Licensed to Tacoma Swim Club       HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/4/2016 10:12 PM
                        UPS  v Lewis Clark - 11/4/2016                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    4:09.37   11  
     1) Duran, Sam 17                   2) Kulp, Katie 20                 
     3) Gerrior, Eleanor 19             4) Kometani, Kassie 19            
                  29.60   1:01.99 (1:01.99)     1:34.29 (32.30)   2:12.07 (1:10.08)
        2:40.56 (28.49)   3:13.46 (1:01.39)     4:09.79 (56.33)     4:09.37 (55.91)
  2 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    4:12.48    4  
     1) Verhoeven, Aza 19               2) Shirey, Anne D 21              
     3) Skog, Calista J 18              4) Jenkins, Erin D 19             
                  30.96   1:04.07 (1:04.07)     1:36.71 (32.64)   2:15.28 (1:11.21)
        2:43.17 (27.89)   3:16.71 (1:01.43)     4:12.62 (55.91)     4:12.48 (55.77)
  3 University of Puget Sound-PN  'B'                      NT    4:26.65    2  
     1) Kriz, Maddie H 18               2) Stiver, Austin W 19            
     3) Koga, Alex I 20                 4) Haven, Kai L 19                
                  32.08   1:06.38 (1:06.38)     1:40.77 (34.39)   2:19.90 (1:13.52)
        2:50.32 (30.42)   3:28.58 (1:08.68)     3:55.42 (26.84)     4:26.65 (58.07)
  4 University of Puget Sound-PN  'C'                      NT   x4:29.53  
     1) Hoops, Allison B 19             2) O'Hanlon, Jordan A 20          
     3) Saysana, Melody H 20            4) Trissel, Roxie M 20            
                  32.81   1:09.81 (1:09.81)     1:44.74 (34.93)   2:25.86 (1:16.05)
        2:55.32 (29.46)   3:29.76 (1:03.90)     3:57.96 (28.20)     4:29.53 (59.77)
  5 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    4:36.84  
     1) Schultz, Baergen 20             2) Raphael, Alex 20               
     3) Sleeter, Mara 19                4) Wohlstattar, Savannah R 21     
                  32.62   1:08.98 (1:08.98)     1:45.02 (36.04)   2:25.95 (1:16.97)
        2:56.88 (30.93)   3:34.10 (1:08.15)     4:03.65 (29.55)   4:36.84 (1:02.74)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    3:43.06   11  
     1) Oser, Zac R 21                  2) Witmer, William 18             
     3) Fox, Kevin D 21                 4) Bergh, August 19               
                  28.03       58.51 (58.51)     1:26.92 (28.41)   2:00.15 (1:01.64)
        2:25.81 (25.66)     2:54.96 (54.81)     3:17.94 (22.98)     3:43.06 (48.10)
  2 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    3:44.69    4  
     1) Olson, David E 22               2) Van Boven, Caleb F 20          
     3) Lebakken, Evan C 18             4) Davies, Jaycob A 19            
                  27.02       55.87 (55.87)     1:25.07 (29.20)   1:59.06 (1:03.19)
        2:24.32 (25.26)     2:54.64 (55.58)     3:18.57 (23.93)     3:44.69 (50.05)
  3 University of Puget Sound-PN  'B'                      NT    3:45.10    2  
     1) King, Connor E 19               2) Conery, Ian J 20               
     3) Sasano, Justin K 19             4) Dodge, Cody M 20               
                  28.24       57.99 (57.99)     1:26.31 (28.32)   1:59.59 (1:01.60)
        2:24.87 (25.28)     2:54.47 (54.88)     3:18.64 (24.17)     3:45.10 (50.63)
  4 University of Puget Sound-PN  'C'                      NT   x3:59.45  
     1) Carr, Ryan 18                   2) Wagers, Kade D 19              
     3) Parker, Brian 22                4) Schmidt, Jonathan 19           
                  31.10   1:04.29 (1:04.29)     1:34.16 (29.87)   2:08.30 (1:04.01)
        2:34.64 (26.34)     3:06.67 (58.37)     3:31.52 (24.85)     3:59.45 (52.78)
  5 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    4:04.35  
     1) Bundenthal, Sam 20              2) French, Miles H 20             
     3) Simon, Zach J 21                4) Raphael, Sam 19                
                  30.50   1:03.15 (1:03.15)     1:32.94 (29.79)   2:07.09 (1:03.94)
        2:35.66 (28.57)   3:10.06 (1:02.97)     3:35.39 (25.33)     4:04.35 (54.29)
  6 University of Puget Sound-PN  'D'                      NT   x4:05.52  
     1) Suver, Sean 19                  2) Wigger, Patrick T 19           
     3) Huynh, Justin T 22              4) Riley, Jack A 18               
                1:08.30                             1:38.23 ( )         2:13.06 ( )
        2:40.92 (27.86)     3:12.18 (59.12)     3:37.11 (24.93)     4:05.52 (53.34)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mena, Carmen L            19 UPS-PN                    NT   11:23.03    9  
