Licensed to Tacoma Swim Club       HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/17/2018 02:27 PM
                        Puget Sound Finale - 2/17/2018                         
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:28.44    1:27.27  
     1) Butcher, Andrew J 18            2) Bergh, August 20               
     3) Raphael, Sam 20                 4) Monteleone, Kyle C 19          
                  21.43       43.34 (21.91)     1:05.43 (22.09)     1:27.27 (21.84)
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woinoski, Andrew          19 SFU                  4:28.21    4:36.99  
                  25.19       52.26 (27.07)     1:19.37 (27.11)     1:47.11 (27.74)
        2:14.96 (27.85)     2:42.94 (27.98)     3:11.17 (28.23)     3:39.81 (28.64)
        4:08.79 (28.98)     4:36.99 (28.20)                                        
  2 Jerome, Bradley           21 PLU-PN               4:39.65    4:43.32  
                  25.57       53.24 (27.67)     1:21.43 (28.19)     1:49.67 (28.24)
        2:18.37 (28.70)     2:47.81 (29.44)     3:17.57 (29.76)     3:47.26 (29.69)
        4:15.69 (28.43)     4:43.32 (27.63)                                        
  3 Hippe, Kyle               19 PLU-PN               5:16.98    5:13.36  
                  26.76       56.65 (29.89)     1:26.97 (30.32)     1:57.90 (30.93)
        2:29.15 (31.25)     3:00.96 (31.81)     3:33.30 (32.34)     4:06.37 (33.07)
        4:39.97 (33.60)     5:13.36 (33.39)                                        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duran, Sam                19 L&C-OR               2:16.54    2:09.66  
                  28.59     1:01.48 (32.89)     1:40.67 (39.19)     2:09.66 (28.99)
  2 Peake, Sidney             21 SFU                  2:13.26    2:12.39  
                  28.55     1:04.12 (35.57)     1:41.42 (37.30)     2:12.39 (30.97)
  3 Muller, Jenna             18 PLU-PN               2:18.80    2:13.37  
                  29.07     1:03.26 (34.19)     1:42.53 (39.27)     2:13.37 (30.84)
  4 Vagt, Molly               19 Whitworth            2:20.11    2:16.49  
                  28.76     1:03.50 (34.74)     1:45.15 (41.65)     2:16.49 (31.34)
  5 Kulikowski, Allison       18 Whitworth            2:24.67    2:20.06  
  6 Stiver, Austin W          20 Puget Sound-PN       2:21.42    2:21.60  
                  29.64     1:07.34 (37.70)     1:47.63 (40.29)     2:21.60 (33.97)
  7 Downs, Rylee R            18 Puget Sound-PN       2:23.52    2:25.40  
                  30.99     1:08.97 (37.98)     1:49.99 (41.02)     2:25.40 (35.41)
  8 Brown, Kayli L            19 Puget Sound-PN       2:25.09    2:28.71  
  9 Anderson, Grace R         19 L&C-OR               2:31.22    2:28.72  
 10 Cagigas, Genevieve        21 Puget Sound-PN       2:29.99    2:34.85  
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davies, Jake              19 Whitworth            1:53.62    1:57.31  
                  24.75       55.70 (30.95)     1:28.70 (33.00)     1:57.31 (28.61)
  2 Campbell, Graham          22 SFU                  1:54.28    1:57.35  
                  24.46       55.38 (30.92)     1:29.59 (34.21)     1:57.35 (27.76)
  3 Reimers, Dylan W          19 Puget Sound-PN       2:00.22    1:58.78  
                  25.82       56.35 (30.53)     1:31.02 (34.67)     1:58.78 (27.76)
  4 Sinats, Andreas           19 SFU                  1:57.32    2:01.49  
                  25.67       58.02 (32.35)     1:33.07 (35.05)     2:01.49 (28.42)
  5 Limon, Anthony            23 Whitworth            2:16.09    2:06.35  
                  26.79       59.16 (32.37)     1:37.24 (38.08)     2:06.35 (29.11)
  6 King, Connor E            20 Puget Sound-PN       2:06.88    2:11.07  
                  27.42     1:00.84 (33.42)     1:41.65 (40.81)     2:11.07 (29.42)
  7 Raphael, Sam              20 L&C-OR               2:14.36    2:12.34  
                  26.55     1:01.72 (35.17)     1:40.32 (38.60)     2:12.34 (32.02)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen          19 PLU-PN                 24.13      24.19  
  2 Sharkey, Kaleigh          18 SFU                    24.61      24.26  
  3 Gibson, Jessie            20 SFU                    24.50      24.34  
  4 Heinonen, Katrina         21 SFU                    25.46      25.27  
  5 Siegler, Jamie            18 Whitworth              25.70      25.74  
  5 Kriz, Maddie H            20 Puget Sound-PN         26.01      25.74  
  7 Hoops, Allison B          21 Puget Sound-PN         25.73      26.00  
  8 Lang-Hodge, Annmarie      19 SFU                    26.39      26.05  
  9 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR                 26.81      26.31  
 10 Stiver, Austin W          20 Puget Sound-PN            NT      26.42  
 11 Brammer, Lucia M          21 L&C-OR                 26.98      26.48  
 12 Skaggs, Emily             19 L&C-OR                 28.08      26.92  
 13 James, Anna R             21 L&C-OR                 27.65      26.93  
 14 Nyman, Kaarina E          19 Puget Sound-PN         25.76      26.95  
 15 O'Connor, Alyssa          20 SFU                    26.83      27.28  
 16 McCloughan, Josie J       18 Puget Sound-PN         27.18      27.64  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lempert, Owen             20 Whitworth              20.54      20.91  
  2 Goodman, Jacob            20 PLU-PN                 20.96      21.33  
  3 Hecksel, Phillip          18 PLU-PN                 22.41      22.14  
  4 Todd, Tristan             19 Whitworth              21.68      22.68  
  5 Fox, Kevin D              22 L&C-OR                 23.04      23.24  
  6 Van Boven, Caleb F        21 Puget Sound-PN         23.19      23.26  
  7 Nesdoly, Matthew          18 SFU                    23.76      23.43  
  8 Christensen, Vaughn D     18 Puget Sound-PN         22.96      23.52  
  9 Gannon, Rowan             21 L&C-OR                 23.63      23.69  
 10 Coats, Cannon D           17 Whitworth              24.79      24.60  
 11 Bergamini, Jack V         22 L&C-OR                 24.74      25.49  
 12 Tursick, Jake             30 Whitworth              25.21      27.59  
 13 Virgin, Ben               20 L&C-OR                 25.89      29.39  
 
Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon Fraser University  'A'                      1:45.73    1:46.15  
     1) Gibson, Jessie 20               2) Frenks, Meaghan 21             
     3) Sharkey, Kaleigh 18             4) Olvet, Kristen 19              
                  26.85       56.35 (29.50)     1:21.69 (25.34)     1:46.15 (24.46)
 
Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               1:31.56    1:32.82  
     1) Wilber, Patrick 21              2) Davies, Jake 19                
     3) Schumann, Eben 21               4) Lempert, Owen 20               
                  23.29       50.26 (26.97)     1:11.90 (21.64)     1:32.82 (20.92)
  2 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT    1:46.22  
     1) Clark, Brandon A 19             2) Coats, Cannon D 17             
     3) McCollough, Jake 22             4) Limon, Anthony 23              
                  27.38       57.20 (29.82)     1:22.64 (25.44)     1:46.22 (23.58)
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharkey, Kaleigh          18 SFU                    55.30      56.60  
                  27.12       56.60 (29.48)                                        
  2 Kan, Alicia               21 SFU                    58.91      59.21  
                  27.56       59.21 (31.65)                                        
  3 Kometani, Kassie          20 L&C-OR               1:01.39      59.53  
                  28.04       59.53 (31.49)                                        
  4 Vagt, Molly               19 Whitworth            1:03.02    1:00.56  
                  28.57     1:00.56 (31.99)                                        
  5 Chirayath, Margot C       18 L&C-OR               1:01.25    1:02.25  
                  29.08     1:02.25 (33.17)                                        
  6 Khong, Erin B             18 L&C-OR               1:04.34    1:02.66  
                  28.61     1:02.66 (34.05)                                        
  7 Porreca, Sabrina          18 SFU                  1:01.47    1:02.71  
                  29.07     1:02.71 (33.64)                                        
  8 Kotchik, Kristian D       20 Puget Sound-PN       1:01.03    1:02.83  
                  29.19     1:02.83 (33.64)                                        
  9 Tran, Lilly N             18 Puget Sound-PN       1:03.35    1:03.20  
                  29.21     1:03.20 (33.99)                                        
 10 Mena, Carmen L            20 Puget Sound-PN       1:02.55    1:03.38  
                  28.82     1:03.38 (34.56)                                        
 11 Brandt, Julia M           18 L&C-OR               1:03.78    1:03.83  
                  29.86     1:03.83 (33.97)                                        
 12 Hoops, Allison B          21 Puget Sound-PN       1:03.11    1:04.33  
                  29.73     1:04.33 (34.60)                                        
 13 James, Anna R             21 L&C-OR               1:09.78    1:05.11  
                  30.63     1:05.11 (34.48)                                        
 14 McCloughan, Josie J       18 Puget Sound-PN       1:03.79    1:06.98  
                  30.56     1:06.98 (36.42)                                        
 15 Skaggs, Emily             19 L&C-OR               1:09.21    1:07.03  
                  30.33     1:07.03 (36.70)                                        
 16 Resnick, Sydni M          18 Puget Sound-PN       1:04.58    1:10.02  
                  32.59     1:10.02 (37.43)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumann, Eben            21 Whitworth              49.04      49.01  
                  22.87       49.01 (26.14)                                        
  2 Rossmiller, Byron         19 Whitworth              53.73      52.29  
                  24.38       52.29 (27.91)                                        
  3 Monteleone, Kyle C        19 L&C-OR                 51.31      52.58  
                  24.22       52.58 (28.36)                                        
  4 Sasano, Justin K          20 Puget Sound-PN         54.54      53.96  
                  25.08       53.96 (28.88)                                        
  5 Koivisto, Seth            18 PLU-PN                 56.01      54.86  
                  24.78       54.86 (30.08)                                        
  6 Conery, Ian J             21 Puget Sound-PN         54.45      55.53  
                  25.74       55.53 (29.79)                                        
  7 Christensen, Vaughn D     18 Puget Sound-PN         54.39      55.72  
                  25.63       55.72 (30.09)                                        
  8 Todd, Tristan             19 Whitworth              52.30      56.15  
                  25.47       56.15 (30.68)                                        
  9 Lebovic, Zachary S        19 L&C-OR                 57.44      57.39  
                  26.04       57.39 (31.35)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawrance, Erin            18 SFU                  1:51.71    1:54.09  
                  26.64       55.26 (28.62)     1:24.58 (29.32)     1:54.09 (29.51)
  2 Diehl, Lauren             20 SFU                  1:57.10    1:57.41  
                  27.48       57.17 (29.69)     1:27.22 (30.05)     1:57.41 (30.19)
  3 Cook, Kassidy L           18 Puget Sound-PN       2:02.47    2:04.84  
                  28.74     1:00.41 (31.67)     1:32.92 (32.51)     2:04.84 (31.92)
  4 Brammer, Lucia M          21 L&C-OR               2:07.64    2:04.90  
                  28.94     1:00.42 (31.48)     1:32.23 (31.81)     2:04.90 (32.67)
  5 Ehrmantraut, Mckenna T    18 Puget Sound-PN       2:07.28    2:09.54  
                  28.92     1:01.40 (32.48)     1:35.46 (34.06)     2:09.54 (34.08)
  6 Downs, Rylee R            18 Puget Sound-PN       2:07.28    2:10.23  
                  29.69     1:02.27 (32.58)     1:36.15 (33.88)     2:10.23 (34.08)
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawer, Nathan             18 SFU                  1:43.07    1:44.79  
                  23.59       49.76 (26.17)     1:17.07 (27.31)     1:44.79 (27.72)
  2 Kilmaster, Daniel         21 SFU                  1:42.97    1:44.98  
                  23.45       49.22 (25.77)     1:17.33 (28.11)     1:44.98 (27.65)
  3 Butler, Jacob             19 Whitworth            1:44.36    1:48.54  
