67   30.22   31.70   31.74                                
  5 Graham, Charlotte            Whitman-IE           2:00.07    2:02.39  
      28.85   31.28   31.19   31.07                                
  6 Williams, Ava                Ups                  2:03.04    2:02.50  
      28.10   30.64   31.94   31.82                                
  7 Barton, Katie                Ups                  2:04.52    2:03.03  
      28.47   30.97   31.69   31.90                                
  8 Palmer, Makayla              WHTW                 2:02.78    2:03.58  
      28.65   31.12   32.15   31.66                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flynn, Lauren                Whitman-IE           2:03.14    2:03.73  
      28.27   31.36   31.90   32.20                                
 10 Sandall, Megan L          18 LIN                  2:05.26    2:05.63  
      29.84   32.63   32.04   31.12                                
 11 Jenne, Helen                 Whitman-IE           2:09.00    2:06.20  
      30.18   32.23   32.00   31.79                                
 12 Hernandez, Sami              CSUEB-CA             2:06.70    2:06.63  
      29.59   32.35   32.58   32.11                                
 13 Barrington, Ann              Ups                  2:02.99    2:06.69  
      29.56   32.14   32.67   32.32                                
 14 Jennings, Renae              WHTW                 2:03.76    2:07.13  
      29.57   32.12   33.10   32.34                                
 15 Klauder, Jessie              Lutes                2:05.00    2:07.29  
      28.45   31.44   33.56   33.84                                
 16 Arnosti, Libby               Whitman-IE           2:07.04    2:07.47  
      29.30   32.15   33.00   33.02                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vernon, Hannah               Ups                  2:06.78    2:07.89  
      29.86   32.14   33.11   32.78                                
 18 Althauser, Elizabeth         Lutes                2:06.00    2:08.03  
      29.25   31.62   33.67   33.49                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Longmate, Steph M         18 LIN                  2:05.07    2:08.70  
      28.45   32.14   34.15   33.96                                
 20 Leuchars, Alex               WHTW                 2:09.89    2:08.91  
      30.80   32.69   32.38   33.04                                
 21 Ballinger, Lauren         18 WU                   2:06.49    2:09.25  
      29.81   32.62   33.30   33.52                                
 22 Younggren, Annie          20 C of I               2:06.81    2:09.43  
      29.70   32.82   33.51   33.40                                
 23 Favillo, Kristen             Pacific              2:07.63    2:09.91  
      30.45   33.18   33.61   32.67                                
 24 Richardson, Molly            Ups                  2:04.55    2:10.31  
      29.72   32.46   33.81   34.32                                
 25 O'Connor, Brenda             CSUEB-CA             2:07.19    2:10.63  
      30.63   32.76   33.72   33.52                                
 26 Hattersley, Becca            Pacific              2:12.59    2:11.52  
      32.07   34.33   33.05   32.07                                
 27 Larrow, Jenna             21 WU                   2:08.55    2:12.81  
      30.71   33.65   34.27   34.18                                
 28 Hebein, Abbie                L&C-OR               2:13.75    2:13.95  
      31.60   35.10   35.25   32.00                                
 29 Steyer, Emily                Lutes                2:12.00    2:16.00  
      30.68   33.72   35.38   36.22                                
 30 Minster, Ashley              WHTW                 2:17.09    2:16.98  
      32.67   35.00   35.23   34.08                                
 31 Page, Lena                   Whitman-IE           2:15.36    2:17.31  
      31.80   34.68   35.28   35.55                                
 32 Smith, Kimberlee A        20 LIN                  2:15.68    2:17.77  
      31.72   35.68   35.76   34.61                                
 33 Mitchell, Robina             Ups                  2:16.77    2:18.02  
      32.29   35.08   35.69   34.96                                
 34 Fradkin, Hensley             Whitman-IE           2:15.86    2:20.83  
      31.28   35.73   36.85   36.97                                
 35 Schulz, Addie                Pacific              2:17.68    2:21.01  
      32.80   35.53   36.86   35.82                                
 36 Smith, Vanessa               CSUEB-CA             2:19.21    2:22.64  
      33.15   36.46   36.59   36.44                                
 37 Kiskaddon, Erin              Whitman-IE           2:25.80    2:25.75  
      32.39   36.80   38.35   38.21                                
 38 Gard, Lauren              21 WU                   2:30.08    2:28.25  
      31.92   37.17   39.61   39.55                                
 39 Ramirez, Claudia             L&C-OR               2:33.58    2:29.50  
      34.32   37.92   39.07   38.19                                
 40 Lee, Emily M              18 LIN                       NT    2:31.29  
      34.09   37.93   39.62   39.65                                
 41 Ward, Katherine              Pacific                   NT    2:35.41  
      34.92   39.20   41.94   39.35                                
 42 Tornel, Edith                Pacific                   NT    3:06.76  
      43.04   48.21   49.10   46.41                                
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Woodward, Michael            WHTW                 1:45.51    1:44.84   20  
      23.84   26.02   27.16   27.82                                
  2 Nusse, Jamie                 Whitman-IE           1:50.57    1:48.51   17  
      24.29   26.09   27.70   30.43                                
  3 Cramer, Dylan                Pacific              1:51.70    1:50.84   16  
      25.27   27.34   28.69   29.54                                
  4 Ross, Matt                   WHTW                 1:53.26    1:53.01   15  
      25.92   28.40   29.65   29.04                                
  5 Ranno, Nathan                WHTW                 1:52.46    1:53.24   14  
      25.36   27.76   29.46   30.66                                
  6 Zaharchuk, Jack              Ups                  1:54.65    1:53.51   13  
      26.45   28.96   29.18   28.92                                
  7 Rempe, Gary                  Lutes                1:54.17    1:53.86   12  
      26.14   28.69   29.86   29.17                                
  8 Spegman, Josh                L&C-OR               1:54.47    1:55.33   11  
      25.96   29.25   29.88   30.24                                
  9 Ekblad, Isaac                L&C-OR               1:58.93    1:55.86    9  
      25.43   29.33   30.84   30.26                                
 10 Burns, Nick                  Ups                  1:57.32    1:56.03    7  
      25.77   29.15   30.91   30.20                                
 11 Turner, Robert            19 C of I               2:02.66    1:59.47    6  
      27.87   29.70   30.94   30.96                                
 12 Stone, Eliot                 Whitman-IE           2:02.57    2:00.90    5  
      27.08   30.21   31.94   31.67                                
 13 Boring, Noah                 L&C-OR               2:00.70    2:01.23    4  
      27.11   29.69   32.04   32.39                                
 14 Munson-McGee, Jacob       19 WU                   2:03.22    2:03.58    3  
      28.44   30.93   32.09   32.12                                
 15 Hill, Steve T             18 LIN                  2:02.88    2:04.65    2  
      29.58   30.92   32.67   31.48                                
 16 Metzler, Coleman             Whitman-IE           2:04.32    2:04.67    1  
      28.19   32.29   33.46   30.73                                
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Woodward, Michael            WHTW                 1:42.88    1:45.51  
      24.00   26.44   27.59   27.48                                
  2 Nusse, Jamie                 Whitman-IE           1:47.44    1:50.57  
      26.24   27.99   28.36   27.98                                
  3 Cramer, Dylan                Pacific              1:49.78    1:51.70  
      25.68   28.28   28.55   29.19                                
  4 Ranno, Nathan                WHTW                 1:51.32    1:52.46  
      26.18   28.02   28.92   29.34                                
  5 Ross, Matt                   WHTW                 1:52.88    1:53.26  
      25.69   28.85   29.37   29.35                                
  6 Rempe, Gary                  Lutes                1:49.90    1:54.17  
      27.09   29.09   29.43   28.56                                
  7 Spegman, Josh                L&C-OR               1:59.62    1:54.47  
      26.30   28.62   29.61   29.94                                
  8 Zaharchuk, Jack              Ups                  1:48.84    1:54.65  
      26.74   28.97   29.72   29.22                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Nick                  Ups                  1:58.35    1:57.32  
      26.28   29.65   30.90   30.49                                
 10 Ekblad, Isaac                L&C-OR               1:57.29    1:58.93  
      26.27   29.96   31.48   31.22                                
 11 Boring, Noah                 L&C-OR               2:01.88    2:00.70  
      26.90   30.57   32.14   31.09                                
 12 Stone, Eliot                 Whitman-IE           2:03.04    2:02.57  
      27.69   30.55   32.47   31.86                                
 13 Turner, Robert            19 C of I               2:03.01    2:02.66  
      27.89   29.70   30.90   34.17                                
 14 Hill, Steve T             18 LIN                       NT    2:02.88  
      29.30   31.16   31.71   30.71                                
 15 Munson-McGee, Jacob       19 WU                   2:02.97    2:03.22  
      27.48   30.56   31.76   33.42                                
 16 Metzler, Coleman             Whitman-IE           2:00.37    2:04.32  
      27.47   30.19   32.75   33.91                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Sam                   L&C-OR               2:00.68    2:04.39  
      28.95   32.15   31.79   31.50                                
 18 Roehrig, Andrew              Whitman-IE                NT    2:04.45  
      28.50   31.26   32.20   32.49                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burdekin, Braden             Lutes                2:00.00    2:05.30  
      28.28   31.55   32.89   32.58                                
 20 Hauser, Chris                Ups                  2:13.18    2:07.79  
      28.97   32.63   33.12   33.07                                
 21 Lochner, Riley               Ups                       NT    2:11.07  
      28.90   32.83   34.51   34.83                                
 22 Harris-Capuano, Shane        L&C-OR               2:09.41    2:12.88  
      28.01   32.96   36.17   35.74                                
 23 Walker, Ryan              19 C of I               2:38.54    2:39.28  
      36.05   41.63   41.62   39.98                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 MacAfee, Mac                 Ups                  1:01.40    1:01.00   20  
      28.34   32.66                                                
  2 Baumgartner, Chrissy K    19 LIN                  1:01.58    1:01.51   17  
      29.60   31.91                                                
  3 Chapman, Katie               Whitman-IE           1:01.67    1:01.65   16  
      28.96   32.69                                                
  4 DeHaven, Christine           WHTW                 1:02.84    1:02.16   15  
      29.06   33.10                                                
  5 Elizondo, Kelsey             Ups                  1:02.09    1:02.18   14  
      29.26   32.92                                                
  6 Schulze, Gwen             21 WU                   1:02.73    1:02.84   13  
      29.50   33.34                                                
  7 Nakamura, Cat G           18 LIN                  1:02.83    1:02.86   12  
      29.70   33.16                                                
  8 Giusti, MacKenzie            Ups                  1:03.88   J1:04.19   11  
      29.72   34.47                                                
  9 Wilcoxen, Gail               L&C-OR               1:03.97   J1:03.81    9  
      29.78   34.03                                                
 10 Weller, Felicia R         18 LIN                  1:04.78    1:04.54    7  
      30.41   34.13                                                
 11 Mendelsohn, Rachel           Ups                  1:05.34    1:04.96    6  
      30.21   34.75                                                
 12 Koch, Nicole                 Pacific              1:04.95    1:05.24    5  
      30.66   34.58                                                
 13 Longton, Rachel              WHTW                 1:06.25    1:05.67    4  
      30.92   34.75                                                
 14 Koetje, Kara              20 WU                   1:05.67    1:05.90    3  
      30.94   34.96                                                
 15 Main, Katie M             18 LIN                  1:06.08    1:06.85    2  
      31.44   35.41                                                
 16 Wilson, Sarah                Ups                  1:07.40    1:09.17    1  
      32.79   36.38                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MacAfee, Mac                 Ups                  1:01.78    1:01.40  
      28.78   32.62                                                
  2 Baumgartner, Chrissy K    19 LIN                  1:01.21    1:01.58  
      29.58   32.00                                                
  3 Chapman, Katie               Whitman-IE           1:01.00    1:01.67  
      29.09   32.58                                                
  4 Elizondo, Kelsey             Ups                  1:02.39    1:02.09  
      29.51   32.58                                                
  5 Schulze, Gwen             21 WU                   1:02.83    1:02.73  
      29.61   33.12                                                
  6 Nakamura, Cat G           18 LIN                       NT    1:02.83  
      29.36   33.47                                                
  7 DeHaven, Christine           WHTW                 1:01.89    1:02.84  
      29.57   33.27                                                
  8 Giusti, MacKenzie            Ups                  1:06.48    1:03.88  
      29.52   34.36                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilcoxen, Gail               L&C-OR               1:03.51    1:03.97  
      29.80   34.17                                                
  9 McBride, Ashley              CSUEB-CA             1:03.46    1:03.97  
      29.85   34.12                                                
 11 Weller, Felicia R         18 LIN                       NT    1:04.78  
      30.39   34.39                                                
 12 Koch, Nicole                 Pacific              1:03.72    1:04.95  
      30.50   34.45                                                
 13 Mendelsohn, Rachel           Ups                  1:04.57    1:05.34  
      29.74   35.60                                                
 14 Koetje, Kara              20 WU                   1:05.71    1:05.67  
      30.86   34.81                                                
 15 Main, Katie M             18 LIN                  1:04.56    1:06.08  
      30.87   35.21                                                
 16 Longton, Rachel              WHTW                 1:05.53    1:06.25  
      31.51   34.74                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilson, Sarah                Ups                  1:08.43    1:07.40  
      31.56   35.84                                                
 18 Kuwada, Jessie               Ups                  1:09.16    1:07.73  
      31.56   36.17                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Clark, Allison               Pacific              1:06.82    1:08.04  
      32.57   35.47                                                
 20 Hurtubise, Sarah             CSUEB-CA             1:08.87    1:08.12  
      30.45   37.67                                                
 21 Codd, Rachel E            18 LIN                  1:09.83    1:08.17  
      31.73   36.44                                                
 22 Byrnes, Ash               20 C of I               1:06.00    1:08.31  
      32.12   36.19                                                
 23 Borsini, Rachel              Ups                  1:08.95    1:08.60  
      31.37   37.23                                                
 24 O'Kane, Phoebe               WHTW                 1:07.53    1:08.93  
      30.48   38.45                                                
 25 Allman, Shelby               Lutes                1:07.00    1:08.97  
      32.02   36.95                                                
 26 Kosaki, Kayla             18 WU                   1:06.75    1:09.28  
      32.30   36.98                                                
 27 Lothian, Jill                CSUEB-CA             1:10.24    1:09.75  
      32.07   37.68                                                
 28 Neill, Jessie                Whitman-IE           1:09.19    1:10.06  
      32.37   37.69                                                
 29 Simpson, Elisabeth           Lutes                1:09.00    1:10.59  
      31.52   39.07                                                
 30 Cabrera, Ali              19 C of I               1:15.26    1:12.53  
      32.53   40.00                                                
 31 Follett, Carianne R       18 LIN                  1:12.61    1:12.91  
      33.27   39.64                                                
 32 Heck, Tessa                  Lutes                1:12.00    1:13.30  
      33.75   39.55                                                
 33 Ignatowski, Crystal          Ups                  1:07.88    1:13.33  
      32.63   40.70                                                
 34 McGieson, Kira               L&C-OR               1:14.90    1:13.74  
      33.01   40.73                                                
 35 Louis, Maria                 WHTW                 1:07.99    1:15.48  
      33.66   41.82                                                
 36 Chong, Rachel                Lutes                1:10.00    1:16.56  
      34.81   41.75                                                
 37 Pitzele, Kayley           20 C of I               1:17.26    1:18.21  
      36.02   42.19                                                
 38 Luiten, Sylvie               Whitman-IE           1:25.40    1:19.15  
      35.31   43.84                                                
 39 Ramirez, Claudia             L&C-OR               1:28.81    1:28.74  
      41.19   47.55                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Jeremic, Aleksander          Ups                    53.13      52.75   20  
      24.86   27.89                                                
  2 Rieniets, Dominic J       21 LIN                    52.47      52.77   17  
      24.65   28.12                                                
  3 Kobayashi, Yusuke         21 LIN                    53.51      53.40   16  
      25.56   27.84                                                
  4 Limoges, Alex                Lutes                  55.27      55.08   15  
      25.77   29.31                                                
  5 Shields, Garrett             Ups                    56.87      55.67   14  
      25.84   29.83                                                
  6 Walker, Zachary              Ups                    55.99      56.22   13  
      25.75   30.47                                                
  7 Kim, Matthew                 Lutes                  56.81      56.87   12  
      26.92   29.95                                                
  8 Werner, Daniel            19 LIN                    57.08      57.47   11  
      27.29   30.18                                                
  9 Liedtke, Matt                Whitman-IE             57.73      57.51    9  
      26.84   30.67                                                
 10 Rowett, Matt                 Whitman-IE             58.51      57.72    7  
      26.30   31.42                                                
 11 Vidin, Nikolai            19 C of I                 58.47      58.28    6  
      26.85   31.43                                                
 12 Dyer, Kevin                  Whitman-IE             59.70      58.48    5  
      27.89   30.59                                                
 13 Phillips, Miles R         18 LIN                    57.86      58.70    4  
      27.64   31.06                                                
 14 Iwamasa, Sean K           18 LIN                    59.54      58.83    3  
      27.87   30.96                                                
 15 Clark, Brett                 Whitman-IE           1:00.10    1:00.02    2  
      28.21   31.81                                                
 16 Kimura, Scott                Pacific                58.84    1:00.14    1  
      27.83   32.31                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rieniets, Dominic J       21 LIN                    52.89      52.47  
      24.66   27.81                                                
  2 Jeremic, Aleksander          Ups                    53.42      53.13  
      24.88   28.25                                                
  3 Kobayashi, Yusuke         21 LIN                       NT      53.51  
      25.05   28.46                                                
  4 Limoges, Alex                Lutes                  56.00      55.27  
      25.82   29.45                                                
  5 Walker, Zachary              Ups                    54.01      55.99  
      25.87   30.12                                                
  6 Kim, Matthew                 Lutes                  56.50      56.81  
      26.19   30.62                                                
  7 Shields, Garrett             Ups                    55.55      56.87  
      26.45   30.42                                                
  8 Werner, Daniel            19 LIN                    56.17      57.08  
      26.97   30.11                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Liedtke, Matt                Whitman-IE             56.98      57.73  
      26.72   31.01                                                
 10 Phillips, Miles R         18 LIN                    57.82      57.86  
      27.17   30.69                                                
 11 Vidin, Nikolai            19 C of I                 57.20      58.47  
      26.73   31.74                                                
 12 Rowett, Matt                 Whitman-IE             58.10      58.51  
      27.04   31.47                                                
 13 Kimura, Scott                Pacific                59.66      58.84  
      27.07   31.77                                                
 14 Iwamasa, Sean K           18 LIN                  1:00.16      59.54  
      27.60   31.94                                                
 15 Dyer, Kevin                  Whitman-IE             58.50      59.70  
      28.04   31.66                                                
 16 Clark, Brett                 Whitman-IE             58.77    1:00.10  
      28.12   31.98                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carreno, Steven              L&C-OR               1:00.48    1:00.22  
      28.12   32.10                                                
 18 Tangeman, Kevin           21 WU                   1:01.25    1:00.67  
      27.61   33.06                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wells, Nate                  Whitman-IE           1:03.56    1:01.62  
      29.21   32.41                                                
 20 Hixson, Zac               21 L&C-OR               1:00.98    1:02.21  
      29.62   32.59                                                
 21 Nord, Jacob                  Lutes                  58.00    1:02.22  
      28.57   33.65                                                
 22 Weller-Gordon, Brian         Ups                  1:01.50    1:02.81  
      29.53   33.28                                                
 23 Smith, Kemp               19 C of I                 58.15    1:04.18  
      29.09   35.09                                                
 24 Griffin, Ben                 Pacific              1:05.34    1:06.02  
      29.90   36.12                                                
 25 Mitchell, Walker             L&C-OR               1:09.37    1:06.31  
      30.61   35.70                                                
 26 McGahan, Ian              19 WU                   1:04.48    1:06.33  
      29.62   36.71                                                
 27 Gilmore, Tom G            18 LIN                  1:07.14    1:06.59  
      30.64   35.95                                                
 28 Hurlburt, Tyler              Whitman-IE           1:09.55    1:10.50  
      32.55   37.95                                                
 29 Sterritt, Jeff               Whitman-IE           1:09.95    1:11.85  
      32.10   39.75                                                
 30 Owen, James                  Pacific                   NT    1:12.68  
      31.16   41.52                                                
 31 Sy, Jay                      Lutes                1:10.00    1:14.14  
      32.67   41.47                                                
 
