Licensed to George Fox University Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/24/2019 05:57 PM
              2019 Bruin Invitational - 11/23/2019 to 11/24/2019               
                                    Results                                    
 
Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'                         1:50.22   40  
     1) Kishaba, Kiyomi JR              2) Mundle, Whitney SR             
     3) Hamilton, Bailey SO             4) Kearney, Lauren SR             
  2 George Fox University  'A'                                  1:53.26   34  
     1) Gibson, Olivia M SO             2) Hynes, Annabelle FR            
     3) Orozco, Tessa SO                4) Monkhouse, Aspen M JR          
  3 Pacific Lutheran University-PN  'B'                         1:54.09   32  
     1) VanHeyningen, Hannah SO         2) Nguyenle, Victoria SR          
     3) Chan-Orcutt, Sidney FR          4) Shannon, Alex JR               
  4 Willamette University Swimming  'A'                         1:54.27   30  
     1) Pierson, Corinne A SO           2) Wei, Min SO                    
     3) Kates, Niki K SR                4) Lee, Surya R SO                
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                               1:58.43   28  
     1) O'Keefe, Maura E FR             2) Orness, Ciara N SO             
     3) Teh, Kiana H FR                 4) Skaggs, Emily SR               
  6 George Fox University  'B'                                  2:00.14   26  
     1) Angerame, Maddy SO              2) Wood, Gabby SO                 
     3) Zuckerman, Jamie JR             4) Smith, Gabi FR                 
  7 Willamette University Swimming  'B'                         2:00.74   24  
     1) Rasmussen, Jensine B SR         2) Taggesell, Cameron J JR        
     3) Sheehan, Grace A FR             4) Fritz, Gwyn FR                 
  8 Lewis & Clark College-OR  'B'                               2:02.70   22  
     1) Kates, Anna D SO                2) Couch, Isabelle M SO           
     3) Murray, Sabrina M JR            4) Rousseau, Annabelle R FR       
  9 Mills College Cyclones  'A'                                 2:15.69   18  
     1) Schottstaedt, Rachel SO         2) Piedad, Aine SR                
     3) Zimmermann, Lici SO             4) Krystad, Maggie SR             
 10 Mills College Cyclones  'B'                                 3:02.19   14  
     1) Pratt, Annalisa SR              2) Dong, Cat SR                   
     3) Taboada, Juliana FR             4) Hurtado, Kiara SR              
 
Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'                         1:37.70   40  
     1) Trieu, Ethan JR                 2) Koivisto, Seth JR              
     3) Johannessen, Alexander FR       4) Hecksel, Phillip JR            
  2 Lewis & Clark College-OR  'A'                               1:38.12   34  
     1) Shepel, Ian A JR                2) Witmer, William SR             
     3) Monteleone, Kyle C JR           4) Greener, JP P SO               
  3 Pacific Lutheran University-PN  'B'                         1:40.90   32  
     1) Toschi, Jared JR                2) Lozensky, Jeff SR              
     3) Chandler, Christiaan JR         4) Cutter, Charlie SO             
  4 George Fox University  'A'                                  1:41.25   30  
     1) Dean, Caleb T SR                2) Anderson, William FR           
     3) Dapkus, Elijah FR               4) Gibson, Levi FR                
  5 Willamette University Swimming  'A'                         1:42.36   28  
     1) Reeves, Will T FR               2) Nickell, Ben J FR              
     3) Ludwig, Derek T SR              4) Fritz, Ben R JR                
  6 Lewis & Clark College-OR  'B'                               1:44.69   26  
     1) Spiecker, Alex N SO             2) Jackson, Matt SR               
     3) Bress, Matt SR                  4) Searcy, Camden L FR            
  7 Willamette University Swimming  'B'                         1:47.61   24  
     1) Hougan, Alex C SR               2) Daugherty, Robbie A SO         
     3) Troutman, Benji FR              4) Adams, Keaton P SO             
  8 George Fox University  'B'                                  1:50.07   22  
     1) Bartoo, Hunter FR               2) Mourich, Chris FR              