                  24.19       50.76 (26.57)     1:19.11 (28.35)     1:48.54 (29.43)
  4 Nesdoly, Matthew          18 SFU                  1:49.81    1:51.88  
                  25.58       53.69 (28.11)     1:22.42 (28.73)     1:51.88 (29.46)
  5 Bender, Travis K          19 Puget Sound-PN       1:55.44    1:53.38  
                  25.44       54.13 (28.69)     1:23.77 (29.64)     1:53.38 (29.61)
  6 Torres, Jonathan V        21 L&C-OR               1:53.06    1:55.61  
                  25.80       53.99 (28.19)     1:24.24 (30.25)     1:55.61 (31.37)
  7 Wigger, Patrick T         20 Puget Sound-PN       1:54.77    1:55.83  
                  25.41       54.10 (28.69)     1:24.49 (30.39)     1:55.83 (31.34)
  8 Tursick, Jake             30 Whitworth            2:07.00    2:05.77  
                  27.71       57.47 (29.76)     1:27.69 (30.22)     2:05.77 (38.08)
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frenks, Meaghan           21 SFU                  1:04.79    1:04.50  
                  30.42     1:04.50 (34.08)                                        
  2 Heinonen, Katrina         21 SFU                  1:05.32    1:04.82  
                  30.68     1:04.82 (34.14)                                        
  3 Siegler, Jamie            18 Whitworth            1:06.20    1:07.53  
                  31.63     1:07.53 (35.90)                                        
  4 Skog, Calista J           19 Puget Sound-PN       1:11.82    1:10.07  
                  32.63     1:10.07 (37.44)                                        
  5 Raphael, Alex             22 L&C-OR               1:12.09    1:11.46  
                  33.81     1:11.46 (37.65)                                        
  6 Lang-Hodge, Annmarie      19 SFU                  1:12.03    1:12.55  
                  34.29     1:12.55 (38.26)                                        
  7 Barrack, Megan            22 SFU                  1:13.47    1:13.97  
                  35.09     1:13.97 (38.88)                                        
  8 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR               1:20.01    1:15.87  
                  35.69     1:15.87 (40.18)                                        
  9 Vagt, Molly               19 Whitworth            1:13.87    1:16.90  
                  35.81     1:16.90 (41.09)                                        
 10 Resnick, Sydni M          18 Puget Sound-PN       1:16.77    1:19.98  
                  38.77     1:19.98 (41.21)                                        
 11 Brown, Kayli L            19 Puget Sound-PN       1:17.88    1:21.95  
                  38.13     1:21.95 (43.82)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lychy, Thomas             18 SFU                    57.65      58.55  
                  27.37       58.55 (31.18)                                        
  2 Grady, Ryan               18 Whitworth            1:01.08      59.60  
                  27.96       59.60 (31.64)                                        
  3 Davies, Jake              19 Whitworth              58.95      59.74  
                  28.39       59.74 (31.35)                                        
  4 Chandler, Christiaan      19 PLU-PN               1:01.78    1:01.02  
                  28.31     1:01.02 (32.71)                                        
  5 Kawakami, Sam             21 PLU-PN               1:01.65    1:02.03  
                  28.59     1:02.03 (33.44)                                        
  6 Sinats, Andreas           19 SFU                    59.16    1:02.54  
                  29.44     1:02.54 (33.10)                                        
  7 Fox, Kevin D              22 L&C-OR               1:07.21    1:03.11  
                  29.66     1:03.11 (33.45)                                        
  8 Jackson, Matt             19 L&C-OR               1:03.17    1:03.31  
                  29.27     1:03.31 (34.04)                                        
  9 Reimers, Dylan W          19 Puget Sound-PN       1:03.09    1:04.32  
                  29.91     1:04.32 (34.41)                                        
 10 Smith, Sam M              18 L&C-OR               1:02.80    1:04.35  
                  29.32     1:04.35 (35.03)                                        
 11 Limon, Anthony            23 Whitworth            1:08.21    1:05.44  
                  30.73     1:05.44 (34.71)                                        
 12 Torres, Jonathan V        21 L&C-OR               1:08.75    1:18.95  
                  37.39     1:18.95 (41.56)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skog, Calista J           19 Puget Sound-PN       1:03.98    1:03.64  
                  30.94     1:03.64 (32.70)                                        
  2 Kulikowski, Allison       18 Whitworth            1:03.45    1:04.94  
                  31.83     1:04.94 (33.11)                                        
  3 Ehrmantraut, Mckenna T    18 Puget Sound-PN       1:04.99    1:07.23  
                  32.61     1:07.23 (34.62)                                        
  4 Haven, Kai L              20 Puget Sound-PN       1:08.16    1:07.31  
                  32.10     1:07.31 (35.21)                                        
  5 Alden, Katy M             19 Puget Sound-PN       1:13.11    1:13.23  
                  35.20     1:13.23 (38.03)                                        
  6 Wong, Cori A              18 Puget Sound-PN       1:18.42    1:13.83  
                  35.83     1:13.83 (38.00)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boven, Caleb F        21 Puget Sound-PN         56.48      55.83  
                  26.91       55.83 (28.92)                                        
  2 Mortensen, Hayden         21 PLU-PN                 56.66      56.00  
                  26.91       56.00 (29.09)                                        
  3 Clark, Brandon A          19 Whitworth              56.46      56.23  
                  27.77       56.23 (28.46)                                        
  4 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                 56.53      57.13  
                  27.53       57.13 (29.60)                                        
  5 Limon, Anthony            23 Whitworth              56.98      59.35  
                  29.06       59.35 (30.29)                                        
 