Event 27  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wormwood, Tracy              Ups                  2:32.82    2:32.04   20  
      34.57   38.53   39.43   39.51                                
  2 Phillips, Sierra             Ups                  2:37.39    2:32.26   17  
      35.02   39.20   39.62   38.42                                
  3 Jaynes, Jessica              Ups                  2:34.76    2:33.12   16  
      35.75   38.94   39.47   38.96                                
  4 Clark, Allison               Pacific              2:36.30    2:36.04   15  
      36.48   39.73   40.26   39.57                                
  5 Case, Anna                   WHTW                 2:39.07    2:37.45   14  
      36.36   40.16   40.78   40.15                                
  6 Ryle, Rebecca                Whitman-IE           2:41.07    2:41.00   13  
      36.27   40.81   42.41   41.51                                
  7 Klauder, Jessie              Lutes                2:42.52   J2:41.73   12  
      36.60   41.49   41.89   41.75                                
  8 Barrington, Ann              Ups                  2:41.70   J2:44.66   11  
      36.77   41.69   42.93   43.27                                
  9 Troutt, Rachel               Lutes                2:42.83   J2:41.07    9  
      36.53   40.25   41.77   42.52                                
 10 Sands, Taylor                Ups                  2:47.27   J2:43.06    7  
      36.79   41.60   42.79   41.88                                
 11 Benge, Olivia                Lutes                2:44.40   J2:43.76    6  
      38.28   40.78   42.52   42.18                                
 12 Clapp, Auri               20 C of I               2:45.03    2:44.82    5  
      37.21   41.29   42.86   43.46                                
 13 Barringer, Melissa           WHTW                 2:47.55    2:45.23    4  
      36.21   41.48   44.03   43.51                                
 14 Hinkel, Christina            WHTW                 2:47.87    2:45.55    3  
      37.74   41.54   42.47   43.80                                
 15 Cortez, Cari                 Whitman-IE           2:47.01    2:47.10    2  
      37.71   43.13   43.72   42.54                                
 16 Boshart, Monica              Whitman-IE           2:46.90    2:48.54    1  
      37.93   42.66   44.27   43.68                                
 