                  30.12     1:03.65 (33.53)     1:37.57 (33.92)     2:11.83 (34.26)
        2:46.29 (34.46)     3:20.76 (34.47)     3:55.21 (34.45)     4:29.93 (34.72)
        5:04.54 (34.61)     5:38.89 (34.35)     6:13.03 (34.14)     6:47.24 (34.21)
        7:22.18 (34.94)     7:56.47 (34.29)     8:31.29 (34.82)     9:05.72 (34.43)
        9:40.25 (34.53)    10:14.94 (34.69)    10:49.76 (34.82)    11:23.03 (33.27)
  2 Skaggs, Emily             18 L&C-OR                    NT   11:46.64    4  
                  30.30     1:04.88 (34.58)     1:39.88 (35.00)     2:15.41 (35.53)
        2:50.91 (35.50)     3:26.50 (35.59)     4:02.74 (36.24)     4:38.82 (36.08)
        5:14.84 (36.02)     5:50.70 (35.86)     6:26.62 (35.92)     7:02.43 (35.81)
        7:38.32 (35.89)     8:13.91 (35.59)     8:49.41 (35.50)     9:24.90 (35.49)
       10:00.85 (35.95)    10:36.71 (35.86)    11:12.31 (35.60)    11:46.64 (34.33)
  3 Dutton, Ilana M           18 UPS-PN                    NT   12:04.99    3  
                  31.85     1:07.29 (35.44)     1:44.03 (36.74)     2:21.00 (36.97)
        2:57.80 (36.80)     3:34.87 (37.07)     4:12.36 (37.49)     4:49.57 (37.21)
        5:26.26 (36.69)     6:03.51 (37.25)     6:40.78 (37.27)     7:17.37 (36.59)
        7:54.01 (36.64)     8:30.41 (36.40)     9:06.93 (36.52)     9:43.03 (36.10)
       10:19.29 (36.26)    10:55.24 (35.95)    11:30.87 (35.63)    12:04.99 (34.12)
  4 DePaepe, Anna             19 L&C-OR                    NT   12:07.21    2  
                  31.74     1:07.43 (35.69)     1:43.96 (36.53)     2:20.81 (36.85)
        2:56.97 (36.16)     3:33.47 (36.50)     4:10.19 (36.72)     4:47.39 (37.20)
        5:24.22 (36.83)     6:01.29 (37.07)     6:38.17 (36.88)     7:15.69 (37.52)
        7:52.32 (36.63)     8:29.67 (37.35)     9:06.38 (36.71)     9:43.30 (36.92)
       10:19.92 (36.62)    10:57.89 (37.97)    11:33.07 (35.18)    12:07.21 (34.14)
  5 Staton, Emma L            19 UPS-PN                    NT   12:15.74    1  
                  31.72     1:07.51 (35.79)     1:44.25 (36.74)     2:21.57 (37.32)
        2:58.87 (37.30)     3:35.01 (36.14)     4:12.25 (37.24)     4:50.44 (38.19)
        5:27.37 (36.93)     6:05.28 (37.91)     6:42.25 (36.97)     7:19.49 (37.24)
        7:57.34 (37.85)     8:35.08 (37.74)     9:12.25 (37.17)     9:49.85 (37.60)
       10:27.61 (37.76)    11:05.09 (37.48)    11:41.68 (36.59)    12:15.74 (34.06)
  6 Nyman, Kaarina E          18 UPS-PN                    NT  x12:15.75  
                  32.73     1:08.29 (35.56)     1:44.96 (36.67)     2:22.09 (37.13)
        2:59.39 (37.30)     3:36.66 (37.27)     4:13.18 (36.52)     4:49.39 (36.21)
        5:26.86 (37.47)     6:04.46 (37.60)     6:41.86 (37.40)     7:19.00 (37.14)
        7:56.43 (37.43)     8:33.97 (37.54)     9:10.79 (36.82)     9:48.55 (37.76)
       10:26.28 (37.73)    11:03.85 (37.57)    11:40.80 (36.95)    12:15.75 (34.95)
  7 Megna, Claire             19 L&C-OR                    NT   12:32.88  
                  31.65     1:07.31 (35.66)     1:44.20 (36.89)     2:21.57 (37.37)
        2:58.93 (37.36)     3:36.30 (37.37)     4:13.88 (37.58)     4:51.75 (37.87)
        5:30.25 (38.50)     6:08.13 (37.88)     6:46.84 (38.71)     7:24.86 (38.02)
        8:02.80 (37.94)     8:41.62 (38.82)     9:20.63 (39.01)     9:59.21 (38.58)
       10:38.37 (39.16)    11:16.91 (38.54)    11:55.37 (38.46)    12:32.88 (37.51)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          20 UPS-PN                    NT   10:07.11    9  
                  26.71       56.58 (29.87)     1:26.96 (30.38)     1:57.69 (30.73)
        2:28.62 (30.93)     2:59.62 (31.00)     3:30.66 (31.04)     4:01.55 (30.89)
        4:32.47 (30.92)     5:03.18 (30.71)     5:33.84 (30.66)     6:04.53 (30.69)
        6:35.32 (30.79)     7:06.08 (30.76)     7:36.57 (30.49)     8:06.80 (30.23)
        8:37.68 (30.88)     9:08.15 (30.47)     9:38.47 (30.32)    10:07.11 (28.64)
  2 King, Connor E            19 UPS-PN                    NT   10:36.76    4  
                  27.74       58.38 (30.64)     1:30.31 (31.93)     2:02.58 (32.27)
        2:34.88 (32.30)     3:07.19 (32.31)     3:39.87 (32.68)     4:11.96 (32.09)
        4:44.14 (32.18)     5:16.98 (32.84)     5:49.16 (32.18)     6:21.55 (32.39)
        6:53.68 (32.13)     7:25.89 (32.21)     7:58.03 (32.14)     8:30.96 (32.93)
        9:02.83 (31.87)     9:34.37 (31.54)    10:05.88 (31.51)    10:36.76 (30.88)
  3 Bress, Matt               18 L&C-OR                    NT   11:03.15    3  