Event 26  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Keenan          19 Whitworth           16:21.51   16:40.02  
                  26.45       55.08 (28.63)     1:24.58 (29.50)     1:54.17 (29.59)
        2:23.76 (29.59)     2:53.22 (29.46)     3:23.09 (29.87)     3:52.85 (29.76)
        4:22.94 (30.09)     4:53.08 (30.14)     5:23.12 (30.04)     5:53.26 (30.14)
        6:23.28 (30.02)     6:53.75 (30.47)     7:24.14 (30.39)     7:54.99 (30.85)
        8:26.08 (31.09)     8:57.18 (31.10)     9:27.84 (30.66)     9:58.83 (30.99)
       10:29.72 (30.89)    11:00.66 (30.94)    11:31.23 (30.57)    12:02.44 (31.21)
       12:33.02 (30.58)    13:04.22 (31.20)    13:35.29 (31.07)    14:06.57 (31.28)
       14:37.71 (31.14)    15:08.69 (30.98)    15:39.46 (30.77)    16:10.31 (30.85)
       16:40.02 (29.71)
  2 Rossmiller, Byron         19 Whitworth           17:11.44   16:59.26  
                  26.87       56.14 (29.27)     1:25.96 (29.82)     1:56.28 (30.32)
        2:26.96 (30.68)     2:57.48 (30.52)     3:28.29 (30.81)     3:59.16 (30.87)
        4:30.31 (31.15)     5:01.33 (31.02)     5:32.76 (31.43)     6:04.02 (31.26)
        6:35.45 (31.43)     7:06.75 (31.30)     7:38.25 (31.50)     8:09.88 (31.63)
        8:40.96 (31.08)     9:12.81 (31.85)     9:43.81 (31.00)    10:15.52 (31.71)
       10:46.42 (30.90)    11:17.18 (30.76)    11:47.97 (30.79)    12:19.10 (31.13)
       12:51.19 (32.09)    13:22.48 (31.29)    13:54.14 (31.66)    14:25.75 (31.61)
       14:56.76 (31.01)    15:28.35 (31.59)    15:59.78 (31.43)    16:30.52 (30.74)
       16:59.26 (28.74)
  3 Todd, Tristan             19 Whitworth           17:50.11   18:42.57  
                  27.66       58.78 (31.12)     1:31.59 (32.81)     2:05.12 (33.53)
        2:39.02 (33.90)     3:13.73 (34.71)     3:48.19 (34.46)     4:22.51 (34.32)
        4:57.30 (34.79)     5:31.93 (34.63)     6:06.49 (34.56)     6:41.67 (35.18)
        7:16.23 (34.56)     7:51.24 (35.01)     8:25.32 (34.08)     8:59.38 (34.06)
        9:34.82 (35.44)    10:09.62 (34.80)    10:45.39 (35.77)    11:20.68 (35.29)
       11:54.97 (34.29)    12:29.57 (34.60)    13:02.23 (32.66)    13:35.26 (33.03)
       14:10.43 (35.17)    14:46.67 (36.24)    15:22.14 (35.47)    15:56.51 (34.37)
       16:30.93 (34.42)    17:04.48 (33.55)    17:37.62 (33.14)    18:10.62 (33.00)
       18:42.57 (31.95)
 