Event 27  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wormwood, Tracy              Ups                  2:30.50    2:32.82  
      34.78   38.55   39.70   39.79                                
  2 Jaynes, Jessica              Ups                  2:35.41    2:34.76  
      36.98   38.81   39.67   39.30                                
  3 Clark, Allison               Pacific              2:35.84    2:36.30  
      36.56   40.16   39.87   39.71                                
  4 Phillips, Sierra             Ups                  2:34.00    2:37.39  
      36.05   40.16   40.75   40.43                                
  5 Case, Anna                   WHTW                 2:39.99    2:39.07  
      35.95   40.31   41.74   41.07                                
  6 Ryle, Rebecca                Whitman-IE           2:38.51    2:41.07  
      37.24   40.21   41.91   41.71                                
  7 Barrington, Ann              Ups                  2:39.21    2:41.70  
      36.48   41.36   41.91   41.95                                
  8 Klauder, Jessie              Lutes                2:40.00    2:42.52  
      35.81   40.12   42.60   43.99                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Troutt, Rachel               Lutes                2:45.00    2:42.83  
      36.65   41.54   41.40   43.24                                
 10 Benge, Olivia                Lutes                2:50.00    2:44.40  
      37.13   41.91   42.42   42.94                                
 11 Grottkau, Melissa            CSUEB-CA             2:44.66    2:44.82  
      37.25   42.57   42.57   42.43                                
 12 Clapp, Auri               20 C of I               2:45.14    2:45.03  
      37.81   41.97   42.91   42.34                                
 13 Boshart, Monica              Whitman-IE           2:44.34    2:46.90  
      38.97   43.10   43.72   41.11                                
 14 Cortez, Cari                 Whitman-IE           2:44.65    2:47.01  
      38.56   42.41   42.81   43.23                                
 15 Sands, Taylor                Ups                  2:50.01    2:47.27  
      37.74   42.84   43.67   43.02                                
 16 Barringer, Melissa           WHTW                 2:37.89    2:47.55  
      35.99   41.46   44.54   45.56                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hinkel, Christina            WHTW                 2:46.33    2:47.87  
      38.45   42.57   43.07   43.78                                
 18 Ashe, Jessica                Ups                  2:49.99    2:48.83  
      38.51   42.82   43.86   43.64                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wittman, Gina                Lutes                2:42.00    2:49.38  
      36.31   41.57   45.05   46.45                                
 20 Garner, Julie                Pacific              2:47.47    2:49.69  
      38.90   43.56   43.39   43.84                                
 21 Seto, Kailee              19 LIN                  2:50.18    2:50.01  
      37.06   43.24   44.40   45.31                                
 22 Wolf, Rachel                 L&C-OR               2:50.18    2:51.41  
      39.16   43.43   45.57   43.25                                
 23 Ray, Alexa                   CSUEB-CA             2:48.93    2:51.97  
      40.10   42.73   44.21   44.93                                
 24 Bader, Alyssa                Whitman-IE           2:54.61    2:52.52  
      38.07   43.59   45.22   45.64                                
 25 Murphy, Laura                Lutes                3:00.00    2:55.35  
      39.40   43.48   45.90   46.57                                
 26 Gard, Lauren              21 WU                   3:05.03    3:03.00  
      39.87   45.84   48.89   48.40                                
 27 Daoust, Adriana M         20 LIN                  3:19.61    3:16.01  
      42.89   49.49   52.49   51.14                                
 