                  27.95       58.92 (30.97)     1:31.29 (32.37)     2:04.43 (33.14)
        2:37.64 (33.21)     3:11.06 (33.42)     3:44.60 (33.54)     4:18.49 (33.89)
        4:52.75 (34.26)     5:26.39 (33.64)     5:59.59 (33.20)     6:33.51 (33.92)
        7:07.84 (34.33)     7:41.63 (33.79)     8:15.34 (33.71)     8:49.03 (33.69)
        9:22.91 (33.88)     9:56.88 (33.97)    10:30.56 (33.68)    11:03.15 (32.59)
  4 Engledow, Basil W         18 UPS-PN                    NT   11:11.20    2  
                  29.92     1:02.85 (32.93)     1:36.45 (33.60)     2:10.74 (34.29)
        2:45.84 (35.10)     3:19.48 (33.64)     3:53.86 (34.38)     4:28.32 (34.46)
        5:03.27 (34.95)     5:37.76 (34.49)     6:11.09 (33.33)     6:45.00 (33.91)
        7:20.27 (35.27)     7:54.82 (34.55)     8:28.86 (34.04)     9:04.11 (35.25)
        9:35.49 (31.38)    10:07.87 (32.38)    10:43.16 (35.29)    11:11.20 (28.04)
  5 Torres, Jon V             20 L&C-OR                    NT   11:17.12    1  
                  28.91     1:00.13 (31.22)     1:32.36 (32.23)     2:05.80 (33.44)
        2:39.22 (33.42)     3:13.13 (33.91)     3:46.94 (33.81)     4:21.39 (34.45)
        4:55.86 (34.47)     5:30.04 (34.18)     6:04.44 (34.40)     6:38.92 (34.48)
        7:14.15 (35.23)     7:48.98 (34.83)     8:24.40 (35.42)     8:59.38 (34.98)
        9:34.31 (34.93)    10:09.25 (34.94)    10:43.89 (34.64)    11:17.12 (33.23)
  6 Virgin, Ben               18 L&C-OR                    NT   11:40.68  
                  28.69     1:01.06 (32.37)     1:35.02 (33.96)     2:09.99 (34.97)
        2:44.37 (34.38)     3:19.83 (35.46)     3:54.96 (35.13)     4:30.37 (35.41)
        5:05.15 (34.78)     5:41.03 (35.88)     6:16.68 (35.65)     6:52.32 (35.64)
        7:27.62 (35.30)     8:03.62 (36.00)     8:39.99 (36.37)     9:16.70 (36.71)
        9:53.99 (37.29)    10:29.62 (35.63)    11:05.66 (36.04)    11:40.68 (35.02)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kajii, Natsuha            20 L&C-OR                    NT    2:02.75    9  
                  28.66       59.83 (31.17)     1:31.62 (31.79)     2:02.75 (31.13)
  2 Dimicco, Kayla N          21 UPS-PN                    NT    2:03.01    4  
                  28.48     1:00.35 (31.87)     1:32.40 (32.05)     2:03.01 (30.61)
  3 Sanders, Megan G          19 UPS-PN                    NT    2:07.35    3  
                  28.41     1:01.15 (32.74)     1:33.82 (32.67)     2:07.35 (33.53)
  4 Koga, Alex I              20 UPS-PN                    NT    2:08.90    2  
                  30.25     1:03.18 (32.93)     1:36.20 (33.02)     2:08.90 (32.70)
  5 Hoops, Allison B          19 UPS-PN                    NT   x2:12.38  
                  30.18     1:03.73 (33.55)     1:38.27 (34.54)     2:12.38 (34.11)
  6 Smay, Hannah R            22 L&C-OR                    NT    2:13.27    1  
                  30.76     1:05.04 (34.28)     1:39.35 (34.31)     2:13.27 (33.92)
  7 Wohlstattar, Savannah R   21 L&C-OR                    NT    2:17.78  
                  32.25     1:07.41 (35.16)     1:43.05 (35.64)     2:17.78 (34.73)
  8 Raphael, Alex             20 L&C-OR                    NT   x2:20.58  
                  31.08     1:06.27 (35.19)     1:43.26 (36.99)     2:20.58 (37.32)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reimers, Dylan W          18 UPS-PN                    NT    1:47.39    9  
                  25.09       52.64 (27.55)     1:20.27 (27.63)     1:47.39 (27.12)
  2 Bergh, August             19 L&C-OR                    NT    1:48.74    4  
                  25.74       53.71 (27.97)     1:21.39 (27.68)     1:48.74 (27.35)
  3 Sasano, Justin K          19 UPS-PN                    NT    1:51.22    3  
                  25.88       54.38 (28.50)     1:23.23 (28.85)     1:51.22 (27.99)
  4 Davies, Jaycob A          19 UPS-PN                    NT    1:51.85    2  
                  25.49       53.46 (27.97)     1:22.40 (28.94)     1:51.85 (29.45)
  5 Olson, David E            22 UPS-PN                    NT   x1:52.29  
                  26.86       54.79 (27.93)     1:23.51 (28.72)     1:52.29 (28.78)
  6 Witmer, William           18 L&C-OR                    NT    1:55.45    1  
                  25.89       54.77 (28.88)     1:24.69 (29.92)     1:55.45 (30.76)
  7 Bundenthal, Sam           20 L&C-OR                    NT    2:00.66  
                  27.45       57.72 (30.27)     1:29.07 (31.35)     2:00.66 (31.59)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Erin D           19 UPS-PN                    NT      25.29    9  