Event 27  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duran, Sam                19 L&C-OR               2:06.84    2:06.37  
                  29.28     1:01.13 (31.85)     1:34.18 (33.05)     2:06.37 (32.19)
  2 Galbraith, Hannah         19 Whitworth            2:02.89    2:06.79  
                  29.04     1:00.12 (31.08)     1:32.73 (32.61)     2:06.79 (34.06)
  3 Porreca, Sabrina          18 SFU                  2:10.79    2:11.46  
                  30.91     1:04.05 (33.14)     1:38.11 (34.06)     2:11.46 (33.35)
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Rolando        20 SFU                       NT    1:51.57  
                  25.19       52.46 (27.27)     1:21.47 (29.01)     1:51.57 (30.10)
  2 Cole, Jayden              18 SFU                  1:49.31    1:51.80  
                  25.78       53.56 (27.78)     1:22.71 (29.15)     1:51.80 (29.09)
  3 Monteleone, Kyle C        19 L&C-OR               2:04.63    1:57.48  
                  27.52       57.60 (30.08)     1:27.52 (29.92)     1:57.48 (29.96)
  4 Woinoski, Andrew          19 SFU                  1:57.16    1:57.67  
                  28.70       58.40 (29.70)     1:28.53 (30.13)     1:57.67 (29.14)
 