Event 28  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Buck, Rory                   WHTW                 2:11.39    2:07.32   20  
      29.21   32.54   32.64   32.93                                
  2 Mantei, Brandon              Pacific              2:21.30    2:18.02   17  
      31.29   35.62   35.49   35.62                                
  3 Ruwitch, Seth             18 LIN                  2:23.58    2:19.59   16  
      30.71   35.54   36.50   36.84                                
  4 Zaharchuk, Jack              Ups                  2:24.03    2:19.62   15  
      31.59   35.63   36.65   35.75                                
  5 Cohen, Maxwell               Ups                  2:21.41    2:21.29   14  
      31.54   35.97   36.69   37.09                                
  6 Wood, Nick                   Whitman-IE           2:24.80    2:23.48   13  
      32.19   36.29   37.47   37.53                                
  7 Kalb, Joseph                 Ups                  2:26.70   J2:28.75   12  
      32.49   38.21   39.22   38.83                                
  8 Hill, Steve T             18 LIN                  2:29.33   J2:29.72   11  
      34.28   38.23   38.80   38.41                                
  9 Seixas, Kai                  Pacific              2:29.64   J2:25.02    9  
      32.03   36.93   37.61   38.45                                
 10 Wakefield, Brian             Whitman-IE           2:30.22   J2:29.53    7  
      34.34   37.84   38.77   38.58                                
 11 Huynh, Tyler              20 LIN                  2:31.74    2:31.72    6  
      33.81   38.93   39.24   39.74                                
 12 Totten, Scott             23 L&C-OR               2:38.25    2:35.95    5  
      34.76   38.72   40.43   42.04                                
 13 Yelin, Matt                  L&C-OR               2:37.73    2:36.82    4  
      34.07   40.12   41.53   41.10                                
 14 Manso, Bryce                 Lutes                2:39.59    2:39.16    3  
      35.28   41.52   41.89   40.47                                
 15 Brasgalla, Michael           Lutes                2:40.07    2:41.52    2  
      36.33   40.93   42.25   42.01                                
 16 Malek, Matt               19 C of I               2:57.86    2:58.34    1  
      37.28   44.56   47.94   48.56                                
 
Event 28  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buck, Rory                   WHTW                 2:08.27    2:11.39  
      29.63   33.40   34.16   34.20                                
  2 Mantei, Brandon              Pacific              2:21.27    2:21.30  
      31.75   36.74   36.75   36.06                                
  3 Cohen, Maxwell               Ups                  2:20.39    2:21.41  
      32.85   36.74   36.16   35.66                                
  4 Ruwitch, Seth             18 LIN                  2:21.03    2:23.58  
      30.78   35.95   37.70   39.15                                
  5 Zaharchuk, Jack              Ups                  2:21.12    2:24.03  
      32.02   36.58   37.38   38.05                                
  6 Wood, Nick                   Whitman-IE           2:23.96    2:24.80  
      32.85   36.21   37.93   37.81                                
  7 Kalb, Joseph                 Ups                  2:26.12    2:26.70  
      32.55   36.68   38.90   38.57                                
  8 Hill, Steve T             18 LIN                       NT    2:29.33  
      33.81   38.05   38.92   38.55                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Seixas, Kai                  Pacific              2:27.21    2:29.64  
      32.99   37.65   39.64   39.36                                
 10 Wakefield, Brian             Whitman-IE           2:29.51    2:30.22  
      34.04   37.29   38.82   40.07                                
 11 Huynh, Tyler              20 LIN                  2:32.28    2:31.74  
      33.71   38.83   39.48   39.72                                
 12 Yelin, Matt                  L&C-OR               2:44.59    2:37.73  
      34.28   40.28   41.63   41.54                                
 13 Totten, Scott             23 L&C-OR               2:47.25    2:38.25  
      35.43   40.12   41.25   41.45                                
 14 Manso, Bryce                 Lutes                2:35.00    2:39.59  
      34.94   41.29   41.88   41.48                                
 15 Brasgalla, Michael           Lutes                2:40.00    2:40.07  
      35.47   40.30   41.82   42.48                                
 16 Malek, Matt               19 C of I               2:59.67    2:57.86  
      37.65   44.17   47.88   48.16                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Bergman, Daniel              WHTW                 2:15.76         DQ  
      30.85   35.09   36.52   36.65                                
 
Event 29  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Jackson, Casey               Lutes                1:01.45    1:01.03   20  
      29.85   31.18                                                
  2 Benson, Jennifer             WHTW                 1:02.43    1:01.67   17  
      30.37   31.30                                                
  3 Baumgartner, Chrissy K    19 LIN                  1:02.00    1:01.68   16  
      30.20   31.48                                                
  4 Kitson, Kenzie               Ups                  1:00.83    1:02.06   15  
      30.01   32.05                                                
  5 Roberts, Hally               Ups                  1:03.76    1:04.26   14  
      30.71   33.55                                                
  6 Kuwada, Jessie               Ups                  1:04.16    1:04.42   13  
      31.10   33.32                                                
  7 Nakamura, Cat G           18 LIN                  1:03.84    1:04.72   12  
      31.62   33.10                                                
  8 Smith, Maggie                Ups                  1:04.38   J1:05.29   11  
      31.34   33.95                                                
  9 Graham, Charlotte            Whitman-IE           1:04.87   J1:04.95    9  
      31.71   33.24                                                
 10 Menkel-Lawrence, Cat         L&C-OR               1:05.57    1:05.62    7  
      32.29   33.33                                                
 11 Arnosti, Libby               Whitman-IE           1:05.85    1:05.76    6  
      31.92   33.84                                                
 12 Bringman, Eileen             Pacific              1:06.07    1:06.21    5  
      31.86   34.35                                                
 13 Ladwig, Rhiannon S        18 LIN                  1:06.89    1:06.62    4  
      32.79   33.83                                                
 14 Smith, Kimberlee A        20 LIN                  1:06.94    1:07.00    3  
      32.21   34.79                                                
 15 Smith, Kallie                L&C-OR               1:07.28    1:07.41    2  
      32.38   35.03                                                
 16 Vermillion, Megan            Whitman-IE           1:07.80    1:07.68    1  
      32.60   35.08                                                
 
Event 29  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kitson, Kenzie               Ups                  1:01.26    1:00.83  
      29.68   31.15                                                
  2 Jackson, Casey               Lutes                1:01.00    1:01.45  
      29.91   31.54                                                
  3 Baumgartner, Chrissy K    19 LIN                  1:02.10    1:02.00  
      30.56   31.44                                                
  4 Benson, Jennifer             WHTW                 1:01.56    1:02.43  
      30.62   31.81                                                
  5 Hoopman, Bethany             CSUEB-CA             1:03.67    1:02.98  
      30.93   32.05                                                
  6 Roberts, Hally               Ups                  1:05.36    1:03.76  
      30.68   33.08                                                
  7 Nakamura, Cat G           18 LIN                  1:04.88    1:03.84  
      31.40   32.44                                                
  8 Kuwada, Jessie               Ups                  1:03.90    1:04.16  
      31.34   32.82                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Maggie                Ups                  1:05.49    1:04.38  
      31.14   33.24                                                
 10 Graham, Charlotte            Whitman-IE           1:02.56    1:04.87  
      31.32   33.55                                                
 11 Menkel-Lawrence, Cat         L&C-OR               1:04.32    1:05.57  
      31.95   33.62                                                
 12 Arnosti, Libby               Whitman-IE           1:06.68    1:05.85  
      31.99   33.86                                                
 13 Bringman, Eileen             Pacific              1:05.07    1:06.07  
      31.73   34.34                                                
 14 Ladwig, Rhiannon S        18 LIN                  1:08.20    1:06.89  
      33.16   33.73                                                
 15 Smith, Kimberlee A        20 LIN                  1:07.39    1:06.94  
      32.22   34.72                                                
 16 Smith, Kallie                L&C-OR               1:07.51    1:07.28  
      32.32   34.96                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vermillion, Megan            Whitman-IE           1:08.78    1:07.80  
      32.76   35.04                                                
 18 Smith, Kaitlin               L&C-OR               1:09.80    1:08.10  
      33.29   34.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 McFarland, Stephanie         WHTW                 1:07.22    1:08.28  
      32.97   35.31                                                
 20 Gee, Christine               CSUEB-CA             1:09.16    1:08.30  
      32.71   35.59                                                
 21 Younggren, Chrissie       18 C of I               1:06.88    1:08.69  
      33.48   35.21                                                
 22 Heck, Tessa                  Lutes                1:10.00    1:08.70  
      33.11   35.59                                                
 23 Cochrane, Cherice            Pacific              1:11.76    1:09.90  
      34.01   35.89                                                
 24 Mendelsohn, Rachel           Ups                  1:10.78    1:10.38  
      33.80   36.58                                                
 25 Shigley, Allison             WHTW                 1:08.59    1:10.51  
      35.04   35.47                                                
 26 Borsini, Rachel              Ups                  1:11.44    1:10.73  
      34.54   36.19                                                
 27 Coddington, Laura         20 WU                   1:11.80    1:10.92  
      34.22   36.70                                                
 28 Mitchell, Robina             Ups                  1:12.65    1:11.38  
      35.57   35.81                                                
 29 Byrnes, Ash               20 C of I               1:11.42    1:11.41  
      34.75   36.66                                                
 30 Fradkin, Hensley             Whitman-IE           1:11.42    1:12.02  
      34.90   37.12                                                
 31 Schwarz, Maria E          17 LIN                       NT    1:13.06  
      35.43   37.63                                                
 32 Rutter, Sara              20 C of I               1:13.78    1:13.29  
      35.09   38.20                                                
 33 Scholten, Ariel              Ups                  1:14.78    1:13.79  
      35.89   37.90                                                
 34 Selene-Hait, Dakota          Lutes                1:15.00    1:15.09  
      35.38   39.71                                                
 35 Smith, Vanessa               CSUEB-CA             1:16.32    1:16.15  
      37.79   38.36                                                
 36 Chong, Rachel                Lutes                1:12.00    1:16.80  
      37.59   39.21                                                
 37 Ibarra, Chelsea           21 WU                   1:20.80    1:17.32  
      37.56   39.76                                                
 