  2 Kometani, Kassie          19 L&C-OR                    NT      25.72    4  
  3 Haven, Kai L              19 UPS-PN                    NT      26.30    2.5
  3 Gerrior, Eleanor          19 L&C-OR                    NT      26.30    2.5
  5 Brown, Kayli L            18 UPS-PN                    NT      26.65    1  
  6 Verhoeven, Aza            19 UPS-PN                    NT     x27.44  
  7 Houlihan, Meg             18 L&C-OR                    NT      29.02  
  8 Dunbar, Katie-Lauren L    21 L&C-OR                    NT     x29.54  
 -- Trissel, Roxie M          20 UPS-PN                    NT     X26.52  
 -- Kriz, Maddie H            18 UPS-PN                    NT     X27.13  
 -- Cagigas, Genevieve        19 UPS-PN                    NT     X27.47  
 -- Duke, Rachel M            19 UPS-PN                    NT     X27.62  
 -- Alden, Katy M             17 UPS-PN                    NT     X29.16  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilgore, Mitch D          21 UPS-PN                    NT      22.23    9  
  2 Oser, Zac R               21 L&C-OR                    NT      22.79    4  
  3 Raphael, Sam              19 L&C-OR                    NT      23.69    3  
  4 Schmidt, Jonathan         19 UPS-PN                    NT      23.79    2  
  5 Zabrucky, Michael         18 L&C-OR                    NT      24.06    1  
  6 Wagers, Kade D            19 UPS-PN                    NT      24.26  
  7 Gannon, Rowan             19 L&C-OR                    NT     x24.67  
 -- Simon, Zach J             21 L&C-OR                    NT     X25.78  
 -- Beirne, Nathan            19 L&C-OR                    NT     X26.79  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skog, Calista J           18 UPS-PN                    NT    2:18.48    9  
                  28.42     1:04.53 (36.11)     1:45.13 (40.60)     2:18.48 (33.35)
  2 Duran, Sam                17 L&C-OR                    NT    2:20.16    4  
                  28.94     1:04.20 (35.26)     1:47.80 (43.60)     2:20.16 (32.36)
  3 Stiver, Austin W          19 UPS-PN                    NT    2:23.28    3  
                  31.21     1:09.12 (37.91)     1:48.54 (39.42)     2:23.28 (34.74)
  4 Greene, Claire            18 L&C-OR                    NT    2:24.99    2  
                  31.39     1:07.99 (36.60)     1:51.33 (43.34)     2:24.99 (33.66)
  5 Saysana, Melody H         20 UPS-PN                    NT    2:25.89    1  
                  31.07     1:10.22 (39.15)     1:52.94 (42.72)     2:25.89 (32.95)
  6 Shirey, Anne D            21 UPS-PN                    NT   x2:26.20  
                  32.59     1:10.68 (38.09)     1:51.44 (40.76)     2:26.20 (34.76)
  7 Gonicman, Liora           19 L&C-OR                    NT    2:38.58  
                  34.14     1:13.85 (39.71)     2:02.18 (48.33)     2:38.58 (36.40)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Kevin D              21 L&C-OR                    NT    2:06.37    9  
                  27.24     1:00.73 (33.49)     1:37.26 (36.53)     2:06.37 (29.11)
  2 Jackson, Matt             18 L&C-OR                    NT    2:07.65    4  
                  26.10     1:00.78 (34.68)     1:36.48 (35.70)     2:07.65 (31.17)
  3 Van Boven, Caleb F        20 UPS-PN                    NT    2:08.21    3  
                  27.27       59.93 (32.66)     1:38.17 (38.24)     2:08.21 (30.04)
  4 Lebakken, Evan C          18 UPS-PN                    NT    2:09.44    2  
                  27.14     1:00.58 (33.44)     1:38.70 (38.12)     2:09.44 (30.74)
  5 French, Miles H           20 L&C-OR                    NT    2:11.00    1  
                  28.07     1:03.03 (34.96)     1:39.16 (36.13)     2:11.00 (31.84)
  6 Wigger, Patrick T         19 UPS-PN                    NT    2:12.08  
                  26.76     1:01.28 (34.52)     1:39.36 (38.08)     2:12.08 (32.72)
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skog, Calista J           18 UPS-PN                    NT    2:16.59    9  
                  30.83     1:05.47 (34.64)     1:41.16 (35.69)     2:16.59 (35.43)
  2 Kulp, Katie               20 L&C-OR                    NT    2:16.75    4  
                  31.62     1:07.10 (35.48)     1:41.49 (34.39)     2:16.75 (35.26)
  3 Kotchik, Kristian D       19 UPS-PN                    NT    2:22.18    3  
                  31.08     1:06.15 (35.07)     1:43.24 (37.09)     2:22.18 (38.94)
  4 Gerrior, Eleanor          19 L&C-OR                    NT    2:22.75    2  