Event 29  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Jessie            20 SFU                    51.84      52.70  
                  25.24       52.70 (27.46)                                        
  2 Sharkey, Kaleigh          18 SFU                    51.90      53.02  
                  26.13       53.02 (26.89)                                        
  3 Olvet, Kristen            19 SFU                       NT      54.40  
                  26.47       54.40 (27.93)                                        
  4 Gerrior, Eleanor          20 L&C-OR                 57.56      54.59  
                  26.77       54.59 (27.82)                                        
  5 Peake, Sidney             21 SFU                    54.98      54.97  
                  26.83       54.97 (28.14)                                        
  6 Kriz, Maddie H            20 Puget Sound-PN         56.85      55.50  
                  26.61       55.50 (28.89)                                        
  7 Greene, Claire            19 L&C-OR                 56.42      56.62  
                  27.55       56.62 (29.07)                                        
  8 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR                 58.38      56.97  
                  27.38       56.97 (29.59)                                        
  9 Lang-Hodge, Annmarie      19 SFU                    56.71      57.01  
                  27.38       57.01 (29.63)                                        
 10 Chirayath, Margot C       18 L&C-OR                 59.01      57.05  
                  27.26       57.05 (29.79)                                        
 11 Mena, Carmen L            20 Puget Sound-PN         57.01      57.37  
                  27.37       57.37 (30.00)                                        
 12 Brandt, Julia M           18 L&C-OR                 58.24      57.91  
                  27.89       57.91 (30.02)                                        
 13 Brammer, Lucia M          21 L&C-OR                 58.31      58.17  
                  27.63       58.17 (30.54)                                        
 14 Barrack, Megan            22 SFU                    56.25      58.21  
                  27.83       58.21 (30.38)                                        
 15 Nyman, Kaarina E          19 Puget Sound-PN         56.74      58.55  
                  27.91       58.55 (30.64)                                        
 16 O'Connor, Alyssa          20 SFU                    58.24      58.75  
                  28.47       58.75 (30.28)                                        
 17 Megna, Claire             20 L&C-OR               1:01.00      59.39  
                  28.50       59.39 (30.89)                                        
 18 Raphael, Alex             22 L&C-OR                 59.67      59.55  
                  28.49       59.55 (31.06)                                        
 19 Clayton, Hannah           19 PLU-PN               1:00.37    1:00.04  
                  28.58     1:00.04 (31.46)                                        
 20 Anderson, Grace R         19 L&C-OR               1:01.58    1:00.29  
                  29.18     1:00.29 (31.11)                                        
 21 Cagigas, Genevieve        21 Puget Sound-PN       1:00.88    1:02.70  
                  29.84     1:02.70 (32.86)                                        
 22 Wong, Cori A              18 Puget Sound-PN       1:04.84    1:05.13  
                  30.64     1:05.13 (34.49)                                        
 