Event 30  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kowalski, Jackson            Ups                    54.74      54.32   20  
      26.31   28.01                                                
  2 Limoges, Alex                Lutes                  57.75      56.43   17  
      27.39   29.04                                                
  3 Cramer, Dylan                Pacific                57.10      56.63   16  
      27.61   29.02                                                
  4 Walker, Casey             24 C of I                 58.38      57.04   15  
      28.03   29.01                                                
  5 Ganz, Adam                   Ups                    59.08      59.65   14  
      29.13   30.52                                                
  6 Gottlieb, Joey               Whitman-IE           1:00.54      59.73   13  
      29.38   30.35                                                
  7 Hixson, Zac               21 L&C-OR               1:00.30    1:00.39   12  
      28.93   31.46                                                
  8 Chang, Paul                  Whitman-IE           1:00.85   J1:01.38   11  
      29.86   31.52                                                
  9 Mill, Tom                    WHTW                 1:01.52   J1:01.34    9  
      30.46   30.88                                                
 10 Rutter, James             20 C of I               1:00.97    1:02.34    7  
      30.12   32.22                                                
 11 Carreno, Steven              L&C-OR               1:01.87    1:02.67    6  
      30.17   32.50                                                
 12 Fuller, Luke                 Pacific              1:02.99    1:03.16    5  
      30.80   32.36                                                
 13 Williams, Ian                Whitman-IE           1:03.73    1:04.09    4  
      31.14   32.95                                                
 14 Mitchell, Walker             L&C-OR               1:06.35    1:05.85    3  
      32.41   33.44                                                
 15 Clark, Brett                 Whitman-IE           1:06.06    1:06.74    2  
      33.07   33.67                                                
 16 Roehrig, Andrew              Whitman-IE           1:06.65    1:07.04    1  
      32.88   34.16                                                
 
Event 30  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kowalski, Jackson            Ups                    53.41      54.74  
      26.70   28.04                                                
  2 Cramer, Dylan                Pacific                58.29      57.10  
      28.27   28.83                                                
  3 Limoges, Alex                Lutes                  57.00      57.75  
      28.21   29.54                                                
  4 Walker, Casey             24 C of I                 57.04      58.38  
      28.69   29.69                                                
  5 Ganz, Adam                   Ups                    59.05      59.08  
      28.81   30.27                                                
  6 Hixson, Zac               21 L&C-OR                 59.87    1:00.30  
      29.41   30.89                                                
  7 Gottlieb, Joey               Whitman-IE             59.31    1:00.54  
      29.80   30.74                                                
  8 Chang, Paul                  Whitman-IE             59.20    1:00.85  
      29.85   31.00                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rutter, James             20 C of I                 57.20    1:00.97  
      29.60   31.37                                                
 10 Mill, Tom                    WHTW                 1:01.35    1:01.52  
      29.30   32.22                                                
 11 Carreno, Steven              L&C-OR               1:00.65    1:01.87  
      30.33   31.54                                                
 12 Fuller, Luke                 Pacific              1:02.59    1:02.99  
      30.85   32.14                                                
 13 Williams, Ian                Whitman-IE           1:03.09    1:03.73  
      30.53   33.20                                                
 14 Clark, Brett                 Whitman-IE           1:05.37    1:06.06  
      31.88   34.18                                                
 15 Mitchell, Walker             L&C-OR               1:08.35    1:06.35  
      32.70   33.65                                                
 16 Roehrig, Andrew              Whitman-IE           1:08.06    1:06.65  
      32.47   34.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lochner, Riley               Ups                  1:06.67    1:07.84  
      33.47   34.37                                                
 18 O'Dwyer, Colin               L&C-OR               1:10.11    1:10.27  
      33.87   36.40                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCoy, Kevin                 Whitman-IE           1:08.07    1:10.94  
      34.68   36.26                                                
 
Event 31  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Hally               Ups                    25.64      25.18   20  
  2 Barton, Katie                Ups                    25.35      25.20   17  
  3 Cazden, Rachael              L&C-OR                 25.58      25.42   16  
  4 Flynn, Lauren                Whitman-IE             25.92      25.72   15  
  5 Jenne, Helen                 Whitman-IE             25.87      25.78   14  
  6 Williams, Ava                Ups                    25.78      25.88   13  
  7 Sandall, Megan L          18 LIN                    26.55      26.21   12  
  8 Chapman, Katie               Whitman-IE             26.58     J26.84   11  
  9 Ballinger, Lauren         18 WU                     26.98     J26.66    9  
 10 Favillo, Kristen             Pacific                26.81     J26.70    7  
 11 Jennings, Renae              WHTW                   26.93     J26.82    6  
 12 Kitson, Kenzie               Ups                    26.90      27.23    5  
 13 Ignatowski, Crystal          Ups                    27.35      27.36    4  
 14 Simpson, Elisabeth           Lutes                  27.06      27.37    3  
 15 Hattersley, Becca            Pacific                27.43      27.59    2  
 16 Frank, Hannah                L&C-OR                 27.72      27.62    1  
 
Event 31  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barton, Katie                Ups                    25.22      25.35  
  2 Wibroe-Benson, Olina         CSUEB-CA               25.53      25.53  
  3 Cazden, Rachael              L&C-OR                 25.62      25.58  
  4 Roberts, Hally               Ups                    25.85      25.64  
  5 Lothian, Jill                CSUEB-CA               25.31      25.65  
  6 Williams, Ava                Ups                    25.88      25.78  
  7 Jenne, Helen                 Whitman-IE             25.49      25.87  
  8 Flynn, Lauren                Whitman-IE             25.45      25.92  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sandall, Megan L          18 LIN                    26.15      26.55  
 10 Chapman, Katie               Whitman-IE             26.30      26.58  
 11 Favillo, Kristen             Pacific                26.33      26.81  
 12 Kitson, Kenzie               Ups                    26.62      26.90  
 13 Jennings, Renae              WHTW                   26.78      26.93  
 14 Ballinger, Lauren         18 WU                     26.47      26.98  
 15 Simpson, Elisabeth           Lutes                  26.50      27.06  
 16 Ignatowski, Crystal          Ups                    26.61      27.35  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hattersley, Becca            Pacific                26.82      27.43  
 18 Wilcoxen, Gail               L&C-OR                 27.90      27.52  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bencic, Jacquelynn           WHTW                   27.50      27.64  
 20 DeLeon, Kelly                CSUEB-CA               27.71      27.65  
 21 Frank, Hannah                L&C-OR                 27.37      27.72  
 22 Cabrera, Ali              19 C of I                 27.64      27.73  
 23 Steyer, Emily                Lutes                  27.50      27.76  
 24 Bringman, Eileen             Pacific                26.59      27.81  
 25 Pringle, Kate                Whitman-IE             28.04      27.93  
 26 Schwarz, Maria E          17 LIN                    27.40      27.95  
 27 Smith, Kallie                L&C-OR                 27.59      28.11  
 28 McGieson, Kira               L&C-OR                 28.75      28.23  
 29 Behrens, Sara                Whitman-IE             27.55      28.36  
 30 Sands, Taylor                Ups                    29.57      28.61  
 31 Wittman, Gina                Lutes                  28.00      28.85  
 32 Neill, Jessie                Whitman-IE             28.63      28.90  
 33 Bader, Alyssa                Whitman-IE                NT      29.30  
 34 Ibarra, Chelsea           21 WU                     29.03      29.31  
 35 Follett, Carianne R       18 LIN                    29.18      29.32  
 36 Luiten, Sylvie               Whitman-IE             29.80      29.60  
 37 Benge, Olivia                Lutes                  29.00      29.95  
 38 Scholten, Ariel              Ups                    30.20      30.34  
 39 Selene-Hait, Dakota          Lutes                  28.90      30.48  
 39 Louis, Maria                 WHTW                   30.60      30.48  
 41 Ward, Katherine              Pacific                30.45      30.83  
 42 Lee, Emily M              18 LIN                    30.53      31.70  
 43 Talboy, Hayley            21 C of I                 31.57      32.05  
 44 Aalberts, Megan              CSUEB-CA               30.44      32.85  
 45 Nicola, Piilani O         18 LIN                    35.85      34.69  
 46 Tornel, Edith                Pacific                35.68      39.84  
 