                  32.84     1:08.97 (36.13)     1:46.16 (37.19)     2:22.75 (36.59)
  5 Nyman, Kaarina E          18 UPS-PN                    NT    2:30.02    1  
                  33.42     1:11.10 (37.68)     1:50.15 (39.05)     2:30.02 (39.87)
  6 Sleeter, Mara             19 L&C-OR                    NT    2:35.79  
                  34.31     1:12.36 (38.05)     1:53.66 (41.30)     2:35.79 (42.13)
  7 Wohlstattar, Savannah R   21 L&C-OR                    NT   x2:41.94  
                  34.14     1:15.07 (40.93)     1:58.17 (43.10)     2:41.94 (43.77)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasano, Justin K          19 UPS-PN                    NT    2:05.99    9  
                  27.84     1:00.12 (32.28)     1:33.89 (33.77)     2:05.99 (32.10)
  2 Fox, Kevin D              21 L&C-OR                    NT    2:07.90    4  
                  27.92     1:00.09 (32.17)     1:34.29 (34.20)     2:07.90 (33.61)
  3 Huynh, Justin T           22 UPS-PN                    NT    2:10.42    3  
                  28.97     1:01.63 (32.66)     1:35.89 (34.26)     2:10.42 (34.53)
  4 Bress, Matt               18 L&C-OR                    NT    2:12.25    2  
                  28.40     1:02.13 (33.73)     1:36.87 (34.74)     2:12.25 (35.38)
  5 Engledow, Basil W         18 UPS-PN                    NT    2:17.46    1  
                  29.92     1:05.63 (35.71)     1:41.63 (36.00)     2:17.46 (35.83)
  6 Parker, Brian             22 UPS-PN                    NT   x2:19.30  
                  29.47     1:03.78 (34.31)     1:41.51 (37.73)     2:19.30 (37.79)
  7 Simon, Zach J             21 L&C-OR                    NT    2:30.75  
                  31.31     1:07.50 (36.19)     1:48.99 (41.49)     2:30.75 (41.76)
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dimicco, Kayla N          21 UPS-PN                    NT      56.74    9  
                  27.55       56.74 (29.19)                                        
  2 Kometani, Kassie          19 L&C-OR                    NT      56.88    4  
                  27.94       56.88 (28.94)                                        
  3 Jenkins, Erin D           19 UPS-PN                    NT      57.49    3  
                  27.99       57.49 (29.50)                                        
  4 Sanders, Megan G          19 UPS-PN                    NT      58.71    2  
                  28.11       58.71 (30.60)                                        
  5 Greene, Claire            18 L&C-OR                    NT      58.79    1  
                  28.65       58.79 (30.14)                                        
  6 Brown, Kayli L            18 UPS-PN                    NT     x58.80  
                  28.49       58.80 (30.31)                                        
  7 Houlihan, Meg             18 L&C-OR                    NT    1:03.49  
                  30.17     1:03.49 (33.32)                                        
  8 Dunbar, Katie-Lauren L    21 L&C-OR                    NT   x1:04.55  
                  30.62     1:04.55 (33.93)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kilgore, Mitch D          21 UPS-PN                    NT      50.08    9  
                  24.08       50.08 (26.00)                                        
  2 Oser, Zac R               21 L&C-OR                    NT      50.86    4  
                  24.37       50.86 (26.49)                                        
  3 Conery, Ian J             20 UPS-PN                    NT      50.93    3  
                  24.57       50.93 (26.36)                                        
  4 Dodge, Cody M             20 UPS-PN                    NT      52.60    2  
                  25.06       52.60 (27.54)                                        
  5 Zabrucky, Michael         18 L&C-OR                    NT      52.88    1  
                  24.91       52.88 (27.97)                                        
  6 Carr, Ryan                18 UPS-PN                    NT     x54.54  
                  25.65       54.54 (28.89)                                        
  7 Gannon, Rowan             19 L&C-OR                    NT      58.00  
                  26.51       58.00 (31.49)                                        
  8 Beirne, Nathan            19 L&C-OR                    NT   x1:00.49  
                  28.88     1:00.49 (31.61)                                        
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duran, Sam                17 L&C-OR                    NT    2:16.92    9  
                  31.07     1:05.60 (34.53)     1:41.16 (35.56)     2:16.92 (35.76)