     3) Burdick, Austin SR              4) Villacrusis, Christian SO      
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cranch, Claire            FR PLU-PN               4:41.56    4:40.64   20  
  2 Khong, Erin B             JR L&C-OR               4:54.74    4:43.21   17  
  3 Shannon, Alex             JR PLU-PN               4:52.07    4:48.88   16  
  4 Chang, Alys J             SO L&C-OR               4:51.37    4:52.69   15  
  5 Greene, Claire            SR L&C-OR               4:54.81    4:57.16   14  
  6 Machutta, Kenzie N        SO George Fox           5:03.92    5:02.29   13  
  7 Rasmussen, Jensine B      SR WU                   5:06.03    5:06.84   12  
  8 Burke, Allie              SO PLU-PN               5:05.85    5:14.50   11  
B - Final
  9 Hynes, Annabelle          FR George Fox           5:08.39    5:03.20    9  
 10 Taggesell, Cameron J      JR WU                   5:12.78    5:03.24    7  
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hedman, Ben B             SR WU                   4:19.44    4:18.57   20  
  2 Norman, Eric              FR L&C-OR               4:20.17    4:22.15   17  
  3 Hakeman, Colin A          SR WU                   4:30.95    4:29.75   16  
  4 Compton, Will D           FR WU                   4:35.07    4:30.58   15  
  5 Bartoo, Hunter            FR George Fox           4:27.66    4:30.75   14  
  6 Celebrado, Nicolas        SO PLU-PN               4:50.38    4:45.34   13  
 
Event 21  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen M        JR George Fox             24.29      24.26   20  
  2 Hamilton, Bailey          SO PLU-PN                 25.08      24.83   17  
  3 Orozco, Tessa             SO George Fox             25.86      25.68   16  
  4 Kearney, Lauren           SR PLU-PN                 25.30      25.75   15  
  5 Chan-Orcutt, Sidney       FR PLU-PN                 25.79      26.08   14  
  6 Skaggs, Emily             SR L&C-OR                 26.07      26.15   13  
  7 Frenkel, Olivia N         FR WU                     26.08      26.34   12  
  8 Kishaba, Kiyomi           JR PLU-PN                 26.10      26.61   11  
B - Final
  9 Duven, Bridget            SO PLU-PN                 26.50      26.37    9  
 10 Rousseau, Annabelle R     FR L&C-OR                 26.70      26.55    7  
 11 Chan-Orcutt, Makenzie     FR PLU-PN                 26.38      26.61    6  
 12 Fritz, Gwyn               FR WU                     26.69      26.64    5  
 13 Ritcey, Tess              SO PLU-PN                 27.03      26.84    4  
 14 Lee, Surya R              SO WU                     26.78      26.96    3  
 15 Perkins, Rebecca          SR PLU-PN                 27.14      27.04    2  
 16 Kutz, Marri               JR PLU-PN                 27.15      27.43    1  
 
Event 22  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Johannessen, Alexander    FR PLU-PN                 21.68      21.71   20  
  2 Trieu, Ethan              JR PLU-PN                 22.26      21.92   17  
  3 Greener, JP P             SO L&C-OR                 21.92      22.02   16  
  4 Koivisto, Seth            JR PLU-PN                 22.40      22.52   15  
  5 Gibson, Levi              FR George Fox             22.21      22.53   14  
  6 Cutter, Charlie           SO PLU-PN                 22.82      22.58   13  
  7 Shepel, Ian A             JR L&C-OR                 22.64      22.61   12  
  8 Hecksel, Phillip          JR PLU-PN                 22.66      22.95   11  
B - Final
  9 Dapkus, Elijah            FR George Fox             22.96      22.67    9  
 10 Ludwig, Derek T           SR WU                     23.01      23.09    7  
 11 Chandler, Christiaan      JR PLU-PN                 23.25      23.23    6  
 12 Adams, Keaton P           SO WU                     23.14      23.24    5  
 13 Hougan, Alex C            SR WU                     23.07      23.29    4  
 14 Segimoto, Evan K          JR WU                     23.21      23.48    3  
 15 Villacrusis, Christian    SO George Fox             23.15      23.56    2  
 16 Searcy, Camden L          FR L&C-OR                 23.49      23.69    1  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nguyenle, Victoria        SR PLU-PN               1:06.65    1:07.06   20  
  2 Mundle, Whitney           SR PLU-PN               1:09.25    1:08.41   17  