Event 32  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Buck, Rory                   WHTW                   22.15      22.08   20  
  2 Rieniets, Dominic J       21 LIN                    22.53      22.18   17  
  3 Nusse, Jamie                 Whitman-IE             22.63      22.48   16  
  4 Nord, Jacob                  Lutes                  22.68      22.56   15  
  5 Lee, Mitchell                Whitman-IE             22.74      22.66   14  
  6 Shields, Garrett             Ups                    22.91      22.76   13  
  7 Ganz, Adam                   Ups                    23.02      22.77   12  
  8 Ekblad, Isaac                L&C-OR                 23.08     J22.92   11  
  9 Chang, Paul                  Whitman-IE             23.40     J22.91    9  
 10 Asleson, Kris                WHTW                   23.20      22.99    7  
 11 Boring, Noah                 L&C-OR                 23.27      23.13    6  
 12 Kimura, Scott                Pacific                23.44      23.33    5  
 13 Ranno, Nathan                WHTW                   23.42      23.42    4  
 14 Rempe, Gary                  Lutes                  23.54      23.43    3  
 15 Root, Jeremiah               Ups                    23.50      23.55    2  
 16 Radtke, James                WHTW                   23.48      23.60    1  
 
Event 32  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buck, Rory                   WHTW                   22.30      22.15  
  2 Rieniets, Dominic J       21 LIN                    21.92      22.53  
  3 Nusse, Jamie                 Whitman-IE             22.24      22.63  
  4 Nord, Jacob                  Lutes                  22.50      22.68  
  5 Lee, Mitchell                Whitman-IE             22.38      22.74  
  6 Shields, Garrett             Ups                    23.17      22.91  
  7 Ganz, Adam                   Ups                    22.35      23.02  
  8 Ekblad, Isaac                L&C-OR                 23.10      23.08  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Asleson, Kris                WHTW                   22.56      23.20  
 10 Boring, Noah                 L&C-OR                 23.15      23.27  
 11 Chang, Paul                  Whitman-IE             22.74      23.40  
 12 Ranno, Nathan                WHTW                   22.80      23.42  
 13 Kimura, Scott                Pacific                23.22      23.44  
 14 Radtke, James                WHTW                   22.99      23.48  
 15 Root, Jeremiah               Ups                    23.08      23.50  
 16 Rempe, Gary                  Lutes                  22.50      23.54  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carter, Rayan                Lutes                  23.00     J23.54  
 18 Werner, Daniel            19 LIN                    23.45      23.65  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Matsumoto, Shuichi           L&C-OR                 23.34      23.76  
 20 Vidin, Nikolai            19 C of I                 23.19      23.82  
 21 Turner, Robert            19 C of I                 23.65      24.13  
 22 Hurlburt, Nick               Whitman-IE             23.90      24.19  
 23 Kim, Matthew                 Lutes                  23.50      24.37  
 24 Brayton, Adam                Whitman-IE             23.92      24.42  
 25 Colahan, Conor            19 LIN                    23.99      24.45  
 26 Metzler, Coleman             Whitman-IE             24.07      24.52  
 27 Iwamasa, Sean K           18 LIN                    25.55      24.82  
 28 Rutter, James             20 C of I                 24.79      25.03  
 29 Klutho, Steven               L&C-OR                 25.64      25.49  
 30 Harris-Capuano, Shane        L&C-OR                 25.85      25.62  
 31 Jenkins, Justus           20 C of I                 26.99      25.78  
 32 Griffin, Ben                 Pacific                25.23      25.79  
 33 Smith, Kemp               19 C of I                 25.15      25.82  
 34 Sterritt, Jeff               Whitman-IE             25.55      26.02  
 35 McCoy, Kevin                 Whitman-IE             24.89      26.11  
 36 Yelin, Matt                  L&C-OR                 27.52      26.31  
 37 Gilmore, Tom G            18 LIN                    26.95      26.66  
 38 Sy, Jay                      Lutes                  25.00      27.64  
 39 Damon, Evan                  L&C-OR                 28.41      27.79  
 40 Walker, Ryan              19 C of I                 29.46      30.25  
 
Event 32S  Men 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Rempe, Gary                  Lutes                     NT      22.76  
  2 Carter, Rayan                Lutes                     NT      23.51  
 
Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Natalie              WHTW                17:41.90   17:49.32   20  
      30.22   32.61   32.88   32.97   33.10   33.04   33.18   32.90
      33.14   32.89   32.23   32.65   32.34   32.37   32.51   32.62
      32.43   32.25   32.60   32.29   31.94   32.03   32.26   32.28
      32.34   32.45   32.39   32.42   32.13   32.29   32.12   32.07
      31.38
  2 Pavelko, Abby                WHTW                17:58.08   18:05.58   17  
      30.79   32.34   32.99   32.69   33.31   33.06   33.05   32.91
      33.32   33.04   32.79   33.32   33.24   33.22   33.16   33.12
      32.86   32.84   33.05   32.48   32.56   32.95   33.18   32.80
      32.64   33.09   32.87   33.17   33.15   33.13   33.10   33.13
      32.23
  3 DeHaven, Christine           WHTW                18:10.09   18:31.23   16  
      31.05   32.98   33.45   32.91   33.79   33.95   33.92   34.14
      33.81   34.10   34.41   34.11   34.33   34.31   34.10   34.21
      34.02   34.04   33.51   34.10   34.02   33.54   33.76   34.05
      32.98   33.38   33.08   34.00   33.90   33.69   33.61   33.19
      32.79
  4 Althauser, Elizabeth         Lutes               19:30.00   19:05.96   15  
      31.05   34.06   34.07   34.63   34.23   33.76   34.15   34.33
      34.49   34.64   34.54   34.64   34.79   35.05   34.95   34.79
      34.72   34.73   34.88   34.77   35.31   35.02   35.15   35.72
      35.27   35.25   36.08   35.06   35.24   35.69   35.63   35.13
      34.14
  5 Richardson, Molly            Ups                 19:00.01   19:10.08   14  
      32.12   34.30   34.73   34.56   34.65   34.39   34.45   34.60
      34.92   34.62   35.02   34.66   34.41   34.48   34.74   34.50
      34.98   35.25   34.59   35.05   35.25   34.64   35.02   35.02
      35.35   35.77   35.62   35.06   35.62   35.82   35.09   36.45
      34.35
  6 Larrow, Jenna             21 WU                  19:00.29   19:14.93   13  
      32.05   35.09   35.20   35.42   35.38   35.31   35.18   35.28
      35.33   35.21   35.20   35.27   35.35   35.31   35.40   35.34
      35.34   34.81   35.04   35.14   34.98   34.87   35.10   35.19
      35.03   35.01   34.80   34.90   35.11   34.95   34.82   34.83
      33.69
  7 Vernon, Hannah               Ups                 19:10.44   19:23.73   12  
      32.93   34.75   35.86   35.90   35.82   35.58   35.78   35.42
      35.33   35.38   35.23   35.17   35.33   35.39   35.32   35.58
      35.43   35.33   35.54   35.41   35.22   35.52   35.58   35.18
      35.11   35.62   35.41   35.49   35.40   35.49   35.29   34.88
      33.06
  8 Karwal, Courtney             Lutes               19:40.00   19:27.73   11  
      32.46   35.01   35.33   35.37   35.25   35.56   35.13   35.45
      35.75   35.66   35.70   35.68   35.20   34.45   35.10   35.00
      35.24   35.48   35.67   35.30   35.39   35.50   35.64   36.01
      36.27   36.03   36.11   35.86   36.03   36.28   36.18   34.95
      33.69
  9 Perez, Jenni                 CSUEB-CA            19:50.83   19:37.55    9  
      17.75   48.61   35.89   35.32   35.79   35.33   35.59   35.32
      35.42   35.75   35.73   35.71   35.42   35.28   35.74   36.21
      36.27   36.26   36.67   36.53   36.52   36.55   36.64   36.68
      36.45   36.21   36.61   36.67   36.49   36.00   34.99   34.25
      32.90
 10 Connett, Hanna            21 WU                  18:55.99   20:00.15    7  
      32.30   35.45   36.16   36.49   36.67   36.18   37.30   37.17
      36.72   36.57   36.92   37.10   36.88   36.79   37.30   36.32
      36.60   36.53   37.14   37.39   37.37   37.40   36.50   35.33
      35.32   35.48   36.04   36.88   36.66   36.63   37.24   34.87
      34.45
 11 Younggren, Annie          20 C of I              20:03.81   20:07.38    6  
      32.55   36.30   37.21   36.72   37.35   36.89   36.76   36.17
      36.64   36.97   37.67   37.70   37.04   37.13   36.85   36.91
      36.87   36.24   36.55   36.64   36.57   36.87   36.62   36.70
      37.00   36.95   37.19   37.17   36.56   36.67   36.92   35.74
      33.26
 12 Kohls, Sidney                Whitman-IE          21:18.47   20:40.66    5  
      34.36   36.61   37.23   37.44   37.85   37.89   37.62   37.92
      37.84   37.88   37.86   38.06   37.74   37.88   37.86   38.10
      37.98   38.23   37.65   38.17   37.89   38.38   38.13 1:16.14
      37.24   37.99   37.43                   37.51   37.32   37.19
      36.19
 13 Pitzele, Kayley           20 C of I              20:15.69   20:54.89    4  
      32.94   35.65   36.74   37.19   37.02   37.45   37.24   37.74
      37.71   37.68   38.40   39.02   38.57   38.53   38.89   38.61
      38.51   38.19   38.39   38.22   38.42   38.21   38.21   39.06
      38.90   38.95   38.81   39.04   38.61   38.94   39.08   38.84
      37.13
 14 DeLeon, Kelly                CSUEB-CA                  NT   21:11.39    3  
      35.84   38.60   40.17   40.02   39.23   39.41   38.96   38.88
      37.89   38.30   38.30   38.53   39.47   39.76   39.63   39.65
      38.80   39.00   39.32   39.28   38.72   38.37   38.07   38.90
      38.08   38.50   38.19   38.02   38.14   37.91   37.98   37.95
      33.52
 15 Murphy, Laura                Lutes               20:30.00   21:28.66    2  
      34.59   37.59   39.88   39.58   40.32   39.50   39.22   39.72
      39.05   39.67   39.61   39.95   39.91   39.11   40.02   39.12
      40.04   39.37   38.96   39.29   39.17   39.12   38.90   38.32
      38.72   39.32   38.61   39.29   38.83   38.75   38.87   38.72
      37.54
 16 Tackman, Katie               Whitman-IE          20:53.94   21:35.00    1  
      33.77   36.54   37.77   38.07   38.19   38.27   37.93   37.72
      37.86   37.98   37.86   37.90   37.90   37.72   37.97   37.56
      37.40   37.65   37.85   37.47   37.77   37.43   37.47   37.39
      37.16   37.26   37.55   37.45   37.69   37.06   36.73   36.20
    1:36.46
 17 Kiskaddon, Erin              Whitman-IE                NT   22:10.19  
      35.62   39.18   40.12   40.04   40.58   41.84   40.97   40.45
      40.78   40.56   41.09   40.48   40.69   40.79   40.99   40.97
      40.78   40.41   40.59   41.11   40.46   40.93   40.36   40.19
      40.57   40.38   40.82   40.64   40.66   40.38   39.52   39.60
      37.64
 18 Levitsky, Rachel             L&C-OR              21:48.02   22:21.16  
      35.46   39.59   40.32   39.77   39.64   40.16   40.97   40.85
      41.35   41.83   41.80   41.61   41.78   40.53   41.01   41.26
      40.98   40.69   40.22   40.10   41.35   41.61   41.85   42.09
      41.32   42.40   41.70   41.28   39.88   39.64   39.47   40.20
      38.45
 19 Wolf, Rachel                 L&C-OR              21:46.15   22:29.49  
      35.59   38.98   40.02   39.09   40.29   40.88   40.19   41.21
      41.70   41.24   41.84   41.85   40.81   40.98   41.09   41.05
      41.02   40.37   40.93   41.08   41.57   41.76   41.00   41.95
      41.47   42.50   42.07   41.28   40.38   40.99   41.88   41.98
      40.45
 20 Smith, Amanda             20 C of I              23:51.62   24:53.65  
      37.99   42.78   43.97   44.21   43.89   44.11   44.75   45.37
      45.17   46.76   46.16   46.11   45.19   44.39   45.34   45.59
      45.65   45.19   47.04   46.29   44.50   45.45   47.14   46.64
      46.88   46.32   47.86   46.07   46.88   45.56   46.36   45.93
      42.11
 
Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyer, Kevin                  Whitman-IE          17:26.34   17:10.29   20  
      28.71   30.42   31.31   31.00   31.28   31.36   31.15   31.10
      31.12   31.32   31.44   31.08   31.27   31.16   31.48   31.15
      31.31   31.06   31.13   31.18   31.34   31.44   31.36   31.45
      31.55   31.55   31.60   31.51   31.70   31.85   31.86   31.35
      30.70
  2 Darling, Quinton             WHTW                17:26.90   17:34.76   17  
      26.85   30.09   31.13   31.25   31.09   31.21   31.07   31.09
      31.30   31.43   31.65   31.77   32.66   32.23   32.98   33.72
      33.29   33.35   33.06   32.64   33.12   32.97   32.36   32.76
      32.80   32.39   31.97   32.37   32.13   32.56   32.10   32.21
      31.16
  3 Ross, Matt                   WHTW                17:38.85   17:39.75   16  
      29.20   32.26   32.24   32.58   32.38   32.50   32.36   32.47
      32.03   32.32   32.09   31.95   31.79   32.02   31.73   31.62
      31.64   31.50   31.88   31.78   32.42   32.54   32.83   32.83
      32.82   32.65   32.86   32.67   33.06   32.52   32.24   32.21
      29.76
  4 Hill, Lucas               18 C of I              17:55.99   17:40.31   15  
      28.24   31.51   32.04   31.84   32.27   31.95   32.06   31.86
      31.57   32.11   32.26   32.05   32.20   32.34   32.31   32.18
      32.68   32.57   32.58   32.21   32.44   32.29   32.52   32.89
      32.83   32.71   32.77   32.83   33.02   32.77   32.62   32.52
      29.27
  5 Bendix, Chris                Whitman-IE          17:46.34   17:55.33   14  
      28.25   30.57   32.92   32.80   32.79   33.31   33.04   32.70
      33.45   32.55   33.68   32.95   33.20   32.35   32.33   32.57
      32.33   33.38   32.81   32.64   32.61   32.89   32.54   33.16
      32.62   32.79   32.78   32.89   33.10   32.67   32.61   32.39
      31.66
  6 Young, Nick               19 C of I              18:18.10   18:36.00   13  
      28.83   32.74   33.34   32.95   32.99   34.39   33.50   33.62
      33.85   33.57   33.59   33.00   34.73   34.41   34.10   34.71
      34.07   34.50   33.82   35.07   33.95   34.23   34.91   34.54
      34.18   34.37   34.54   33.83   34.38   34.09   34.58   33.78
      32.84
  7 Spegman, Josh                L&C-OR              18:52.71   18:37.77   12  
      28.26   31.50   32.83   33.01   33.05   33.53   33.63   34.16
      34.01   34.49   34.66   34.44   34.72   34.46   35.22   33.91
      34.26   34.02   34.73   34.12   34.08   34.47   34.54   34.53
      34.45   34.46   34.45   34.74   34.28   34.51   34.07   34.33
      31.85
  8 Pedack, John                 Lutes               18:59.00   19:04.46   11  
      29.99   32.89   34.32   34.60   34.64   34.34   34.84   34.53
      34.97   34.88   35.03   34.79   34.54   34.81   34.87   34.94
      35.16   35.35   35.32   35.44   35.18   35.07   35.28   34.99
      34.64   35.06   34.88   34.95   35.22   35.44   34.59   34.80
      34.11
  9 Burdekin, Braden             Lutes                     NT   19:18.34    9  
      31.41   34.99   35.51   35.62   35.64   35.26   35.63   35.45
      35.26   35.62   36.31   35.96   35.41   35.82   35.86   35.12
      35.38   35.41   35.28   35.55   34.87   35.79   35.67   35.39
      35.18   35.43   35.17   35.07   34.86   35.17   34.10   33.65
      31.50
 10 Curlett, Kevin               Ups                 18:09.46   19:20.89    7  
      28.88   33.01   34.03   35.57   34.99   35.55   35.98   35.96
      35.91   36.14   35.43   36.24   35.05   36.04   36.10   35.93
      35.92   35.51   35.61   35.59   35.75   36.47   34.40   35.26
      36.02   35.20   34.67   35.51   35.37   35.36   35.43   34.04
      33.97
 11 Hauser, Chris                Ups                 19:39.99   19:25.48    6  
      30.78   34.37   35.12   35.39   35.50   35.49   35.65   35.69
      35.65   35.72   35.26   34.89   35.20   35.21   35.28   35.30
      35.49   35.48   35.14   35.15   35.39   35.45   34.98   35.58
      35.93   36.12   36.43   36.51   36.37   35.89   36.16   35.86
      33.05
 12 Williams, Ian                Whitman-IE          18:55.81   19:26.20    5  
      29.81   32.65   33.70   34.77   34.46   35.01   34.88   34.63
      35.37   35.51   35.56   35.92   35.75   35.44   36.03   36.08
      36.13   36.13   36.06   35.48   36.73   36.51   36.36   36.12
      35.91   35.69   36.47   35.49   36.26   35.88   36.12   35.43
      33.86
 13 Wells, Nate                  Whitman-IE          19:30.72   19:51.81    4  
      31.19   33.99   36.16   35.85   36.97   36.84   36.61   37.02
      37.38   37.16   36.85   38.15   36.26   36.07   36.02   37.49
      37.11   36.27   36.73   36.86   36.78   36.36   36.15   36.34
      36.27   35.88   35.68   35.32   35.35   35.67   35.69   35.53
      33.81
 14 Sordahl, Cameron             WHTW                18:45.09   19:52.40    3  
      32.38   35.55   36.04   36.42   36.39   36.37   36.71   36.73
      36.65   36.51   36.69   36.52   36.51   36.80   36.40   36.17
      36.42   36.30   36.28   36.24   36.23   36.06   36.45   36.18
      36.47   36.42   36.46   36.24   36.08   36.09   35.95   35.68
      34.01
 15 Tangeman, Kevin           21 WU                  19:10.64   19:55.52    2  
      30.34   34.10   35.22   35.55   35.72   36.15   35.93   36.45
      36.68   36.71   36.99   37.21   36.91   36.93   36.24   36.98
      36.65   36.59   37.17   37.53   36.80   36.48   36.04   36.98
      37.08   37.34   37.41   36.76   36.99   36.39   36.84   35.72
      32.64
 16 Stone, Eliot                 Whitman-IE          20:20.88   19:58.81    1  
      31.34   34.90   36.05   36.21   36.59   36.01   36.54   37.01
      37.07   37.05   37.57   37.24   36.43   37.20   36.58   37.12
      37.09   37.05   36.88   36.33   36.32   36.39   36.03   36.52
      36.48   37.02   36.91   37.07   36.74   36.69   36.52   34.31
      33.55
 17 Brasgalla, Michael           Lutes                     NT   20:28.37  
      32.44   36.06   36.98   37.68   38.04   38.66   37.95   39.10
      38.82   37.63   38.31   37.86   38.07   37.13   37.25   37.82
      37.55   37.34   37.74   37.50   36.81   37.32                
      37.36   37.36   36.95   36.85   37.53   36.76   36.44 1:12.88
      34.69
 18 Khazoyan, Erik               L&C-OR              23:45.45   25:39.77  
      37.65   42.63   44.63   43.91   46.08   45.71   45.86   46.07
    1:36.86   47.34   47.93   46.84   48.72   46.93   46.60   47.24
      45.01                           49.02   49.28   45.34   48.35
      49.64   48.34   46.49   49.25   48.57   48.48   47.04   45.62
      42.88
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    3:46.85    3:39.77   40  
       26.36    54.60    26.59    55.25    26.86    56.86    25.55    53.06
  2 University Of Puget Sound  'A'                    3:39.08    3:41.08   34  
     1) Barton, Katie                   2) Roberts, Hally                 
     3) Williams, Ava                   4) MacAfee, Mac                   
       26.53    55.27    16.13    54.90    15.56    55.96    26.23    54.95
  3 Whitman College-IE  'A'                           3:42.95    3:44.39   32  
     1) Jenne, Helen                    2) Chapman, Katie                 
     3) Graham, Charlotte               4) Flynn, Lauren                  
       27.37    56.67    27.13    57.13    26.69    55.30    26.52    55.29
  4 Pacific Lutheran University  'A'                  3:50.00    3:52.23   30  
     1) Klauder, Jessie                 2) Simpson, Elisabeth             
     3) Jackson, Casey                  4) Althauser, Elizabeth           
       27.50    57.10    28.33    59.21    27.38    57.94    27.37    57.98
  5 Linfield College  'A'                             3:53.70    3:54.29   28  
     1) Schwarz, Maria E 17             2) Nakamura, Cat G 18             
     3)                                 4) Baumgartner, Chrissy K 19      
       28.24    58.53    28.51  1:00.31    27.28    57.49    27.03    57.96
  6 Pacific University  'A'                           3:57.95    3:54.47   26  
     1) Clark, Allison                  2) Cochrane, Cherice              
     3) Hattersley, Becca               4) Favillo, Kristen               
       29.11    59.83    27.82    58.08    27.68    59.21    27.20    57.35
  7 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:53.68    3:54.68   24  
     1) Wilcoxen, Gail                  2) Smith, Kallie                  
     3) Frank, Hannah                   4) Cazden, Rachael                
       28.28    59.64    28.04    59.36    28.51  1:00.07    26.28    55.61
  8 Willamette University  'A'                        3:59.90    3:58.11   22  
     1) Schulze, Gwen 21                2) Connett, Hanna 21              
     3) Larrow, Jenna 21                4) Ballinger, Lauren 18           
       27.95    57.33    28.39  1:00.16    28.82  1:00.85    28.61    59.77
  9 College of Idaho  'A'                             4:00.89    3:59.56  
     1) Younggren, Chrissie 18          2) Younggren, Annie 20            
     3) Clapp, Auri 20                  4) Cabrera, Ali 19                
       28.49    59.19    28.46    59.51    28.76  1:01.10    28.05    59.76
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth  'A'                                    3:14.80    3:15.65   40  
     1) Buck, Rory                      2) Ranno, Nathan                  
     3) Asleson, Kris                   4) Woodward, Michael              
       22.99    47.53    23.86    49.72    24.30    50.78    22.18    47.62
  2 Whitman College-IE  'A'                           3:20.86    3:19.00   34  
     1) Chang, Paul                     2) Lee, Mitchell                  
     3) Rowett, Matt                    4) Nusse, Jamie                   
       24.22    50.37    23.06    49.06    23.68    50.65    22.42    48.92
  3 University Of Puget Sound  'A'                    3:15.01    3:21.98   32  
     1) Ganz, Adam                      2) Walker, Zachary                
     3) Cohen, Maxwell                  4) Rifkin, Jake                   
       23.58    49.88    24.10    51.74    24.14    50.86    23.68    49.50
  4 Pacific Lutheran University  'A'                  3:20.00    3:23.60   30  
     1) Nord, Jacob                     2) Carter, Rayan                  
     3) Limoges, Alex                   4) Rempe, Gary                    
       24.72    51.73    23.72    51.12    23.97    50.19    23.65    50.56
  5 Linfield College  'A'                             3:45.09    3:24.18   28  
     1) Rieniets, Dominic J 21          2) Phillips, Miles R 18           
     3) Hill, Steve T 18                4) Huynh, Tyler 20                
       23.40    49.00    25.39    53.06    25.45    53.54    22.95    48.58
  6 Pacific University  'A'                           3:40.05    3:26.42   26  
     1) Cramer, Dylan                   2) Kimura, Scott                  
     3) Griffin, Ben                    4) Mantei, Brandon                
       24.63    51.27    23.71    50.70    25.89    54.97    23.04    49.48
  7 College of Idaho  'A'                             3:18.45    3:30.18   24  
     1) Vidin, Nikolai 19               2) Hill, Lucas 18                 
     3) Walker, Casey 24                4) Turner, Robert 19              
       24.86    52.21    25.17    53.51    24.62    51.27    24.99    53.19
  8 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:44.19    3:30.90   22  
     1) Ekblad, Isaac                   2) Hixson, Zac 21                 
     3) Matsumoto, Shuichi              4) Boring, Noah                   
       24.45    52.07    25.40    53.48    23.76    52.59    24.62    52.76
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 36                    
 
  1. University Of Puget Sound           801   2. Whitworth                           607
  3. Whitman College                     398   4. Pacific Lutheran University         312
  5. Linfield College                    295   6. Lewis & Clark College               199
  7. Cal State University East Bay       192   8. Willamette University               190
  9. Pacific University                  156  10. College of Idaho                     33
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 36                     
 
  1. Whitworth                           647   2. University Of Puget Sound           628
  3. Whitman College                     533   4. Pacific Lutheran University       330.5
  5. Linfield College                    294   6. Pacific University                259.5
  7. Lewis & Clark College               239   8. College of Idaho                    226
  9. Willamette University                21                                             

Footer Shadow