  2 Verhoeven, Aza            19 UPS-PN                    NT    2:19.21    4  
                  32.25     1:07.36 (35.11)     1:43.52 (36.16)     2:19.21 (35.69)
  3 Kriz, Maddie H            18 UPS-PN                    NT    2:20.34    3  
                  33.09     1:08.60 (35.51)     1:45.10 (36.50)     2:20.34 (35.24)
  4 Westwood, Heather N       18 UPS-PN                    NT    2:25.50    2  
                  34.20     1:11.26 (37.06)     1:48.63 (37.37)     2:25.50 (36.87)
  5 Schultz, Baergen          20 L&C-OR                    NT    2:29.05    1  
                  34.33     1:11.84 (37.51)     1:51.02 (39.18)     2:29.05 (38.03)
  6 Smay, Hannah R            22 L&C-OR                    NT    2:30.82  
                  36.06     1:14.82 (38.76)     1:53.54 (38.72)     2:30.82 (37.28)
  7 Gonicman, Liora           19 L&C-OR                    NT   x2:37.77  
                  36.80     1:15.84 (39.04)     1:56.63 (40.79)     2:37.77 (41.14)
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reimers, Dylan W          18 UPS-PN                    NT    2:00.44    9  
                  28.67       58.86 (30.19)     1:29.80 (30.94)     2:00.44 (30.64)
  2 Olson, David E            22 UPS-PN                    NT    2:06.82    4  
                  29.97     1:01.45 (31.48)     1:33.81 (32.36)     2:06.82 (33.01)
  3 Van Boven, Caleb F        20 UPS-PN                    NT    2:07.86    3  
                  29.71     1:01.80 (32.09)     1:35.08 (33.28)     2:07.86 (32.78)
  4 Bundenthal, Sam           20 L&C-OR                    NT    2:22.78    2  
                  32.90     1:08.74 (35.84)     1:45.49 (36.75)     2:22.78 (37.29)
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kajii, Natsuha            20 L&C-OR                    NT    5:31.51    9  
                  30.07     1:03.12 (33.05)     1:35.94 (32.82)     2:09.75 (33.81)
        2:44.70 (34.95)     3:18.71 (34.01)     3:52.83 (34.12)     4:26.98 (34.15)
        4:59.63 (32.65)     5:31.51 (31.88)                                        
  2 Mena, Carmen L            19 UPS-PN                    NT    5:33.64    4  
                  30.13     1:03.55 (33.42)     1:37.47 (33.92)     2:11.65 (34.18)
        2:45.52 (33.87)     3:18.75 (33.23)     3:52.65 (33.90)     4:26.84 (34.19)
        5:00.71 (33.87)     5:33.64 (32.93)                                        
  3 Skaggs, Emily             18 L&C-OR                    NT    5:47.33    3  
                  30.19     1:04.68 (34.49)     1:39.55 (34.87)     2:14.49 (34.94)
        2:49.91 (35.42)     3:25.60 (35.69)     4:01.60 (36.00)     4:37.31 (35.71)
        5:12.97 (35.66)     5:47.33 (34.36)                                        
  4 DePaepe, Anna             19 L&C-OR                    NT    5:54.81    2  
                  31.48     1:05.93 (34.45)     1:41.40 (35.47)     2:17.48 (36.08)
        2:53.73 (36.25)     3:30.76 (37.03)     4:06.77 (36.01)     4:43.34 (36.57)
        5:19.91 (36.57)     5:54.81 (34.90)                                        
  5 Kotchik, Kristian D       19 UPS-PN                    NT    5:59.81    1  
                  31.92     1:07.20 (35.28)     1:43.67 (36.47)     2:20.41 (36.74)
        2:57.19 (36.78)     3:34.13 (36.94)     4:11.14 (37.01)     4:47.76 (36.62)
        5:24.06 (36.30)     5:59.81 (35.75)                                        
  6 Dutton, Ilana M           18 UPS-PN                    NT    6:00.81  
                  30.80     1:05.17 (34.37)     1:41.30 (36.13)     2:18.23 (36.93)
        2:55.56 (37.33)     3:32.97 (37.41)     4:10.71 (37.74)     4:47.94 (37.23)
        5:24.96 (37.02)     6:00.81 (35.85)                                        
  7 Staton, Emma L            19 UPS-PN                    NT   x6:07.09  
                  31.92     1:08.57 (36.65)     1:46.17 (37.60)     2:24.55 (38.38)
        3:01.96 (37.41)     3:39.72 (37.76)     4:17.53 (37.81)     4:55.69 (38.16)
        5:31.72 (36.03)     6:07.09 (35.37)                                        
  8 Megna, Claire             19 L&C-OR                    NT   x6:15.81  
                  31.92     1:08.71 (36.79)     1:46.61 (37.90)     2:25.85 (39.24)
        3:04.52 (38.67)     3:42.57 (38.05)     4:21.46 (38.89)     5:00.16 (38.70)
        5:38.60 (38.44)     6:15.81 (37.21)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          20 UPS-PN                    NT    4:56.44    9  
                  26.47       55.48 (29.01)     1:25.42 (29.94)     1:55.69 (30.27)