  3 Wei, Min                  SO WU                   1:10.02    1:10.12   16  
  4 Orness, Ciara N           SO L&C-OR               1:10.28    1:11.49   15  
  5 Taggesell, Cameron J      JR WU                   1:11.50    1:11.83   14  
  6 Khong, Erin B             JR L&C-OR               1:11.80    1:12.17   13  
  7 Wood, Gabby               SO George Fox           1:12.47    1:12.71   12  
  8 Kearney, Lauren           SR PLU-PN               1:11.95    1:13.58   11  
B - Final
  9 Hynes, Annabelle          FR George Fox           1:13.01    1:12.92    9  
 10 Kim, Reina                FR PLU-PN               1:13.38    1:12.97    7  
 11 Oshiro, Tori              SO PLU-PN               1:13.19    1:13.60    6  
 12 Fritz, Gwyn               FR WU                   1:15.84    1:14.45    5  
 13 Messineo, Tabitha         SO PLU-PN               1:15.82    1:15.63    4  
 14 Bae, Kiera                FR George Fox           1:18.20    1:19.34    3  
 15 Piedad, Aine              SR MILLS                1:22.95    1:23.75    2  
 16 Dong, Cat                 SR MILLS                1:46.92    1:48.68    1  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Koivisto, Seth            JR PLU-PN                 58.75      59.93   20  
  2 Witmer, William           SR L&C-OR               1:01.11    1:01.50   17  
  3 Lozensky, Jeff            SR PLU-PN               1:02.63    1:02.37   16  
  4 Jackson, Matt             SR L&C-OR               1:03.21    1:02.91   15  
  5 Gibson, Levi              FR George Fox           1:03.90    1:03.41   14  
  6 Bartoo, Hunter            FR George Fox           1:03.96    1:04.27   13  
  7 Thompson, Peter           SO PLU-PN               1:04.51    1:04.60   12  
  8 Nickell, Ben J            FR WU                   1:04.48    1:06.48   11  
B - Final
  9 Chandler, Christiaan      JR PLU-PN               1:06.35    1:04.52    9  
 10 Smith, Michael            JR PLU-PN               1:05.30    1:04.87    7  
 11 Anderson, William         FR George Fox           1:05.60    1:05.56    6  
 12 Sayre, Kyle               FR George Fox           1:05.99    1:05.63    5  
 13 Mourich, Chris            FR George Fox           1:07.73    1:06.16    4  
 14 Celebrado, Nicolas        SO PLU-PN               1:05.96    1:06.20    3  
 15 Villacrusis, Christian    SO George Fox           1:10.81    1:10.73    2  
 16 Adams, Keaton P           SO WU                   1:11.32    1:13.89    1  
 
Event 25  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kishaba, Kiyomi           JR PLU-PN                 59.92    1:00.08   20  
  2 Kates, Niki K             SR WU                   1:02.49    1:00.60   17  
  3 Shannon, Alex             JR PLU-PN               1:01.56    1:01.27   16  
  4 Pierson, Corinne A        SO WU                   1:00.53    1:01.30   15  
  5 Gibson, Olivia M          SO George Fox           1:01.00    1:01.59   14  
  6 Lovre, Maya               FR PLU-PN               1:03.18    1:04.32   13  
  7 Angerame, Maddy           SO George Fox           1:04.52    1:04.60   12  
  8 Rasmussen, Jensine B      SR WU                   1:03.72    1:05.32   11  
B - Final
  9 Kutz, Marri               JR PLU-PN               1:06.84    1:06.95    9  
 10 O'Keefe, Maura E          FR L&C-OR               1:07.48    1:07.17    7  
 11 Kim, Reina                FR PLU-PN               1:06.01    1:07.18    6  
 12 Perkins, Rebecca          SR PLU-PN               1:07.17    1:07.91    5  
 13 Oshiro, Tori              SO PLU-PN               1:07.46    1:07.96    4  
 14 Williams, Abby            SO George Fox           1:10.95    1:09.64    3  
 15 Kates, Anna D             SO L&C-OR               1:11.31    1:10.54    2  
 16 Mares De Juan, Kristell   FR WU                   1:11.76    1:11.03    1  
 
Event 26  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Trieu, Ethan              JR PLU-PN                 58.35      52.65   20  
  2 Monteleone, Kyle C        JR L&C-OR                 53.26      53.53   17  
  3 Dean, Caleb T             SR George Fox             55.28      54.04   16  
  4 Shepel, Ian A             JR L&C-OR                 54.79      54.24   15  
  5 Greener, JP P             SO L&C-OR                 55.84      56.14   14  
  6 Reeves, Will T            FR WU                     56.59      57.04   13  