Event 30  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodman, Jacob            20 PLU-PN                 46.47      46.66  
                  22.00       46.66 (24.66)                                        
  2 Butcher, Andrew J         18 L&C-OR                 46.77      48.14  
                  23.57       48.14 (24.57)                                        
  3 Jerome, Bradley           21 PLU-PN                 48.77      48.27  
                  23.41       48.27 (24.86)                                        
  4 Sawer, Nathan             18 SFU                    47.81      48.60  
                  23.16       48.60 (25.44)                                        
  5 Bergh, August             20 L&C-OR                 48.79      49.02  
                  23.80       49.02 (25.22)                                        
  6 Mortensen, Hayden         21 PLU-PN                 50.14      49.50  
                  23.78       49.50 (25.72)                                        
  7 Sasano, Justin K          20 Puget Sound-PN         49.99      49.63  
                  23.85       49.63 (25.78)                                        
  8 Butler, Jacob             19 Whitworth              50.07      49.64  
                  23.73       49.64 (25.91)                                        
  9 Conery, Ian J             21 Puget Sound-PN         51.07      49.89  
                  23.88       49.89 (26.01)                                        
 10 Sinats, Andreas           19 SFU                    50.28      50.51  
                  24.31       50.51 (26.20)                                        
 11 Bender, Travis K          19 Puget Sound-PN         52.47      50.65  
                  24.60       50.65 (26.05)                                        
 12 Limon, Anthony            23 Whitworth              52.08      51.02  
                  24.80       51.02 (26.22)                                        
 13 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                 51.63      51.49  
                  24.80       51.49 (26.69)                                        
 14 Nesdoly, Matthew          18 SFU                    50.55      52.09  
                  25.08       52.09 (27.01)                                        
 15 Raphael, Sam              20 L&C-OR                 50.36      52.16  
                  24.97       52.16 (27.19)                                        
 16 Wigger, Patrick T         20 Puget Sound-PN         52.51      52.54  
                  24.76       52.54 (27.78)                                        
 17 Fox, Kevin D              22 L&C-OR                 52.40      52.92  
                  25.27       52.92 (27.65)                                        
 18 Virgin, Ben               20 L&C-OR                 58.25    1:01.17  
                  29.10     1:01.17 (32.07)                                        
 
Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frenks, Meaghan           21 SFU                  2:18.59    2:19.20  
                  31.72     1:07.84 (36.12)     1:43.36 (35.52)     2:19.20 (35.84)
  2 Siegler, Jamie            18 Whitworth            2:22.69    2:27.15  
                  33.73     1:12.04 (38.31)     1:49.41 (37.37)     2:27.15 (37.74)
  3 Khong, Erin B             18 L&C-OR               2:32.38    2:33.45  
                  34.57     1:13.38 (38.81)     1:53.07 (39.69)     2:33.45 (40.38)
 
Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Ryan               18 Whitworth            2:04.59    2:05.24  
                  27.88       59.43 (31.55)     1:32.28 (32.85)     2:05.24 (32.96)
  2 Lychy, Thomas             18 SFU                  2:04.40    2:05.28  
                  28.05     1:00.10 (32.05)     1:32.83 (32.73)     2:05.28 (32.45)
 
Event 33  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawrance, Erin            18 SFU                  2:03.67    2:04.23  
                  28.38       59.96 (31.58)     1:31.84 (31.88)     2:04.23 (32.39)
  2 Simpson, Kaycee           19 PLU-PN               2:05.02    2:07.03  
                  28.32     1:00.63 (32.31)     1:33.96 (33.33)     2:07.03 (33.07)
  3 Diehl, Lauren             20 SFU                  2:07.86    2:09.19  
                  29.22     1:02.27 (33.05)     1:35.89 (33.62)     2:09.19 (33.30)
  4 Kan, Alicia               21 SFU                  2:09.13    2:11.77  
                  29.60     1:02.19 (32.59)     1:36.70 (34.51)     2:11.77 (35.07)
 