        2:26.13 (30.44)     2:56.53 (30.40)     3:27.34 (30.81)     3:57.76 (30.42)
        4:27.97 (30.21)     4:56.44 (28.47)                                        
  2 Bergh, August             19 L&C-OR                    NT    4:57.13    4  
                  27.36       57.55 (30.19)     1:28.27 (30.72)     1:59.00 (30.73)
        2:29.53 (30.53)     3:00.23 (30.70)     3:30.42 (30.19)     4:00.26 (29.84)
        4:29.34 (29.08)     4:57.13 (27.79)                                        
  3 Davies, Jaycob A          19 UPS-PN                    NT    5:02.40    3  
                  27.73       57.91 (30.18)     1:28.16 (30.25)     1:58.82 (30.66)
        2:29.66 (30.84)     3:00.20 (30.54)     3:30.55 (30.35)     4:01.31 (30.76)
        4:32.13 (30.82)     5:02.40 (30.27)                                        
  4 King, Connor E            19 UPS-PN                    NT    5:14.42    2  
                  27.47       58.54 (31.07)     1:30.37 (31.83)     2:02.76 (32.39)
        2:34.77 (32.01)     3:06.82 (32.05)     3:39.05 (32.23)     4:11.63 (32.58)
        4:43.55 (31.92)     5:14.42 (30.87)                                        
  5 Torres, Jon V             20 L&C-OR                    NT    5:24.82    1  
                  28.92     1:00.76 (31.84)     1:33.27 (32.51)     2:07.14 (33.87)
        2:40.02 (32.88)     3:12.74 (32.72)     3:45.84 (33.10)     4:19.39 (33.55)
        4:52.69 (33.30)     5:24.82 (32.13)                                        
  6 Riley, Jack A             18 UPS-PN                    NT   x5:25.87  
                  29.13     1:01.53 (32.40)     1:34.72 (33.19)     2:08.09 (33.37)
        2:41.28 (33.19)     3:14.90 (33.62)     3:48.23 (33.33)     4:20.87 (32.64)
        4:53.76 (32.89)     5:25.87 (32.11)                                        
  7 Virgin, Ben               18 L&C-OR                    NT    5:45.45  
                  29.88     1:04.22 (34.34)     1:39.25 (35.03)     2:15.11 (35.86)
        2:49.80 (34.69)     3:25.52 (35.72)     4:01.31 (35.79)     4:36.07 (34.76)
        5:11.08 (35.01)     5:45.45 (34.37)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulp, Katie               20 L&C-OR                    NT    2:34.05    9  
                  35.19     1:13.87 (38.68)     1:53.40 (39.53)     2:34.05 (40.65)
  2 Stiver, Austin W          19 UPS-PN                    NT    2:39.39    4  
                  35.65     1:16.31 (40.66)     1:57.60 (41.29)     2:39.39 (41.79)
  3 Shirey, Anne D            21 UPS-PN                    NT    2:39.57    3  
                  36.29     1:17.17 (40.88)     1:58.64 (41.47)     2:39.57 (40.93)
  4 Raphael, Alex             20 L&C-OR                    NT    2:47.24    2  
                  37.57     1:20.21 (42.64)     2:04.46 (44.25)     2:47.24 (42.78)
  5 O'Hanlon, Jordan A        20 UPS-PN                    NT    2:48.21    1  
                  38.30     1:20.70 (42.40)     2:04.53 (43.83)     2:48.21 (43.68)
  6 Duke, Rachel M            19 UPS-PN                    NT   x2:51.43  
                  36.95     1:20.50 (43.55)     2:05.77 (45.27)     2:51.43 (45.66)
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witmer, William           18 L&C-OR                    NT    2:17.77    9  
                  31.76     1:05.58 (33.82)     1:41.00 (35.42)     2:17.77 (36.77)
  2 French, Miles H           20 L&C-OR                    NT    2:19.86    4  
                  30.82     1:05.54 (34.72)     1:42.08 (36.54)     2:19.86 (37.78)
  3 Jackson, Matt             18 L&C-OR                    NT    2:20.38    3  
                  31.41     1:06.77 (35.36)     1:43.55 (36.78)     2:20.38 (36.83)
  4 Conery, Ian J             20 UPS-PN                    NT    2:20.45    2  
                  31.38     1:06.77 (35.39)     1:44.17 (37.40)     2:20.45 (36.28)
  5 Wagers, Kade D            19 UPS-PN                    NT    2:21.62    1  
                  31.56     1:07.22 (35.66)     1:44.31 (37.09)     2:21.62 (37.31)
  6 Wigger, Patrick T         19 UPS-PN                    NT    2:23.78  
                  31.28     1:07.21 (35.93)     1:45.35 (38.14)     2:23.78 (38.43)
  7 Lebakken, Evan C          18 UPS-PN                    NT   x2:24.87  
                  32.56     1:09.94 (37.38)     1:47.47 (37.53)     2:24.87 (37.40)
  8 Beirne, Nathan            19 L&C-OR                    NT   x2:51.95  
                  37.35     1:19.06 (41.71)     2:04.29 (45.23)     2:51.95 (47.66)
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    3:53.76   11  