  7 Waltz, James              JR PLU-PN                 59.74    1:00.23   12  
  8 Smith, Michael            JR PLU-PN               1:15.28    1:10.10   11  
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Bailey          SO PLU-PN               1:58.81    1:58.65   20  
  2 Murray, Sabrina M         JR L&C-OR               1:59.32    2:00.21   17  
  3 Muller, Jenna             JR PLU-PN               2:01.36    2:01.25   16  
  4 Frenkel, Olivia N         FR WU                   2:03.40    2:01.53   15  
  5 Nguyenle, Victoria        SR PLU-PN               2:01.77    2:02.36   14  
  6 VanHeyningen, Hannah      SO PLU-PN               2:01.60    2:03.12   13  
  7 Mundle, Whitney           SR PLU-PN               2:03.65    2:03.69   12  
  8 Wood, Gabby               SO George Fox           2:01.98    2:04.10   11  
B - Final
  9 Ritcey, Tess              SO PLU-PN               2:06.13    2:04.43    9  
 10 Weber, Chloe              SO George Fox           2:06.28    2:05.89    7  
 11 Couch, Isabelle M         SO L&C-OR               2:07.60    2:07.22    6  
 12 Orness, Ciara N           SO L&C-OR               2:08.19    2:07.52    5  
 13 Skaggs, Emily             SR L&C-OR               2:08.43    2:09.71    4  
 14 Lovre, Maya               FR PLU-PN               2:07.02    2:10.12    3  
 15 Campbell, Mary            FR PLU-PN               2:06.42    2:10.28    2  
 16 Angerame, Maddy           SO George Fox           2:07.94    2:11.32    1  
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Johannessen, Alexander    FR PLU-PN               1:47.30    1:44.20   20  
  2 Dean, Caleb T             SR George Fox           1:46.05    1:47.13   17  
  3 Fritz, Ben R              JR WU                   1:47.39    1:48.70   16  
  4 Spiecker, Alex N          SO L&C-OR               1:50.54    1:49.71   15  
  5 Fang, Daniel J            JR WU                   1:48.97    1:51.08   14  
  6 Gale, Keagan C            FR L&C-OR               1:51.89    1:51.80   13  
  7 Wells, Greg R             SO WU                   1:53.15    1:53.03   12  
  8 Hougan, Alex C            SR WU                   1:51.90    1:55.54   11  
B - Final
  9 Daugherty, Robbie A       SO WU                   1:53.50    1:51.68    9  
 10 Toschi, Jared             JR PLU-PN               1:56.13    1:51.99    7  
 11 Searcy, Camden L          FR L&C-OR               1:53.43    1:52.23    6  
 12 Hulti, Jacob S            SR WU                   1:53.16    1:54.91    5  
 13 Thompson, Peter           SO PLU-PN               1:56.10    1:55.88    4  
 14 Segimoto, Evan K          JR WU                   1:59.90    1:56.87    3  
 15 Anderson, William         FR George Fox           1:57.88    1:57.49    2  
 16 Troutman, Benji           FR WU                   1:59.20    1:59.70    1  
 
Event 29  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gibson, Olivia M          SO George Fox           2:16.79    2:16.10   20  
  2 Cranch, Claire            FR PLU-PN               2:15.27    2:18.19   17  
  3 Teh, Kiana H              FR L&C-OR               2:23.98    2:21.26   16  
  4 Orozco, Tessa             SO George Fox           2:26.53    2:24.63   15  
  5 Sheehan, Grace A          FR WU                   2:27.44    2:28.16   14  
  6 Chan-Orcutt, Sidney       FR PLU-PN               2:28.26    2:29.37   13  
  7 Machutta, Kenzie N        SO George Fox           2:34.31    2:37.34   12  
  8 Ross, Olivia              SO PLU-PN               2:38.68    2:42.26   11  
B - Final
  9 Edner, Jordan M           FR WU                   2:50.23    2:43.27    9  
 
Event 30  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hedman, Ben B             SR WU                   1:59.45    1:58.80   20  
  2 Bress, Matt               SR L&C-OR               2:01.12    1:59.22   17  
  3 Dapkus, Elijah            FR George Fox           2:01.91    2:00.17   16  
  4 Ludwig, Derek T           SR WU                   2:02.47    2:01.98   15  
  5 Fang, Daniel J            JR WU                   2:16.45    2:03.91   14  
  6 Hecksel, Phillip          JR PLU-PN               2:06.23    2:04.63   13  
  7 Norman, Eric              FR L&C-OR               2:03.66    2:05.74   12  
  8 Cutter, Charlie           SO PLU-PN               2:11.05    2:08.24   11  
B - Final
  9 Lebovic, Zachary S        JR L&C-OR               2:22.73    2:20.45    9  