Event 34  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fejzic, Amar              18 SFU                  1:50.65    1:51.35  
                  24.71       52.91 (28.20)     1:21.94 (29.03)     1:51.35 (29.41)
  2 Hamill, Mackenzie         20 SFU                  1:58.39    1:53.09  
                  25.71       54.41 (28.70)     1:23.43 (29.02)     1:53.09 (29.66)
  3 Campbell, Graham          22 SFU                  1:52.25    1:58.37  
                  25.83       54.64 (28.81)     1:25.48 (30.84)     1:58.37 (32.89)
  4 McCollough, Jake          22 Whitworth            1:57.17    1:58.61  
                  26.45       56.22 (29.77)     1:26.80 (30.58)     1:58.61 (31.81)
  5 Bress, Matt               19 L&C-OR               2:02.11    2:03.54  
                  27.07       57.55 (30.48)     1:30.28 (32.73)     2:03.54 (33.26)
  6 Hecksel, Phillip          18 PLU-PN               2:04.95    2:03.93  
                  26.86       58.25 (31.39)     1:30.88 (32.63)     2:03.93 (33.05)
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:38.24    3:48.70  
     1) Duran, Sam 19                   2) Chirayath, Margot C 18         
     3) Brandt, Julia M 18              4) Raphael, Alex 22               
                  25.70       52.59 (52.59)     1:20.03 (27.44)     1:49.87 (57.28)
        2:17.52 (27.65)     2:48.06 (58.19)     3:16.32 (28.26)   3:48.70 (1:00.64)
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:12.76    3:13.43  
     1) Butcher, Andrew J 18            2) Monteleone, Kyle C 19          
     3) Witmer, William 19              4) Bergh, August 20               
                  22.79       47.34 (47.34)     1:10.10 (22.76)     1:36.28 (48.94)
        1:59.48 (23.20)     2:25.77 (49.49)     2:48.33 (22.56)     3:13.43 (47.66)
  2 Whitworth University Swim Team  'A'               3:10.40    3:28.11  
     1) Clark, Brandon A 19             2) Limon, Anthony 23              
     3) Tursick, Jake 30                4) Coats, Cannon D 17             
                  24.56       50.64 (50.64)     1:14.81 (24.17)     1:41.05 (50.41)
        2:07.05 (26.00)     2:35.77 (54.72)     3:00.72 (24.95)     3:28.11 (52.34)
  3 Lewis & Clark College-OR  'B'                     3:33.45    3:33.57  
     1) French, Miles H 22              2) Fox, Kevin D 22                
     3) Torres, Jonathan V 21           4) Bergamini, Jack V 22           
                  24.12       50.57 (50.57)     1:16.89 (26.32)     1:44.86 (54.29)
        2:10.96 (26.10)     2:38.59 (53.73)     3:05.12 (26.53)     3:33.57 (54.98)
 
Event 100  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Monkhouse, Aspen          19 PLU-PN                    NT      23.99  
 
Event 101  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Brandon A          19 Whitworth              56.00      56.40  
                  27.80       56.40 (28.60)                                        
 
Event 102  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kometani, Kassie          20 L&C-OR                    NT      24.85  
  2 Khong, Erin B             18 L&C-OR                    NT      26.30  
 
Event 103  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Matt             19 L&C-OR                    NT    1:00.42  
                  28.12     1:00.42 (32.30)                                        
 
Event 104  Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                    NT    2:10.21  
                  26.65       58.36 (31.71)     1:38.88 (40.52)     2:10.21 (31.33)
 
Event 105  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerrior, Eleanor          20 L&C-OR                    NT      58.97  
                  27.90       58.97 (31.07)                                        
  2 Brammer, Lucia M          21 L&C-OR                    NT    1:02.79  
                  29.28     1:02.79 (33.51)                                        
 
Event 106  Men 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergh, August             20 L&C-OR                    NT      57.68  
                  26.42       57.68 (31.26)                                        
  2 Witmer, William           19 L&C-OR                    NT    1:02.51  
                  30.65     1:02.51 (31.86)