     1) Dimicco, Kayla N 21             2) Sanders, Megan G 19            
     3) Brown, Kayli L 18               4) Koga, Alex I 20                
                  28.10       57.31 (57.31)     1:17.94 (20.63)     1:56.84 (59.53)
        2:25.17 (28.33)     2:56.05 (59.21)     3:23.55 (27.50)     3:53.76 (57.71)
  2 University of Puget Sound-PN  'B'                      NT    3:55.53    4  
     1) Hoops, Allison B 19             2) Haven, Kai L 19                
     3) Trissel, Roxie M 20             4) Dutton, Ilana M 18             
                  28.34       59.37 (59.37)     1:15.66 (16.29)     1:56.76 (57.39)
        2:24.66 (27.90)     2:55.81 (59.05)     3:24.06 (28.25)     3:55.53 (59.72)
  3 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    3:59.25    2  
     1) Kajii, Natsuha 20               2) Greene, Claire 18              
     3) DePaepe, Anna 19                4) Skaggs, Emily 18               
                  28.46       58.30 (58.30)     1:13.38 (15.08)     1:56.81 (58.51)
        2:25.89 (29.08)   2:58.13 (1:01.32)     3:26.73 (28.60)   3:59.25 (1:01.12)
  4 University of Puget Sound-PN  'C'                      NT   x4:05.60  
     1) Westwood, Heather N 18          2) Mena, Carmen L 19              
     3) Nyman, Kaarina E 18             4) Kotchik, Kristian D 19         
                  29.36   1:01.73 (1:01.73)     1:30.48 (28.75)   2:02.46 (1:00.73)
        2:31.78 (29.32)   3:03.94 (1:01.48)     3:32.82 (28.88)   4:05.60 (1:01.66)
  5 University of Puget Sound-PN  'D'                      NT   x4:14.40  
     1) Saysana, Melody H 20            2) Alden, Katy M 17               
     3) Cagigas, Genevieve 19           4) Staton, Emma L 19              
                  29.07   1:00.70 (1:00.70)     1:15.09 (14.39)     1:34.37 (33.67)
        2:09.81 (35.44)   3:12.08 (1:37.71)     3:41.11 (29.03)   4:14.40 (1:02.32)
  6 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    4:18.35  
     1) Sleeter, Mara 19                2) Schultz, Baergen 20            
     3) Megna, Claire 19                4) Smay, Hannah R 22              
                  30.19   1:04.72 (1:04.72)     1:35.35 (30.63)   2:10.12 (1:05.40)
        2:40.81 (30.69)   3:15.83 (1:05.71)     3:45.59 (29.76)   4:18.35 (1:02.52)
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    3:23.54   11  
     1) Reimers, Dylan W 18             2) Mitchell, Nick P 20            
     3) Dodge, Cody M 20                4) Kilgore, Mitch D 21            
                  24.71       50.16 (50.16)     1:14.48 (24.32)     1:41.34 (51.18)
        2:05.86 (24.52)     2:33.23 (51.89)     2:50.32 (17.09)     3:23.54 (50.31)
  2 University of Puget Sound-PN  'B'                      NT    3:35.82    4  
     1) Suver, Sean 19                  2) Engledow, Basil W 18           
     3) Riley, Jack A 18                4) Schmidt, Jonathan 19           
                  24.80       52.62 (52.62)     1:19.23 (26.61)     1:48.74 (56.12)
        2:15.58 (26.84)     2:44.47 (55.73)     3:00.23 (15.76)     3:35.82 (51.35)
  3 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    3:37.15    2  
     1) Torres, Jon V 20                2) Zabrucky, Michael 18           
     3) Raphael, Sam 19                 4) Jackson, Matt 18               
                  26.02       54.74 (54.74)     1:19.11 (24.37)     1:47.32 (52.58)
        2:13.29 (25.97)     2:42.63 (55.31)     3:07.75 (25.12)     3:37.15 (54.52)
  4 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    3:47.62  
     1) Bress, Matt 18                  2) Bergamini, Jack V 20           
     3) Virgin, Ben 18                  4) Gannon, Rowan 19               
                  26.87       56.79 (56.79)     1:22.95 (26.16)     1:51.57 (54.78)
        2:19.33 (27.76)   2:51.63 (1:00.06)     3:17.56 (25.93)     3:47.62 (55.99)
 -- University of Puget Sound-PN  'C'                      NT   X3:40.42  
     1) King, Connor E 19               2) Parker, Brian 22               
     3) Huynh, Justin T 22              4) Carr, Ryan 18                  
                  26.05       54.50 (54.50)     1:20.09 (25.59)     1:49.69 (55.19)
        2:15.95 (26.26)     2:44.75 (55.06)     3:10.95 (26.20)     3:40.42 (55.67)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 22                    
 
  1. University of Puget Sound         243.5                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. University of Puget Sound         117.5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. University of Puget Sound           126