 10 Burdick, Austin           SR George Fox           2:28.86    2:21.50    7  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'                         3:40.73   40  
     1) Hamilton, Bailey SO             2) Nguyenle, Victoria SR          
     3) Chan-Orcutt, Sidney FR          4) Kearney, Lauren SR             
  2 George Fox University  'A'                                  3:44.68   34  
     1) Gibson, Olivia M SO             2) Orozco, Tessa SO               
     3) Wood, Gabby SO                  4) Monkhouse, Aspen M JR          
  3 Lewis & Clark College-OR  'A'                               3:45.29   32  
     1) Greene, Claire SR               2) Khong, Erin B JR               
     3) Murray, Sabrina M JR            4) Skaggs, Emily SR               
  4 Pacific Lutheran University-PN  'B'                         3:50.82   30  
     1) Shannon, Alex JR                2) Chan-Orcutt, Makenzie FR       
     3) Muller, Jenna JR                4) Ritcey, Tess SO                
  5 Lewis & Clark College-OR  'B'                               3:51.07   28  
     1) Chang, Alys J SO                2) O'Keefe, Maura E FR            
     3) Rousseau, Annabelle R FR        4) Teh, Kiana H FR                
  6 Willamette University Swimming  'A'                         3:54.24   26  
     1) Kates, Niki K SR                2) Lee, Surya R SO                
     3) Pierson, Corinne A SO           4) Fritz, Gwyn FR                 
  7 George Fox University  'B'                                  3:55.61   24  
     1) Angerame, Maddy SO              2) Zuckerman, Jamie JR            
     3) Smith, Gabi FR                  4) Weber, Chloe SO                
  8 Willamette University Swimming  'B'                         4:03.68   22  
     1) Wei, Min SO                     2) Alongi, Claire L JR            
     3) McEvoy, Emma M FR               4) Rasmussen, Jensine B SR        
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'                         3:12.80   40  
     1) Trieu, Ethan JR                 2) Hecksel, Phillip JR            
     3) Koivisto, Seth JR               4) Johannessen, Alexander FR      
  2 Lewis & Clark College-OR  'A'                               3:14.52   34  
     1) Norman, Eric FR                 2) Shepel, Ian A JR               
     3) Greener, JP P SO                4) Monteleone, Kyle C JR          
  3 George Fox University  'A'                                  3:18.26   32  
     1) Gibson, Levi FR                 2) Dapkus, Elijah FR              
     3) Bartoo, Hunter FR               4) Dean, Caleb T SR               
  4 Willamette University Swimming  'A'                         3:20.46   30  
     1) Fritz, Ben R JR                 2) Fang, Daniel J JR              
     3) Hulti, Jacob S SR               4) Hougan, Alex C SR              
  5 Pacific Lutheran University-PN  'B'                         3:24.60   28  
     1) Toschi, Jared JR                2) Waltz, James JR                
     3) Chandler, Christiaan JR         4) Cutter, Charlie SO             
  6 Willamette University Swimming  'B'                         3:26.91   26  
     1) Compton, Will D FR              2) Adams, Keaton P SO             
     3) Wells, Greg R SO                4) Segimoto, Evan K JR            
  7 Lewis & Clark College-OR  'B'                               3:37.24   24  
     1) Witmer, William SR              2) Bress, Matt SR                 
     3) Lebovic, Zachary S JR           4) Spiecker, Alex N SO            
  8 George Fox University  'B'                                  3:40.50   22  
     1) Anderson, William FR            2) Burdick, Austin SR             
     3) Sayre, Kyle FR                  4) Villacrusis, Christian SO      
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Pacific Lutheran University      1062.5   2. George Fox University               575
  3. Lewis & Clark College               571   4. Willamette University Swimming      472
  5. Pacific Unviersity                130.5   6. Mills College Cyclones               73
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Pacific Lutheran University         815   2. Willamette University Swimming      654
  3. Lewis & Clark College               605   4. George Fox University               460
  5. Pacific Unviersity                  116